Genelkurmay’dan kadın memurlara bekâret kontrolü-30 Aralık 1988

25 Aralık 1988 tarihli “2000’e doğru” dergisinde ve sonraki günlerde değişik gazetelerde, Harita Genel Komutanlığı’na alınacak kadın memurların bekâret kontrolünden geçirildiği haberi yer aldı.

Haberden sonra Genelkurmay Başkanlığı genel sekreterliği yayınladığı basın bülteninde kadın memurlara jinekolojik muayene yapıldığını doğruladı. Genelkurmay’ın açıklaması sonrası en az dört kadın memur aday adayı olayı bizzat yaşadığını açıkladı.

Bu haberler üzerine feminist kadın grupları bir araya gelerek bir imza kampanyası açtılar. Ayrıca bütün kadınları 28 Aralık’ta bu aşağılayıcı ve cinsiyetçi uygulamada taraf olduğundan hareketle Genelkurmay Başkanlığı’na telgraf çekmeye çağıran bir gazete ilanı verdiler. Aynı zamanda kadın bedenine ve kişilik haklarına saldırı niteliği taşıyan bu olay hakkında soruşturma açılmasını talep eden bir imza kampanyası açıldı.

Kadınlar 30 Aralık’ta Sirkeci postanesinden Milli Savunma Bakanlığı’na telgraf çektiler ve imzaları yolladılar. Adalet Bakanlığı, ‘zorla’ bekâret kontrolünü, bir genelge yayınlayarak yasakladı. Genelgeye göre, ‘İdari eylem ve işlemler sebebiyle disiplin cezası vermek için istek dışında’ bekaret testi veya vajinal muayene yapılamayacak. (Ocak 1999) http://www.hurriyet.com.tr/rezalete-son-genelgesi-39056758

Kaynak: Çatlak Zemin

 

 

İlginizi çekebilir