Genel Maden İşçileri Sendikası TTK ve MTA’da grev kararını aldı

GMİS Başkanlar Kurulu, Türkiye Taşkömürü Kurumu ve MTA’da grev kararı aldı. Anlaşma sağlanmazsa 25 Ağustos’ta greve çıkılacak

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Başkanlar Kurulu, bu sabah Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Üzülmez Müessese Müdürlüğünde çalışan maden işçilerini ziyaret ederek grev kararını açıkladı.

GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, “Bizi greve mecbur bırakanların ülkemize ve milletimize zarar vereceğini bir kez daha ifade ediyoruz” dedi.

Genel Başkan Hakan Yeşil, Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, Genel Sekreter Hüseyin Kolçak, Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir ile GMİS’e bağlı şube başkan ve yöneticilerinin katıldığı ziyarette GMİS Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir, “Sonuna kadar mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, 6 Ağustos 2019 tarihi itibariyle grev kararını alacaklarını, greve çıkma tarihi olan 25 Ağustos tarihine kadar toplu iş sözleşmelerinde anlaşma sağlamaya çalışacaklarını, anlaşma olmazsa TTK ve MTA işyerlerinde grev pankartlarını asacaklarını söyledi.

Madenciler, “Direne direne kazanacağız” sloganıyla Genel Başkan Yeşil’e destek verdi.

Hakan Yeşil burada yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

Hükümet ile Türk-İş Kamu Koordinasyon Kurulu arasında çerçeve anlaşması henüz imzalanmadı. Çerçeve anlaşması imzalanmadığı için bizim sözleşme görüşmelerimiz de sonuçlanmıyor.

‘200 bin işçi sözleşmelerinin bitirilmesini bekliyor’

Yılbaşından bu yana, yani 7 aydır toplamda 200 bin işçi, Türk-İş’e bağlı 17 sendikanın üyesi yaklaşık 150 bin işçi sözleşmelerin bitirilmesini bekliyor. Hükümet, daha önce vermiş olduğu 5+4 teklifini 6+4 olarak revize etti ancak diğer tekliflerinde değişiklik yapmadı. 3500 TL altında ücret alanlara brüt 60 TL iyileştirme teklif etmişti. Bildiğiniz gibi bizim seyyanen 300 TL teklifimiz var. Türk-İş Genel Başkanı ve Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Koordinasyon Kurulu Başkanımız Ergün Atalay, daha önce ifade ettiği gibi bu teklifleri tartışmaya değer bulmuyor.

Biz, Genel Maden-İş olarak Kamu-İş ile diğer maddelerde anlaşma sağladık. Ancak ücret maddeleri çerçeve anlaşmasını bekliyor.

25 Ağustos’ta grev pankartını asacağız

Biz her şart altında işçi arkadaşlarımızın hak ve menfaatlerini koruyacağımızı, kazanılmış haklarımızdan taviz vermeyeceğimizi ve yeni kazanımlar için mücadele edeceğimizi burada Başkanlar Kurulu olarak tekrar ediyoruz. Eğer bizi greve mecbur bırakırlarsa 25 Ağustos’ta tüm işyerlerimizde grev pankartlarımızı asacak ve tarihimize yakışır bir grevi bölge halkımızla birlikte hayata geçireceğiz.

Biz, ülkemizin içeride ve dışarıda çok ciddi sorunlarla boğuştuğu bu ortamda haklı ve meşru taleplerimizi tüm ilgililere ulaştırdık. Her fırsatta hükümeti uyarmaya birlikte devam edeceğiz. Gelişmeleri sizlere aktaracağız. Genel Merkez Yöneticilerimize ve Şube Yöneticilerimize her zaman ulaşabilirsiniz. En doğru bilgileri bizden alacaksınız.

Böyle ortamlarda çeşitli söylentiler olur, bizden duymadığınız şeylere asla itibar etmeyiniz, mutlaka bize ulaşınız. En doğru kararı yine birlikte vereceğiz. Hayırlısı olsun.

Kaynak: Yeni Yaşam

İlginizi çekebilir