Kadın futbolunda önemli bir şehir olma yolunda epey bir mesafe kaydeden Gaziantep’te, şampiyonluğa oynayan ALGspor sadece bu konuda heyecan yaratmıyor; kentteki kız çocukları ve genç kadınlara hem heyecan yaşatıyor hem de umut oluyor…

Gaziantep’te bugünlerde sessiz bir heyecan yaşanıyor. Belki de kentin spor tarihinde ilk kez bir takım, branşında Türkiye’nin en üst ligine şampiyonluk hesapları yaparak giriyor. Planlamalar ona göre yapılıyor, yurtdışında oyuncular izleniyor, transferler bitiriliyor. Kadın futbolunda bu yukarı doğru atılımı gerçekleştiren takımın adı Gaziantep ALGspor. Geçen yıl Beşiktaş deplasmanında, özel bir maçın tribününü dolduran seyircileri ile dikkat çekmişlerdi. Bu yıl da bir üst ligde takımları ve seyircileri ile iddialılar.

Antep’te kadın futbolunun on yılı aşkın bir geçmişi var. Biraz da tesadüfler ile başlayan bu dönemin başlangıcını 2006 yılında Cesim Karalar isimli bir öğretmenin İstanbul’dan Antep’e atanması belirliyor. Gazikent isimli bir kulüp kuran Cesim Hoca’nın, spor okulu afişlerinde uzun saçlı bir erkek çocuğunun fotoğrafına yer vermesi ise kentteki kadın futbolunu başlatan güzel bir yanlış anlamaya neden oluyor Antep’te. Afişlerin asılması ile birlikte teyzesinin elinden tutan bir kız çocuğu, Gamze, kapıda biter. Gamze fotoğraftaki kız gibi futbol oynamayı talep etmektedir. Gamze’nin futbol sevgisinin içtenliği, Cesim Hoca’nın öğretmenliği ile birleştiğinde, onu milli takıma kadar gidecek olan yolculuğuna 10 yaşındaki erkek çocukları ile futbol oynayarak başlatır. Kapının açılması ile diğer kız çocukları da gelir ve Gazikent 2008 yılında Türkiye liglerinde boy gösterir. Kırmızı-siyahlılar, iki sezon Kadınlar 1. Ligi’nde oynama başarısı gösterirler. Ancak transfer yapmayan bu altyapı ekibi en yukarıda tutunamaz. Gazikent halen ikinci ligde oyuncu yetiştirmeyi aynı istekle sürdürüyor.

Antep’in kadın futbolunda ikinci önemli hamle Gazikent’in kuruluşundan kısa bir süre sonra gelir. Kendisi de bir futbol antrenörü olan Mehmet Yalçınkaya ikiz kızlarının elinden tutarak kapıda görünür. Kızları futbol oynarken tutku Mehmet Hoca’yı da sarar. Fıstık sanayicilerini de arkasına alarak Organize Birlikspor isimli bir takım kurar. Bir yıl sonra takımın ismi doğrudan Gazientep Fıstıkspor’a dönüşür. Yaptığı transferler ile her yıl iddialı olan Fıstıkspor, iki kez son maçta birinci lige yükselmeyi kaçırınca Mehmet Hoca yeni bir yapılanma arayışına girer. Güneykent kulübü kurulur. Bu takım ise ALG sponsorluğu ile birlikte ALGspor adı altında Antep’in en önemli spor başarılarından birisine imza atar. Sarı-gri renkteki takım her sene bir lig atlayarak en üst lige ulaşma başarısı gösterir.

ALGspor…

Çocuk hazır giyim üzerine uzmanlaşmış bir tekstil firması olan ALG’nin sahibi Ali Gözcü, bir futbol tutkunu olarak bu başarının mimarı. Kulüp erkek futbolundaki faaliyetlerine, sosyal sorumluluk perspektifi ile birlikte kadın futbolunu da ekledi. Kurumsal yaklaşım kısa zamanda meyvesini verdi. Şimdiden Antep’te “şampiyonlar ligi” telaffuz edilmeye başlamış durumda. Takım, maçlarına gelen yaklaşık 3 bin seyirciyi yeterli bulmuyor. Uzmanlardan oluşan bir kadro ile iletişim faaliyetleri sürüyor, Kulüpteki beklenti şehrin bu başarılı kadın futbolcuları sahiplenmesi ve alınacak sonuçlar ile seyirci sayısının katlanarak artması.

Ali Gözcü, kulübünün etkin kullanmayı hedeflediği iletişim ve medyanın genel olarak kadın futbolunun ilerlemesi için bir fırsat yaratacağını düşünüyor. Halka daha iyi tanıtılması ve duyurulması ile kadın futbolu için talebin artacağını, bunun da liglerin yapısı ve statüler gibi operasyonel konuların ötesinde, kadınların futbol oynamasının toplum tarafından içselleştirilmesi gibi bir sonuç doğuracağını da ifade ediyor.

Bu yıl gerek Rusya, Ukrayna gibi ülkelerden, gerekse de kadın futbolunun köşetaşı kulüplerinden flaş transferler ile kadrosunu hedefine uygun bir kaliteye yükselten ALGspor, henüz işlemler tamamlanmadığı için isim belirtmekten kaçınıyor. Bunun yanında şampiyonluk hedefleyen kadroyu içeren, önemli üstyapı yapılanması yanında, kulübün sürekliliğini sağlayacak olan altyapıyı da ihmal edilmiyor. Buraya yaptıkları yatırım ve iki odaklı yaklaşım, daha önce üst lige tırmanan diğer takımlardan farklılaştırıyor gri-sarılıları.

Doğru bir yapılanma ve Antep genelinde bir tarama ile altyapı kategorilerinde ellinin üzerinde yetenekli futbolcu adayı belirlenmiş durumda. Antep’te kız çocukları ve genç kadınlar futbol ile yatıp futbol ile kalkıyorlar. ALGspor, bu alanda, en az üstyapıda oldukları kadar, belki daha da fazla iddialı. Kısa zamanda altyapıda en iyi kulüplerden birisi haline gelmeyi istiyorlar. ALGspor eğer üstyapı rüzgarını altyapı hamlesi ile birleştirmeyi başarırsa, kadın futbolunda şampiyonluklara ambargo koyan Konak ve Ataşehir gibi belediye destekli takımlar ve Beşiktaş gibi bir devin yanında, Antep’ten bir kulüp takımı görmek işten bile olmayacak.

Hedef belli. Yapılacaklar planlamış durumda. Geriye kalan ise Ali Gözcü’nün kendi ifadesi ile “çalışmak, çok çalışmak”. Şampiyonluk Antep’e gelir ya da gelmez. Spordur, her şey olabilir. Ancak ALGspor’un hem Antep kadınları için hem de kadın futbolu için yeni fırsatlar, yeni renk, yeni heyecan getireceği ise kesin duruyor.

Kaynak: Gazete Duvar

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…