“Terör örgütü propagandası” suçlamasıyla gözaltına alınan Halkevciler, savcılıkta ifadeleri alınmadan “terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilmelerinin ardından serbest bırakıldı 

16 Ekim’de polis, Ankara’da dört Halkevi şubesinde ve beş şube başkanının evinde arama yapmış,  arama sonrasında dört şube başkanını gözaltına almıştı. “Terör örgütü propagandası” suçlamasıyla gözaltına alınan Halkevcilere ilişkin soruşturma dosyasında bulunan tek delil ise arama yapılan Halkevi şubelerinde bulunan Mahir Çayan, Ulaş Bardakçı ve Deniz Gezmiş’in fotoğraflarıydı.

Halkevciler dün (17 Ekim) Terörle Mücadele Şubesi’nde verdikleri ifadelerinin ardından sabah saatlerinde Sıhhiye’de bulunan Ankara Adliyesi’ne getirildi. Savcı, Halkevcileri ifadelerini almadan, “terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla, tutuklama talebiyle mahkemeye sevk etti. Duruşmanın başlaması üzerine polis adliye içine barikat kurdu. Halkevciler, adli kontrol şartı ve yurtdışı çıkış yasağı ile serbest bırakıldı.

Türkyılmaz: “Halkevi şubelerinin kapıları herkese açık”

Halkevleri, gözaltındaki arkadaşlarının serbest bırakılmasının ardından Ankara Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. İlk sözü alan Halkevleri İç Anadolu Bölge Temsilcisi Candaş Türkyılmaz, daha önce de Halkevleri üyelerine yönelik düzenlenen operasyonlar olduğunu hatırlatarak “O zaman da şunu söyledik: Halkevi şubelerinin kapıları herkese açıktır. Vatandaşlar başlarına bir sorun olduğunda ilk önce Halkevi şubelerine gelir. Görevli arkadaşları uyarıyoruz gece gelmenize gerek yok, gündüz gelin. Kapımız açıktır. Halkevleri kamu yararına çalışan bir dernektir, yürüttüğümüz faaliyetler açık ve nettir” dedi.

Aktaş: “Birileri emir verdi ancak bizim haklı mücadelemiz bunu da püskürttü”

Ardından söz alan Halkevleri Eş Genel Başkanı Dilşat Aktaş Halkevleri’nin 86 yıldır halkın çıkarları için örgütlendiğini söyledi ve şöyle devam etti:

Halkevleri, halkın ancak örgütlü mücadele ile mutlu olacağına inanan bir örgüttür. Birtakım sipariş operasyonlarla, bundan önce de yapılan gözaltı ve tutuklama gibi yıldırma araçlarıyla mücadeleden geri adım attırmaya çalışıyorlar. Ancak gördüğünüz gibi şube başkanı arkadaşlarımız, üyelerimiz, Halkevleri’ne gönül veren dostlarımız, emek ve demokrasi güçlerinin bütün bileşenleri, alnı ak ve başı dik bir biçimde bu halkın talepleri için direnmeye devam ediyor.

Bugün de burada birileri sipariş etti, hukukun ve adaletin katledilmesi istendi. Birileri emir verdi ancak bizim haklı mücadelemiz bunu da püskürttü. Onlar bizim mücadelemizden korkuyorlar.

“İnadına buradayız” diyen Aktaş, “Ülkeyi krize sürükleyenlerin karşısına halkın çıkarlarıyla dikildik. Toplu işten çıkarmalar yasaklanana kadar, maaşlara zam gelene kadar, krize karşı taleplerimizi sokak sokak, meydan meydan haykırmaya hazırız” dedi.

Gözaltına alınan Halkevleri şube başkanlarından tümünün kadın olduğunu hatırlatan Aktaş, kadınların direnişinin kırılamayacağını söyledi. Aktaş, “Bundan sonra da şube başkanlarımız bu toplumun taleplerini, halkın haklarını örgütlemeye devam edecek” dedi ve dayanışma gösterenlere teşekkür ederek sözlerini bitirdi.

