Gezi Aileleri Diyarbakır’daki kayyum eylemine destek verdi

Atakan, Berkin Elvan ve Medeni Yıldırım’ın aileleri Diyarbakır’daki eylemlerin 20. gününde ‘Demokrasi Nöbetine’ katıldı.

Gezi Direnişinde hayatını kaybeden Ethem Sarısülük, Ahmet Atakan, Berkin Elvan ve Medeni Yıldırım’ın aileleri Diyarbakır’daki eylemlerin 20. gününde ‘Demokrasi Nöbetine’ katıldı.

İçişleri Bakanlığı’nın Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanlarını görevden alıp yerlerine kayyum atamasına karşı eylemler 20. günde de devam etti. Belediyelerine kayyum atanan illerde oturma eylemleri yapıldı.

20. gününde, Gezi Direnişinde hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz’ın babası Şahap Korkmaz, Ahmet Atakan’ın annesi Emsal Atakan, Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan ve babası Sami Elvan ve Ethem Sarısülük’ün annesi Sayfi Sarısülük Diyarbakır’daki ‘Demokrasi Nöbetine’ destek verdi.

Aileler Gezi’de yaşamını yitirenlerin resimlerinin çizildiği olduğu pankartla eylemine katıldı.

HDP

@HDPgenelmerkezi

Embedded video

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi karşısında bulunan Lise Caddesi’nde gerçekleştirilen eyleme HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir, milletvekilleri ve belediye eşbaşkanları, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) yöneticileri, Barış Anneleri Meclisi üyeleri ve yurttaşlar da katıldı. Eylem polis ablukası altında gerçekleşti.

Gezi Şehitleri ve Gazileri Platformu Sözcüsü Volkan Kesanbilici tarafından burada yapılan açıklamada, “Her gelişimiz güzel sebeplerle olmuyor. Hep kötü sebeplerden dolayı buradayız. Kah yıkılan Sur için, kah Lice’de kalekol yapımı sırasında katledilen Medeni Yıldırım’ın davaları için, bazen Tahir Elçi için, Amed Newrozu’nda katledilen Kemal Kurkut için buradaydık” diye konuştu.

“Her yere bu mücadeleyi taşıyacağız”

Kentteki muhataplarının seçilmişler olduğunu ifade eden Kesenbilici, “Bundan sonra da ziyaretlerimiz onlara olacak. Her defasında bizi misafirperverlikle karşıladılar. Bazen kendi yaralarını unutup, bizim yaralarımızı sarmaya çalıştılar. Bir ziyaretimizde ne yazık ki adını bilmediğimiz iki evladını kaybetmiş bir anne, Berkin Elvan’ın annesini teselli etmeye çalışıyordu” dedi ve şöyle devam etti:

“Bu insanlar bölücülük ile suçlanıyorlar. Hayır, bizimle hep dayanışma içerisinde oldular, barış çabalarını gördük. Onların görevlerine son vermek, alıkoymak, neye hizmet eder? Biz her geldiğimizde bu halkın temsilcileri muhatabımız olacak. Gittiğimiz her yere bu mücadeleyi taşıyacağız. Bu sorunu gittiğimiz her yere taşıyacağız. Buranın sesi olacağız”

Nesrin Nas, Kaftancıoğu’na destek verdi

Yurttaş Girişimi, Barış Bloğu ve Diyalog Grubu adına konuşan Nesrin Nas ise şunları söyledi:

“Milli irade bir bütündür. Eğer Diyarbakır’da milli irade yoksa İstanbul’da da yoktur. Biz bunu demek için buradayız. Diyarbakır, Van ve Mardin’in iradesi gasp ediliyorsa, Türkiye’nin iradesi gasp ediliyor. Demokrasi bir bütündür. Bu mücadelede yan yana duracağız, ne kadar kararlı ve emin adımlarla güçlü bir şekilde demokrasi talebimizi ısrarla tekrarlarsak, o kadar güçlü oluruz”

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na verilen cezaya da tepki gösteren Nas, “Demokrasi ya vardır ya yoktur. Kaftancıoğlu ‘Demokrasi, Kürdüyle, Türküyle, her kesimiyle hepimiz için ekmek su kadar vazgeçilmezdir’ dediği için bu şekilde cezalandırıldı. Bu cezalandırmaları en iyi bilen sizsiniz. Aynı şeyi İstanbul da yaşıyor. O yüzden birlikte yürümek zorundayız” dedi.

Nöbet, yapılan açıklamaların ardından 10 dakikalık oturma eylemiyle sona erdi.

Kaynak: Bianet

İlginizi çekebilir