HDP Milletvekili Gergerlioğlu, KHK’lilere yönelik pasaport iptali ve hekimlere özel hastanelerde çalışma yolunu kapatan teklifle ilgili açıklamalar yaptı.

İnsan hakları savunucusu ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, KHK ile ihraç edilenlerin pasaportlarının iptal edilmesine dair Meclis’te basın toplantısı düzenledi. Gergerlioğlu, pasaport iptali ile ilgili çok önemli mağduriyetlerin yaşandığını ve bu konuda kendilerine çok sayıda başvuru geldiğini belirtti.

‘VİCDANSIZ VE ACIMASIZ BİR DEVLET’

Mağduriyetleri Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu ve ilgili bakanlıklara ilettiğini ifade eden Gergerlioğlu, ancak bu konuda henüz hiçbir iyileştirme yapılmadığının altını çizdi:

“OHAL sona erdi. Hakkında soruşturma ve dava yoksa yurttaşların pasaportlarını alması gerekir. Ancak yurttaşlar, OHAL’de çıkarılan düzenlemelerin kalıcılaştırılması nedeniyle kısıtlanmaktadır. Türkiye’de binlerce yurttaş için OHAL hala devam etmektedir. OHAL bitince, KHK hukuk düzeninde bitmesi gerekiyor. Ama OHAL rejimi ve pasaport yasakları kalıcılaştırıldı. Anayasa mahkemesinin bu düzenlemeleri iptal etmesi gerekir. 6 bin akademiysen ihraç edildi. Özelde çalıştırmıyorsunuz, pasaportunu iptal ediyorsunuz. Acımasız, hukuksuz ve vicdansız uygulamalar yapan bir devletle karşı karşıyayız. Karşımızda bizi duymak istemeyen sağır bir iktidar olsa da sonuna kadar sesimizi yükseltemeye devam edeceğiz.”

‘KANUN TEKLİFİ İLE SAĞLIK ÇALIŞANLARINA ZALİMCE BİR KARAR GETİRİLDİ

Gergerlioğlu, AKP’nin sağlıkta şiddeti önlemeye dair hazırladığı ve Meclis’e sunduğu yasa teklifine ilişkin de şunları söyledi: “Alınan bir kanun teklifi ile sağlık çalışanlarına zalimce bir karar getirildi. KHK ile doktorlar ihraç edildikten sonra özel hastanelerde çalışabiliyorlardı. Ama bu teklif yasalaşırsa artık doktorlar özel hastanelerde de çalışamayacak. 6-7 bin meslektaşımız bu teklif yasalaşırsa özel hastanelerde çalışamayacak. İş yeri hekimliğinde çalışamayacak. 2 bin 146 güvenlik soruşturmasına takılan doktorumuz var.

Getirilen yasa teklifi ile olumsuz neticelenen doktorların iki yıl hiçbir şekilde doktorluk yapamayacakları ve SGK ile anlaşması yapılmayan yerlerde ancak çalışabilir veya muayenehane açacaklar. SGK ile anlaşması olmayan sadece yüzde bir hastane vardır ve bu şekilde risklidir. SGK ile anlaşması olmayan yerlerle çalışma izni getirerek büyük bir göz boyama yapıyorlar çünkü bunun gerçekte hiçbir karşılığı yoktur. Bu yasa teklifinin geçmemesi için uğraşacağız ve bu yasa teklifini iptal ettireceğiz. Bu teklifi yapanları kınıyoruz. Doktorlara karşı en büyük şiddeti getiren bir yasa teklifini önümüze koyuyorlar.”

 

Kaynak :Artıgerçek

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…