“Gülistan Abdo’nun Sağlığa Erişim Hakkı Engelleniyor”

İnsan hakları savunucuları, 395’inci F Oturumu eyleminde, ağır hasta mahpus Gülistan Abdo’nun tedavi hakkının gereğinin yerine getirilmesini talep etti.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, hasta mahpusların serbest bırakılması talebiyle Galatasaray Meydanı’nda düzenlemek istedikleri F Oturumu’nun 395’incisi de polislerce engellendi.

Açıklama, İHD İstanbul Şubesi önünde yapıldı. Serbest bırakılmaları istenen hasta tutukluların fotoğraflarının taşındığı eylemde, “Tedavi hakkı engellenemez” ve “Tecrit öldürür dayanışma yaşatır” pankartı açıldı.

Bu haftaki açıklamada, Gebze M Tipi Cezaevi’nde tutulan ağır hasta mahpus Gülistan Abdo’ya dikkat çekildi.

Haftanın açıklamasını İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu üyesi Hatice Onaran okudu. Abdo’nun 1994 yılından beri tutuklu olduğunu ve şu an Gebze M Tipi Cezaevi’nde tutulduğunu belirten Onaran, Abdo’nun ayağında bulunan yara tedavi edilmediği için kangren olan sol bacağının dizinden kesilip protez takıldığını söyledi.

Abdo’nun vasisinin verdiği bilgiye göre, Abdo’nun sağlık koşulları şöyle:

“Protezle yaşamını idame ettirmede büyük zorluk yaşıyor. Protezden kaynaklı sık sık sorun yaşıyor ve yalnız hareket etmeye çalıştığında düşerek yaralanıyor. Hatta bu şekilde düştüğü bir gün, kafasını çarpmış ve ciddi bir kırık meydana gelmiş.

“Ayağına takılı protezin bacak sinirlerine bağlı olarak çalışmasından dolayı Abdo’nun sürekli olarak doktor kontrolünde olması gerekirken, Gebze M Tipi Hapishanesine sevk edilmesinden bu yana doktor kontrolleri yapılmıyor.”

Onaran, vasisinin, Abdo Siirt Hapishanesi’ndeyken kendisini sık sık ziyaret edip ilgilenebiliyorken, Gebze M Tipi Hapishanesi’ne sürgün edildikten sonra maddi sorunlar ve çalışma koşulları nedeniyle görüşe gidemediğini söyledi.

Onaran şu bilgileri verdi:

“Protezin pillerle çalıştığını ve bu pillerin sık sık değiştirilmesi gerektiğini aktaran Yeşilmen, pillerin değişmemesi durumunda protezin sertleştiğini ve hastanın yürüyemediğini, yürüme zorluğu nedeniyle sırtında kist oluştuğu, bu nedenle doktor kontrollerinin, protez kontrollerinin ve pil ihtiyacının acilen sağlanması gerektiğinin altını çiziyor.

“Gülistan Abdo’nun derneğimize gönderdiği mektuptaki anlatımına göre; engelli olmasına rağmen hastaneye kelepçelenerek ve ring aracı ile götürülmeye zorlanmaktadır, bu durum hastaneye gidebilmesini neredeyse imkansızlaştırmakta ve tedavi sürecini işkenceye dönüştürmektedir. Bu durum tedavisi ve iyileşmesi önünde ciddi engel oluşturmaktadır.

“Bacağının protez olması yanında, hipertansiyon ve rahim içinde kitleye bağlı sağlık sorunları yaşayan Gülistan Abdo, serbest bırakılıncaya kadar, ailesinin ve vasisinin bulunduğu yere yakın bir hapishaneye sevk edilmeli, tedavisinin önündeki engeller derhal kaldırılmalı, yaşam hakkı korunmalıdır.”

Onaran son olarak şunları söyledi:

“Bizler insan hakları savunucuları olarak; yaşam ve sağlık hakkının hiçbir mazeret gösterilmeksizin sağlanması gerektiğini yetkililere bir kez daha hatırlatıyor, hasta mahpusların tedavilerinin önündeki engellerin kaldırılmasını ve ağır hasta mahpusların serbest bırakılmalarını istiyoruz.” (EMK/AS)

Kaynak: Bianet-Evrim Kepenek

 

İlginizi çekebilir