Gezegenin ömrünü uzatmak elimizde

1,5ºC Küresel Isınma Özel Raporu, Uluslararası İklim Değişikliği Paneli (İPCC) tarafından Kore’nin Incheon kentinde onaylandı. 6 bini aşkın bilimsel referans ve dünyanın her yerinden bilim insanlarının katılımıyla hazırlanan rapor, Ağustos ayında Polonya’da yapılacak olan ve Paris Anlaşması’nın değerlendirileceği Katawice İklim Değişikliği Konferansı için de bilimsel veri olacak.

Çalışmaların 3 kategoriye bölündüğü raporda, ilk bölümde iklim değişikliğinin fiziksel temeli değerlendirilirken, ikinci kategoride etkileri, uyum ve kırılganlık konuları irdeleniyor. Son kategori ise iklim değişikliğinin ilerleyişini azaltmak yönünde.

IPCC Başkanı Hoesung Lee, “6.000’i aşkın bilimsel referans ve dünyanın her yerinden binlerce uzman ve hükümet yetkilisinin değerli katkılarını içeren bu önemli rapor, IPCC’nin kapsama alanının ne kadar geniş olduğunu ve önerdiği politikaların ne kadar geçerli olduğunu ortaya koyuyor” dedi.

gezegenin-omrunu-uzatmak-elimizde-518329-1.

İnfografik: Anıl Karaca

Yarım derece önem taşıyor
Raporda en dikkat çeken şey ise küresel ısınmayı 1,5°C’de tutarak, 2°C ve üzerine çıkmasını engellemenin, gezegenin ne kadar daha sağlıklı yaşayabileceğine dair verilen çarpıcı veriler. Örneğin rapora göre, 2100 yılı ve sonrasında 1,5°C derecelik bir küresel ısınmada küresel deniz seviyelerindeki yükselme, 2°C derecelik bir küresel ısınmayla karşılaştırıldığında, 10 santim daha az oluyor. 1,5°C derecelik bir küresel ısınmada, Arktik Okyanusu’nun yaz aylarında buzsuz olma ihtimali 100 yılda birken, 2°C derecelik bir küresel ısınmada bu durum on yılda en az bir kere yaşanacak. Mercan resifleri 1,5°C derecelik bir küresel ısınmada yüzde 70-90 kadar azalırken, 2°C derecede resiflerin hemen hemen tamamı yok olacak.

1.Çalışma Grubu Eşbaşkanı Valerie Masson-Delmotte, “Buradaki iyi haber, küresel ısınmayı 1,5°C derecede tutmak için yapılması gereken eylemlerin bazılarının dünya genelinde halihazırda yapılmaya başlanmış olması, ancak bunların hızlandırılması gerekiyor,” dedi.

Rapor, küresel ısınmanın 1,5°C dereceyle sınırlanmasının toprak, enerji, sanayi, bina, ulaşım ve şehirlerde “hızlı ve geniş kapsamlı” dönüşümler gerektireceği sonucuna varıyor. İnsan kaynaklı küresel net karbon dioksit (CO2) emisyonlarının 2030 yılı itibarıyla, 2010 seviyeleri üzerinden yüzde 45 azaltılmış olması ve 2050’de emisyonların sıfırlanmış olması gerekiyor. Bu, her ekstra emisyonun havadan CO2 yakalama dengelemesi gerektiği anlamına geliyor.

IPCC gelecek yıl, Değişen İklimde Denizler ve Kriyosfer Özel Raporu ve İklim değişikliğinin arazi kullanımı üzerindeki etkilerini inceleyen İklim Değişikliği Toprak Özel Raporu’nu yayınlayacak.

Kaynak : Birgün

İlginizi çekebilir