Gitarist Alex Skolnick: Şarkım Gezi Direnişi’ne saygı duruşuydu

“Müziğin dünyayı değiştirmede hâlâ daha küçük ölçekli de olsa müziğin fark yaratabileceğine inanıyorum” diyen Skolnick, Gezi Direnişi için yaptığı şarkı için “Bu harekete bir saygı duruşu” diyor

Testament grubunun kurucularından efsane gitarist Alex Skolnick; Matt Zebrovski ve Nathan Peck’in hard rock ve heavy metal klasiklerini, caz formunda yeniden yorumladıkları projeleri Alex Skolnick Trio ile gerçekleştirdikleri ‘European Conundrum Tour’ konserleri kapsamında yarın Zorlu PSM’de olacak.

2014 yılında ‘Planetery Coalition’ albümünde Taksim Square adıyla yaptığı şarkıda Gezi Direnişi’ni selamlayan Skolnick ile müziğini konuştuk. Türk müziğine büyük ilgi duyduğunu söyleyen Skolnick, ABD siyasetinin yükselen yıldızlarından biri olarak görülen Demokrat Kongre üyesi Alexandria Ocasio-Cortez hakkında ise, “Kendisi bizim mahallenin kahramanı gibi” diyor.

“Alex Skolnick Trio” projesine başlama sebebiniz neydi?

Senelerdir dinlediğim ve üzerine çalıştığım değişik gitar stillerini deneyimleyebileceğim bir doğaçlama projesi istiyordum; fakat rock ve metal tarzlarının dışında bir canlı performansla dinleyicilerin karşısına çıkma şansım hiç olmamıştı. En başta bir “caz gitar” grubu olarak yola çıktık ama sonra blues, funk, country, tango, surf gibi birçok farklı türe yer vermeye başladık.

İnsanlar sizi genellikle Testament grubuyla tanıyor. Metal müzik altyapısına sahip sanatçılar, caz müziğe geçiş konusunda avantajlı mı?

Benim için cazı öğrenmek başlarda çok zordu. Senelerimi aldı, hatta birkaç kere bırakıp tekrar başladım. Düzenli çalışmaya ve kendimi gerçekten geliştirmeye başladığımda belirli avantajlarını gördüm. En çok da yıllarca metal gitar çalarak geliştirdiğim teknik becerilerin ve Van Halen gibi muhteşem teknik gitaristleri takip etmemin faydası oldu. Fakat şunu eklemeliyim ki, avantajlar olduğu kadar doldurmak gereken bilgi boşlukları da oluyor; enstrüman ile temas, dinleme becerileri, ritim duygusu ve terim dağarcığı gibi pek çok yeni şey öğrenmek gerekiyor.

Yeni nesil sanatçılar için sizden ipuçları almak istiyorum. Beste yapmaya nasıl başlarsınız?

Genellikle planlanmış olmuyor; aklıma güzel bir fikir, bir melodi, nakarat veya müziğin herhangi bir parçasının gelmesiyle başlıyor. Bu fikirler bazen kayıttayken, başka müzisyenlerle performanstayken, ilham için tek başıma gitar çalarken veya piyanonun başına geçmişken (onu da yapmayı çok seviyorum!) tetikleniyor. İyi bir fikir bulduğumu hissettiğimde o an hemen kaydediyorum (bugünlerde çok daha kolay çünkü hepimizin akıllı telefonlarında veya tabletlerinde bunu yapmamızı sağlayan programlar var). Bu, sürecin ilk aşaması; ham fikri unutmamak üzere kaydetmek. İkinci aşamada fikre geri dönüp dinç bir şekilde tekrar kulak veriyorum. Genelde enstrümandan bir süre uzaklaşınca sonrasında yeni bir şeyler ekleme, geliştirme şansım oluyor. Sonrasında yeniden uzaklaşıyorum. Esere her geri dönüşümde yeni bir şeyler ekliyor ve değişiklikler yapıyorum. Bu, bestenin tamamlandığını hissettiğim ana kadar devam ediyor.

Favori caz gitaristiniz kim?

Çok fazla var. En beğendiklerim arasında Pat Metheny, John Scofield, Pat Martino ve efsanelerden Wes Montgomery bulunuyor.

