‘Gerçekler ve mitler’: Boğaziçi’nde kadın cinselliği konuşulacak

Boğaziçi Üniversitesi Kadın Araştırmaları Kulübü, düzenlediği etkinlik ile kadın cinselliğini konuştu. Etkinlikte sadece heteroseksüel kadın cinselliği değil, lezbiyen, biseksüel ve trans kadınların cinselliği de ele alındı.

Boğaziçi Üniversitesi Kadın Araştırmaları Kulübü (BÜKAK) yarın (13 Aralık) saat 17:30’da “Kadın Cinselliğini Tartışıyoruz” isimli bir etkinlik düzenledi.

Yalnızca kadınların katılımına açık olan etkinlikte, Terapi Grubu ve LİSTAG gönüllü terapisti Dr. Seven Kaptan konuşmacı olarak yer aldı.

Etkinlik kulübün facebook hesabından tarafından şöyle duyuruldu:

“Yıllarca dirsek çürüttüğümüz, dünyaya, bilime, kendimize dair birbirinden farklı şeyler öğrendiğimiz okullarda bir kere olsun dönüp cinselliğimizi konuşamadık. Kimi zaman biyoloji derslerimiz üreme organlarından bahsedecek kadar ‘ileri gitse’ de cinsel haz, cinsel doyum, kadın anatomisi ve farklı cinsel anlayışların önüne hep bir sır perdesi çekildi. Bu sır perdesini aralayacağımız tartışmaya Cinsel Tacizi Önleme Komisyonu ve Kadın Araştırmaları Kulübü ortaklığıyla 13 Aralık günü ev sahipliği yapıyoruz. Bu etkinlikle kadın cinselliği başlığında kadın bedeninin anatomisi, cinsel haz ve cinsel doyum kavramlarını ve bu kavramların birbirlerinden farklarını konuşmayı amaçlıyoruz. Kafamızdaki bütün soruları beraber yanıtlamaya bekliyoruz!”

‘Lezbiyen, biseksüel ve trans kadınların cinselliği de konuşuldu’

Kaos GL’ye konuşan BÜKAK’tan Ezgi, etkinliği üç yıldır düzenlediklerini belirterek şunları söyledi:

“Etkinliğimiz Boğaziçi Üniversitesi’nin Hazırlık Kampüsünde gerçekleşecek. Hazırlık Kampüsü’nü seçmemizin sebebi üniversite eğitimine yeni başlayan kadınların bu konuşmayı dinlemesini istememiz. Bu buluşmada yalnızca heteroseksüel kadın cinselliği değil, lezbiyen, biseksüel ve trans kadınların cinselliği de ele alınacak. Etkinlikte mitlerden, gerçeklerden ve terminolojiden bahsedeceğiz. Etkinliğimiz tüm çeşitliliği ile kadınlara açık.”

 

Kaynak :Gazete Karınca

İlginizi çekebilir