İki gündür gözaltında olan Şenay Yılmaz Güner ise “Biz suç işlemiyoruz. Haklarımız için dün de mücadele ettik, bugün de ediyoruz, yarın da edeceğiz. Baskılar bizi yıldıramaz” dedi.

Av. Aran: “İncelediğimizde bomboş bir dosya gördük”

Fotoğraf: Tamer Arda Erşin

Son olarak soruşturmaya ilişkin bilgilendirme yapmak için sözü alan Avukat Sercan Aran, “Dosyayı incelediğimizde karşımızda emniyet fezlekesinden ibaret, bomboş bir dosya gördük” dedi ve suçlamalarla ilgili şunları söyledi:

Şubelerimizin sosyal medya hesaplarını incelemişler. Şubelerimizde arkadaşlarımız kadınlarla etkinlik yapmışlar, takı-toka kursları yapmışlar, çocuklara satranç öğretmişler, onlarla oyunlar oynamışlar, çocuk hakları atölyeleri yapmışlar. Bu etkinlikleri sosyal medya hesaplarından paylaşmışlar. Bir de şubelerimizde duvarda duran Mahir Çayan ve Deniz Gezmiş fotoğraflarını gerekçe göstererek şube başkanlarımızın ‘terör örgütüne üye olduğunu’ iddia ettiler.

Aran, mahkemede yaptıkları savunma hakkında “Biz bu ülkenin yarısıyız, solcuyuz, bundan utanmıyoruz da gocunmuyoruz da. Sola dair düşünmeye ve insanlarla paylaşmaya da devam edeceğiz. Mahirlerin, Denizlerin fotoğraflarını evlerimizde bulundurmamız suç değildir” dediklerini ifade etti. Açıklama “Halkevleri susmaz, memleket susmaz” sloganlarıyla sonlandı.

Toplumsal muhalefetten çok sayıda temsilci Halkevleri ile dayanışmaya geldi

Halkevleri önceki dönem Genel Başkanı ve HDP Milletvekili Oya Ersoy, HDP’li vekil Tülay Hatimoğulları, SEP Genel Başkan Yardımcısı Derya Koca, CHP önceki dönem Milletvekili Şenal Sarıhan, CHP Ankara İl Yönetim Kurulu üyeleri, SYKP Eş Genel Başkanı Ahmet Kaya ve EMEP Ankara İl Başkanı Fikret Aslan, Birleşik Devrimci Parti Ankara İl Başkanı Gültekin Koşdemir, EHP Ankara İl Başkanı Sanem Deniz Kural, KESK MYK üyesi İlhan Yiğit, TTB Merkez Konseyi Başkanı Sinan Adıyaman, Ankara Tabip Odası Başkanı Vedat Bulut, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası MYK üyesi İbrahim Kara ve Ankara Şube Eş Başkanı Hüsnü Yıldırım ile Yürütme Kurulu üyesi Adem Bulat, Büro Emekçileri Sendikası Ankara Şube Başkanı Mevlüt Çakmak, Emekli Sen Genel Sekreteri Nevin Kızılöz, İHD Ankara Yürütme Kurulu Üyesi Dilek Yıldız, Mülkiyeliler Birliği Başkanı Dinçer Demirkent, CHP Ankara İl Kadın Kolları Yönetim Kurulu üyesi Bahar San, Yenimahalle Belediye Meclis Üyeleri Hicran Akgün Ceylan ile Songül GölpınarVeli Saçılık da gözaltındaki Halkevcilere destek için Ankara Adliyesi’ne geldi.

Adliye’den dayanışma mesajları

Halkevleri@Halkevleri

TTB Merkez Yürütme Konseyi başkanı Sinan Adıyaman: Halkın yanında olan insanların her zaman yanındayız.

Halkevleri@Halkevleri

Emep Ankara İl Başkanı Fikret Arslan : Halkevleri yöneticilerinin yanındayız

Halkevleri@Halkevleri

BES Ankara Şube Başkanı Mevlüt Çakmak : Biz bu dönemi tanıyoruz

Fotoğraf: Tamer Arda Erşin

 

 Fotoğraf: Tamer Arda

Kaynak:Sendika .org

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…