Kaza sonrası şantiyeye giden TMOBB yetkilisi: İşçiler işi yetiştirmek için gece yarılarına kadar çalıştırıldıklarını, sabah çok erkenden işbaşı yaptırıldıklarını söyledi.

3. Köprü’nün bağlantı yolu olan Kuzey Marmara Otoyolu’nun Kocaeli Gebze kesimindeki viyadük çalışması sırasında montajı yapılan dev beton blok, yaklaşık 30 metre yükseklikten işçilerin üzerine düştü. En az 5 işçi düşen bloğun altında kaldı.

İSKELENİN ÇÖKMESİNDEN KAYNAKLI 

Kazanın meydana geldiği olay yerinde ilk incelemelerde bulunan TMMOB Makina Mühendisleri Odası Gebze Şubesi’nden Sinan Yücel, Artı Gerçek’e yaptığı açıklamada iskelenin çökmesiyle birlikte üzerinde işçilerin bulunduğu beton bloğun çöktüğünü ancak bu çökmeye neyin sebep olduğunun incelemelerden sonra ortaya çıkacağını söyledi.

İncelemelere katılan isimlerden TMMOB Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Murat Kürekçi, Artı Gerçek’e son durumu anlattı. Mimarlar, Makina ve İnşaat Mühendisleri Odaları olarak olay yerinde ilk incelemelere katıldıklarını belirten Ataman, arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Beton altında kalan 5 kişiden bir işçinin hafif yaralı olarak kurtartıldığını ifade eden Kürekçi, “Biz oradayken betonun altından çıkarılan bir işçi daha oldu, onun durumu ağır görünüyordu” dedi.

‘İŞÇİLER GECE-GÜNDÜZ ÇALIŞTIRILIYOR’

Kazanın meydana gelişiyle ilgili şimdilik bir şey söylemenin doğru olmayacağını ifade eden Kürekçi, yaşanan olayın İnşaat Mühendisleri Odası alanına girdiğini, konuyla ilgili odanın bir inceleme yapacağını belirtti.

İşçilerin üzerinde Limak yazılı yeleklerin bulunduğunu kaydeden Kürekçi, edindikleri bilgilere göre işçilerin Kare İnşaat adlı taşeron firmasına bağlı olarak çalıştığını söyledi.

Olay yerinde bulunan çalışanların çalışma koşullarıyla ilgili kendilerine aktardığı bilgileri de paylaşan Kürekçi, “İşçilerin işi yetiştirmek için çok yoğun, gece yarılarına kadar çalıştırıldığını, sabah çok erkenden işçilere işbaşı yaptırıldığını söylediklerini” kaydetti.

HIZ BASKISI 

Kuzey Marmara Otoyolu’nun çeşitli ayaklarının yapımını üstlenenLimak-Kolin-Cengiz ortaklığının bir diğer projesi de onlarca işçinin hayatını kaybettiği 3. Havalimanı inşaatıydı. Bakanlığın firmalara “Acele edin, 2019 seçimlerinden önce hazır olsun” baskısı yaptığı sık sık gündeme gelmiş, hız baskısının da iş cinayetlerine neden olduğu belirtilmişti.

 

Kaynak :Artıgerçek

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…