Avusturya Başbakanı Kurz dün Ankara’da bir Avusturyalı gazetecinin gözaltına alınmasına tepki gösterdi. Kurz, Türkiye’nin gözaltının gerekçelerini açıklaması gerektiğini söyledi.

TÖP, üyelerini hedef alan polis operasyonunun parti kuruluş hazırlıklarının son aşamasında gündeme geldiğine dikkat çekerek, parti üyelerinin mesnetsiz iddialarla kriminalize edilmeye çalışıldığını belirtti

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, dün Ankara’da gözaltına alınan Avusturyalı gazeteci Max Zirngast hakkında açıklamalarda bulundu.

DW Türkçe’nin aktardığına göre Başbakan Kurz, Viyana’da yaptığı açıklamada, Türkiye’den gözaltının gerekçelerini açıklamasını ve olaya ilişkin “somut bilgiler” vermesini talep etti. Kurz, Türkiye’nin bunu yapmaması halinde Max Zirngast’ın “derhal serbest bırakılması gerektiğini” söyledi.

‘ONU YALNIZ BIRAKMAYACAĞIZ’

Avusturya Dışişleri Bakanı Karin Kneissl da Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Türkiye’yi gözaltının nedenlerini açıklamaya çağırdı. Bakan, “Onu yalnız bırakmayacağız ve hukuk devletinin gerektirdiği tüm araçlara sahip olması için baskı yapacağız” dedi.

Max Zirngast’ın avukatı Murat Yılmaz, Alman haber ajansı dpa’ya yaptığı açıklamada, müvekkilinin hangi suçlamayla karşı karşıya olduğunu henüz bilmediklerini söyledi. Avukat, gizlilik kararı verilen dosyaya erişiminin mümkün olmadığına dikkat çekti. Dün gözaltına alınan Max Zirngast’ın gelecek günlerde sorgulanması bekleniyor.

PKK İLE İLGİLİ ARAŞTIRMALAR YÜRÜTÜYOR

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü de gazetecinin gözaltına alınmasını kınadı ve derhal serbest bırakılmasını talep etti. ODTÜ’de siyaset bilimi ve felsefe dallarında kısa süre önce eğitimini tamamlayan Zirngast’ın sol eğilimli re:volt adlı dergide yazıları yayınlanıyordu. Zirngast’ın son dönemde PKK ile ilgili araştırmalar yürüttüğü belirtiliyor. Zirngast’ın gözaltına alınmasına tepki gösteren re:volt dergisi, Twitter hesabından, “Türkiye tüm muhalif sesleri bastırmaya çalışıyor. Bunu başaramayacak!” açıklamasını yaptı.

***

Ne olmuştu:

Avusturyalı gazeteci Türkiye’de TÖP üyeleri ile gözaltına alındı

11 Eylül günü ev baskınlarında Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) üyeleri gözaltına alınmıştı. Avusturyalı gazeteci Max Zirngast’ın Ankara’da terörle mücadele ekiplerince gözaltına alındığı bildirildi. Zingast’ın çalıştığı dergi, gözaltına alınma gerekçesinin “terör” suçlamasının yanı sıra “büyük olasılıkla siyasi yayınlar” olduğunu belirtti.

Avusturyalı gazeteci Max Zirngast’ın dün sabah saat 05:00’te Ankara’da terörle mücadele ekipleri tarafından gözaltına alındığı belirtildi. Zirngast’ın görev yaptığı re:volt adlı derginin Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Türkiye bütün karşıt sesleri bastırmaya çalışıyor. Bunu başaramayacak!” ifadeleri yer aldı.

Polislerin Zirngast’ın yanı sıra kimliği açıklanmayan başka kişileri de gözaltına aldığı bildirildi. Derginin Twitter hesabında ayrıca, gözaltının gerekçesinin “terör” suçlamasının yanı sıra “büyük olasılıkla siyasi yayınlar” olduğu da belirtildi.

re:volt dergisi, uluslararası haber ajansı Reuters’a e-posta yoluyla yaptığı açıklamada Zirngast ile ilgili olarak, “Uzun yıllardır Türkiye’de yaşayan yazarımız özgürlük ve demokrasi için mücadele eden tutkulu solcu bir aktivisttir” dedi. Almanca yayımlanan sol eğilimli re:volt dergisinin verdiği bilgilere göre, gazeteci son dönemde PKK ile ilgili haberlere imza attı.

 

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün Avusturya’daki şubesi, Zirngast’ın derhal serbest bırakılmasını talep etti. Zirngast’ın gözaltına alınması sonrasında bir açıklama yayınlayan örgüt, “Muhalif siyasi görüşler tutuklama ve sindirme için gerekçe oluşturamaz ki bu Türkiye’de giderek daha fazla oluyor” dedi.

 

 

Max Zirngast

Gazeteci Max Zirngast’ın gözaltına alındığı Avusturya Dışişleri Bakanlığı tarafından da doğrulandı. Bakanlık, olayla ilgili daha fazla bilgi vermedi.

Türkiye, Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütünün hazırladığı Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde 180 ülke arasında 157’inci sırada yer alıyor.

Max Zirngast ile birlikte gözaltına alınan TÖP üyeleri için açıklama

Ev baskınlarında gözaltına alınan kişiler ile ilgili Toplumsal Özgürlük Partisi bugün bir açıklama yayınladı. “arkadaşlarımıza yönelik gerçekleştirilen operasyonla ilgili provokatif ve gerçek dışı iddialar yer almaya başladı. Re:volt ve Jacobin dergilerinin yanı sıra Toplumsal Özgürlük gazetesinde de yazan ile parti üyelerimiz mesnetsiz iddialarla kriminalize edilmeye çalışılıyor” denilen açıklama şu şekilde;

Dün Ankara ve Hatay’da gerçekleştirilen ev baskınlarında gerekçe belirtilmeksizin gözaltına alınan TÖP üyeleri Mithatcan Türetken, Hatice Göz ile gazetemizin yazarı Max Zirngast keyfi bir şekilde gözaltında tutuluyor. Dosyada gizlilik kararı bulunduğuna dair açıklama yapıldıktan bir gün sonra, bugün havuz medyasında, arkadaşlarımıza yönelik gerçekleştirilen operasyonla ilgili provokatif ve gerçek dışı iddialar yer almaya başladı. Re:volt ve Jacobin dergilerinin yanı sıra Toplumsal Özgürlük gazetesinde de yazan Max Zirngast ile parti üyelerimiz mesnetsiz iddialarla kriminalize edilmeye çalışılıyor.

Belirtmemiz gerekir ki, hareketimiz bir süredir parti kuruluşunun hazırlığını yapıyor. Kurucu heyetin evrakları toplanmış, başvuruya hazırlık yapılırken, bundan yaklaşık bir ay önce genel merkez olarak tuttuğumuz Ankara’daki il binamız, gerekçe gösterilmeksizin mühürlenmiştir. Hareketimize yönelik gerçekleştirilen bu operasyonlarla partileşme sürecimiz belli ki baltalanmak isteniyor.

Bilinmelidir ki, parti kuruluş evraklarımız önümüzdeki günlerde kurucu heyetimizle beraber teslim edilecektir. Yolumuza kararlılıkla devam edeceğiz. Bu tarz baskılar bizleri yıldıramayacak. Gözaltındaki arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalıdır.”

 

 

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…