‘Gizli tanıkları bulamadık’ denildi, beraat ettirildi: Cezaevinde geçen beş yılın hesabını kim verecek?

Beş yıl cezaevinde kalan Abdurrahim Dalmış, ‘Gizli tanıkları bulamadık’ denilip beraat ettirildi.

Sahte tanıkların hayali iddialarıyla cezaevine atılan insanlardan biri de Abdurrahim Dalmış.

2010 yılında ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ gibi bir çok iddiayla Cizre 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanıp tutuklanan Abdurrahim Dalmış’ın başına gelenler “gizli tanık”lık uygulaması var oldukça devam edeceğe benziyor.

MAHKEME 8 YILIN ARDINDAN ‘PARDON’ DEDİ

Üstüne atılı hayali suçları kabul etmeyen Abdurrahim Dalmış, delil olarak ‘Batman’ ve ‘Hurdacı’ kod isimli iki gizli tanığın beyanları gösterilerek ‘tehlikeli maddeleri izinsiz bulundurma’, ‘görevi yaptırmamak için direnme’ ve ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçlarını işlediği iddiasıyla, Cizre 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanarak tutuklandı.

Yaklaşık 8 yıl süren mahkeme, 5 yıl süren tutukluluk süresince mahkeme salonu-cezaevi arası mekik dokuyan Dalmış, 8 yılın sonunda ‘gizli tanıkları bulamadık’, ‘beyanları da ispatlayamadık’ diyen mahkeme heyeti tarafından beraat ettirildi.

Sekiz yılın sonunda Dalmış’tan geriye, özgür ama hayatı alt üst olmuş bir insan kaldı.

Yaşadıklarını “Gençliğim gitti” diye özetleyen Dalmış, Artı TV’de yayınlanan ‘Haber Aktüel’ programına katılıp Atacan Ak’a yaşadıklarını anlattı.

‘BENİM AÇIMDAN ADALET YERİNİ BULDU AMA İÇERİDE BENİM GİBİ YÜZLERCE İNSAN VAR’

Sahte tanık ve hayali ifadelerle özgürlüğünün elinden alındığı günden bu güne yaşadıklarını anlatan Dalmış, kendisi için adaletin yerini bulduğunu söylese de içeride kendisi gibi yüzlerce insan olduğuna dikkat çekiyor:

“İyisiyle kötüsüyle uzun bir süre dört duvar arasına kaldık. An geldi gerçekten güldük, an geldi yakınlarımızı kaybettik, dört duvar arasında zorluklar çekip ağladık.

Herhangi bir somut delil olmamasına rağmen ‘örgüt üyesi’ adı altında tutuklandım. Bilinmeyen kişilerin yalan dolan ifadeleriyle tutuklandım. 5 yıldan fazla bir süre cezaevinde kaldım. Bana verilen beraat kararıyla ne kadar haklı olduğum ortaya çıkmıştır.

Gizli tanıklar ben inanıyorum ki hiç bir duruşmaya gelmedi. Zaten böyle birileri de yok.

Toplam bin 829 gün cezaevinde kaldım. Devletin kendi yetkilileri bana beraat ve maddi-manevi tazminat ödenmesi kararı vererek hatayı kabul etti.

Peki 5 yılın bedeli nedir? Ben dışarıda ailemle olsaydım, sevdiğim kızı getirseydim, kendi işimde çalışsaydım, bu kadar yıpranmasaydım, dört duvar arasında kalmasaydım bunun bedelini on kat alır mıydım almaz mıydım? Benim gençliğimden 5 yıl gitti. Değeri neyse, karşılığı neyse verilmelidir.

Benim açımdan adalet yerini buldu. Ama benim gibi yüzlerce insan var. Gizli tanık ifadeleriyle cezaevinde dört duvar arasında kalıyorlar.”

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…