Blogunuzda Gezi direnişi ile ilgili yazınızı okudum. “Planetery Coalition” adlı albümünüzde de “Taksim Square” adlı bir şarkınız var. İlham kaynağınız ne oldu? Sizce, insanların dünyadaki her şeyi değiştirebilecek gücü var mı?

Çok uzun bir süre, dünyanın dört bir yanından sanatçılarla iş birliği yapacağım bir “dünya müziği” albümü kaydetmenin hayalini kurdum. Bunda geleneksel müzik hayranı oluşumun ve caz gibi birçok global öğeyi bir araya getiren bir müzik türüyle ilgilenmemin büyük etkisi oldu. Daha önce John McLaughlin’in Hindistan’ta yaptığı iş birlikleri ve Joe Zawinul’un işlerini de bu tarza örnek gösterebilirim. “Planetery Coalition” bu hayalin ürünü oldu; aynı zamanda benim ilk tamamıyla akustik albümüm.  Dünyada tanıma şansı bulduğum birçok yetenekli sanatçıdan ikisi Türk; New York’ta yaşayan kanun virtüözü Tamer Pınarbaşı ve davulcu Engin Kaan Günaydın. Onların New York Gypsy All Stars grubundan ilham alan ve onları da dahil edebileceğim bir parça besteledim. Kısa bir süre sonra Gezi Direnişi başladı fakat Amerika’daki medyada henüz yer bulmamıştı. Türkiye’deki dinleyicilerim bana ulaştılar ve orada yaşananları paylaşmam için ricada bulundular. Hemen paylaştım, Amerika’da ilk paylaşanlardan biri de bendim. Sonrasında Türkiye medyası da paylaşımıma yer verdi. Şarkı da bu harekete bir saygı duruşu oldu.

Alexandria Ocasio-Cortez hakkında ne düşünüyorsunuz?

Harika bir insan olduğunu ve yeni bir soluk olacağını düşünüyorum. Kendisi Bronx’lu, ben de Brooklyn’de yaşıyorum. Bizim için mahallenin kahramanı gibi! Daha önce barmaidlik yaptığı bara birkaç kere gitmiştim, muhtemelen oradaydı. Kendisiyle fikirlerimiz %100 örtüşmüyor fakat birçok konuda onu haklı buluyorum. Uzun süredir görmezden gelinen birçok soruna dikkat çekti; gerçek, ağırbaşlı ve takdire değer bir kadın. Şu ana kadar bu kadar mercek altında olmasına rağmen çok iyi bir iş başarmış olduğunu düşünüyorum.  Alexandria Ocasio-Cortez’in yükselişi birçok riyakârı ortaya çıkardı. Dans etmesi gibi gülünç nedenlerle kendisine saldırıyorlar ve aptallıklarını ortaya koyuyorlar. Var olduğu için çok memnunum.

Müzik ve sanat, dünyanın değişmesine yardımcı olur mu?

Evet. Birçok sosyal değişim, müzikten etkileniyor. Örneğin 60’ların insan hakları ve savaş karşıtı hareketleri Bob Dylan, John Coltrane, The Beatles, Jimi Hendrix, Crosby Stills & Nash gibi sanatçılardan izler taşıyor. Bu durum günümüzde geçmişte olduğu kadar geçerli mi emin değilim; ortam çok değişti ve o dönemdeki kadar dünyayı etkileyen sanatçılar saymak çok da mümkün değil. Fakat hala daha küçük ölçekli de olsa müziğin fark yaratabileceğine inanıyorum.

Geleneksel şarkılara ilgi duyuyor musunuz? Türk müziği hakkında ne düşünüyorsunuz?

Türk müziğine hayranım, özellikle kanun çok seviyorum. “Planetery Coalition” albümümde Tamer Pınarbaşı’nın çalmasını özellikle bu yüzden istedim. Çok iyi bir müzisyen olduğunu düşündüğüm Ömer Faruk Tekbilek de 2000’lerin başında sık sık New York’ta çalardı. Konserlerine giderdim ve hep bana ilham verirdi.

Zorlu PSM konseriniz öncesi Türkiye’deki dinleyicilerinize bir mesajınız var mı?

Türkiye’deki hayranlarıma senelerdir bana verdikleri destekten ötürü bir teşekkür borçluyum. Alex Skolnick Trio ile de ilk defa Türkiye’de olacağımız için çok heyecanlıyım. Orada görüşmek üzere!

Kaynak: BİRGÜN  (Burak Atabay)

İlginizi çekebilir