ABD merkezli internet şirketi Google’ın dünya genelindeki yüzlerce çalışanı, şirket içinde yaşanan cinsel tacizler, cinsiyetçilik, ırkçılık ve kontrolsüz icra yetkileri nedeniyle bir süreliğine iş bırakma eylemi gerçekleştirdi.

Kadın çalışanların öncülük ettiği eylemde eşit maaş politikası, bir Google çalışanının yönetim kurulunda diğer çalışanları temsil hakkına sahip olması ve insan kaynakları biriminin şirket içindeki cinsel taciz iddialarını ele alış politikasının daha hakkaniyetli hale getirilmesi istendi.

Asya ve Avrupa ülkelerinden ABD’ye birçok ofiste düzenlenen iş bırakma ve yürüyüş eylemine kaç çalışanın katıldığı henüz bilinmiyor.

48 çalışan cinsel taciz iddiaları nedeniyle işten çıkarıldı

Google CEO’su Sundar Pichai yaptığı açıklamada, çalışanların yapıcı fikirler geliştirdiğini ve şirketin bu fikirleri eyleme dönüştürmek için harekete geçeceğini söyledi.

Pichai, birçok çalışandan iş yerlerindeki uygunsuz davranışlar konusunu duyumlar aldığını ve “geçmişte yaşanan eylemlerin çalışanlar üzerindeki etkisi nedeniyle de çok üzüldüğünü” dile getirdi.

Şirket çalışanlarına bir e-posta gönderen Pichai, Google’ın son iki yılda 13 üst düzey yönetici de dahil olmak üzere cinsel taciz iddiaları nedeniyle 48 çalışanı işten çıkardığını aktardı.

Google’ın ABD’den sonra 7 bin çalışanla en çok personelinin bulunduğu Dublin’de yerel saatle 11’de başlayan eyleme daha sonra Londra, Zürih, Berlin, Tokyo ve Singapur ofislerinden destek geldi.


Google Londra ofisi çalışanları eyleme destek verdi-Reuters

Şirketin dünya genelinde 94 bin çalışanının yanı sıra on binlerce sözleşmeli hizmet aldığı personeli bulunuyor.


Google Singapur ofisi çalışanları eyleme destek verdi-Reuters

Eyleme rağmen borsada hisseleri düşmese de bundan sonra ciddi politika değişikliğine gideceği tahmin ediliyor.


Google’ın Dublin’deki ofisi çalışanları eylem kapsamında yürüyüş düzenledi-Reuters

Ayrıca geçen hafta New York Times gazetesinin cinsel tacizle suçlanmasının ardından 2014’te Google’dan ayrılan eski Başkan Yardımcısı Andy Rubin’e 90 milyon dolar tazminat ödenmesi haberi de çalışanların eyleme gitmesinde etkili oldu.

Çalışanlar cinsel tacizle suçlanan yöneticilerin işten çıkarılması sırasında tazminat ödenmesi kararını protesto etti.

Kaynak: Euronews

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…