Gözaltındaki köylülerle görüşmek için karakola giden Av. Karataş: Darp edildik

Facebook
Twitter
Telegram
WhatsApp
Print
Email

Hakkari’nin Yüksekova İlçesi’nde gözaltına alınan köylülerle görüşmek için İlçe Jandarma Komutanlığı’na giden ÖHD Hakkari Şubesi Eşbaşkanı Harika Günay Karataş, “Darp edildik, işkenceyle karakoldan çıkarıldık, yerlerde sürüklendik” dedi. Darp raporu alan avukatlar, suç duyurusunda bulunacak.

Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı Şîşemzîn, Xurekana Seyîda ve Xurekana Temo köyleri çevresinde bulunan Astenga Reş bölgesinde başlatılan operasyonda gözaltına alınan köylüler, Yüksekova İlçe Jandarma Komutanlığı’na götürüldü. MA’nın haberine göre, ÖHD Hakkari Şubesi Eşbaşkanları Harika Günay Karataş ve Fırat İke, gittikleri İlçe Jandarma Komutanlığı’nda askerler tarafından engellendi.

Avukatlar, darp raporu için hastaneye gitti

Darp raporu için hastaneye giden ÖHD Hakkari Şubesi Eşbaşkanı Harika Günay Karataş, gözaltına alınan 20 kişiyle görüşmek için gittikleri karakolda darp edildiklerini anlattı. Karataş, şunları söyledi:

“Daha önce işkence operasyonlarının talimatını veren komutan tarafından müvekkillerimizle görüşeceğimiz esnada, kişiler darp edilmek suretiyle odalara götürülmeye çalışıldığında, müdahale etmemiz sonucunda, tarafımıza müdahale edildi.”

İlçe Jandarma Komutanı Bayram Konak tarafından verilen talimat üzerine darp edildiklerini söyleyen Karataş, şunları da ifade etti:

“Darp edildik, işkenceyle karakoldan çıkarıldık, yerlerde sürüklendik. Yerlerde sürüklenerek arabamıza bindirildik. Zorla askeri aracın takibi, taciz ve küfürleriyle birlikte karakol komutanlığından çıkarıldık.”

Özgür Hukukçular Derneği konuyla ilgili sosyal medya hesabında, şu açıklamayı yaptı:

“Hakkari Yüksekova’da gözaltı takibi yapmak maksatlı İlçe Jandarma Karakoluna giden üyelerimiz Av. Harika Günay Karataş ve Av. Fırat İke kolluk şiddetine maruz kalmış, bedenlerinde maruz kaldıkları kolluk şiddeti neticesinde ciddi yaralanmalar oluşmuştur. #SavunmayaDokunma”

Darp raporu alındı

ÖHD Hakkari Şubesi de sosyal medya hesabında, avukatların darp raporu aldığı bilgisi de verilerek, şunlar belirtildi:

“Üyelerimizin maruz kaldığı kolluk şiddeti ile alakalı darp raporu aldıktan sonra gözaltına alınan köylülerin akıbetleri ile alakalı bilgi almak ve gözaltı işlemleri ile ilgilenmek için tekrardan İlçe Jandarma Karakol binasına geçtik.”

Suç duyurusunda bulunulacak

Konuyla ilgili suç duyurusunda bulunulacağı bilgisi de paylaşıldı. ÖHD Hakkari Şubesi’nin açıklamasında şunlarda yer aldı:

“Hem köylülerin hem de üyelerimizin maruz kaldığı hukuksuzluklarla alakalı suç duyuruları yapılacak olup gözaltı işlemlerinden sonra kamuoyu ayrıntılı bir şekilde bilgilendirilecektir.”

Kaynak: KARINCA       (MA)

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.