Özgür Denizli

Gazze’de gerilim tırmanıyor

İsrail’in dünkü saldırıları sonrası Filistinli direniş grupları, İsrailli askerleri taşıyan bir otobüsü füzeyle vurdu, işgal altındaki yerleşimlere roket saldırıları düzenledi. İsrail işgal güçlerinin de Gazze’ye yönelik hava saldırılarında en az üç Filistinli hayatını kaybederken, çok sayıda kişi de yaralandı

İsrail işgal güçlerinin dün (11 Kasım) Gazze’nin Han Yunus bölgesine düzenlediği saldırıda İzzeddin el-Kassam Tugayları komutanlarından Muhammed Bereke’nin de aralarında bulunduğu 7 Filistinli hayatını kaybetmişti.

Bunun üzerine Filistinli direniş gruplarının oluşturduğu “Ortak Operasyon Odası” saldırılara yanıt verileceğini açıklamıştı.

Filistinli direniş grupları, Han Yunus saldırısına misilleme olarak bugün (12 Kasım) İsrail işgali altındaki yerleşimlere yoğun roket saldırıları başlattı.

16.30 sularında ise Gazze’nin Cibaliye bölgesinin doğusundaki Mefalsim yerleşimi yakınlarında İsrail askerlerini taşıyan bir otobüs vuruldu.

Filistinli direniş grupları, otobüsün “Kornet” tanksavar füzesiyle vurulduğunu duyururken, İsrail işgal güçleri de bu saldırıyı doğruladı. İsrail ayrıca, saldırı sonucu sadece bir askerinin ağır yaralandığını kaydetti.

İlerleyen saatlerde Hamas’ın televizyon kanalı El-Aksa saldırı anına ilişkin görüntüler yayımladı.

Gazze’ye yoğun hava saldırıları

İşgal altındaki yerleşimlere yönelik roket saldırıları sonrası sirenler çalarken, İsrail “Demir Kubbe” adlı hava savunma sistemiyle roketleri düşürdüğünü açıkladı. Ayrıca Filistinli direniş gruplarının 200’den fazla roket attığı belirtildi.

İsrail işgal güçleri de Gazze’ye yönelik yoğun hava saldırılarına başladığı ve çok sayıda noktayı vurduğu bildirildi.

Saldırılar sonucu en az üç Filistinli hayatını kaybederken, çok sayıda kişi de yaralandı.

FHKC: İki savaşçımız hayatını kaybetti

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC), İsrail saldırıları sonucu iki direnişçinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

FHKC’nin resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda, Ebu Ali Mustafa Tugayları’nın Kuzey Taburu savaşçılarından Muhammed Zekeriya el-Tetri ile Muhammed Zehdi Avde’nin hayatını kaybettiği belirtildi.

El-Aksa TV binasını vuruldu

Öte yandan İsrail işgal güçlerine ait savaş uçakları, Gazze’den yayın yapan El-Aksa televizyonunun binasını vurdu.

İsrail jetlerinin 10 füze atarak gerçekleştirdiği saldırı sonucu kanalın merkezi tamamen yıkılırken, El-Aksa kısa süreliğine kesilen yayınını başka bir merkezden yapmaya devam etti.

Hamas Sözcüsü Fevzi Berhum da yaptığı yazılı açıklamada, El-Aksa TV binasının hedef alınmasını “düşman İsrail’in katil zihniyetini yansıtan barbar bir saldırganlık” şeklinde nitelendirdi.

Gazze sınırına tank sevkıyatı

İsrail işgal güçleri, Gazze’de bu akşamdan itibaren artan gerginlik sebebiyle bölgedeki birliklerine tank sevkıyatı yaptı.

Akşam saatlerinden itibaren devam eden sevkıyatta çok sayıda tank Gazze sınırına gönderildi.

“Saldırılar devam ederse bombardıman genişletilecek”

Filistinli direniş gruplarının oluşturduğu “Ortak Operasyon Odası”, İsrail işgal güçlerinin Gazze’de sivil yerleşim ve kurumlara yönelik saldırılarına ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada, “İsrail’in sivil yerleşimleri hedef almasına karşılık direniş bombardıman menzillerini genişletiyor ve eğer Siyonist saldırganlık devam ederse ateş çemberi daha da genişletilecek” ifadeleri kullanıldı.

Konuya ilişkin benzer bir açıklama Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayların’dan da geldi.

Örgütün sözcüsü Ebu Ubeyde tarafından yapılan açıklamada “Ortak Operasyon Odası ateş çemberini genişletmek için ciddi istişare halinde. İsrail saldırılarının devam etmesi durumunda yaklaşık bir milyon Siyonist düşman füzelerimizin çemberine girecek” denildi.

300’den fazla roket atıldı, en az 50 İsrailli yaralandı

Gazze’deki Filistinli direniş gruplarının, İsrail işgali altındaki yerleşimlere 300’den fazla roket attığı bildirildi.

İsrail medyası da roket saldırıları sonucu en az 50 İsraillinin yaralandığını kaydetti.

Kaynak: Sendika.org

 

 

Exit mobile version