Dev Tekstil, Gaziantep’teki tekstil fabrikalarında yüzlerce işçinin işten atıldığını ya da ücretsiz izne çıkarıldığını, işten çıkarmaların devam edeceğini söyledi

Gaziantep’te pek çok tekstil fabrikası işçileri ücretsiz izine çıkarmaya ya da işlerine son vermeye başladı. Bazı fabrikalar işçileri toplu olarak çıkarırken bazıları ise parça parça gruplar halinde çıkarıyor, fabrikaların bazı bölümleri kapatılıyor. Dev-Tekstil Sendikası Çukurova Temsilciliği, şimdiye kadar yüzlerce işçinin işten çıkarıldığını belirterek bayram sonrasında daha kitlesel işten çıkarmalar olabileceğine dikkat çekti.

İşçi çıkaran firmaların Türkiye’nin birinci ve ikinci 500 büyük firmaları arasında bulunduğuna dikkat çeken sendika, “Bu firmaların işçilerin sırtından elde ettikleri devasa kazanç, on binlerce işçinin ücretini onlarca yıl karşılamaya fazlasıyla yetecek miktardadır” dedi.

“Bu faturayı işçiler ödememeli”

Patronların krizi işçileri atmak için bahane olarak kullandığını ifade eden sendika, krizden önce işçileri yok sayanların bugün “aynı gemideyiz” dediğini gemiyi hafifletmek için işçileri işten çıkardığını ifade etti.

“Bir fatura ödenecekse bu faturayı zaten açlık sınırın altında çalışan işçiler ödememelidir Diğer taraftan çalışma hakkına sahip çıkan, işten atmalara karşı direnişi seçen işçiler için bu en meşru hak arama eylemidir” diyen Dev Tekstil, kendilerine gelen. bilgiler doğrultusunda Gaziantep’te hangi firmanın kaç işçi çıkardığına dair yaptığı derlemeyi basınla paylaştı.

Dev Tekstil açıklamasında, hangi firmanın kaç işçi çıkardığından şöyle bahsetti:

İDEAL HALI: “Dolar yüksek, iş yok, idare edin” denilerek birçok işçi işten çıkarıldı. Sendikamıza verilen bilgilere göre 20-25 günden beri fabrika kapalı. İşler açılırsa çağıracağız deniliyor. Bu 20 gün için de iş bulan işçilere çıkış vermemek için istifa ettiriyorlar.

ŞİRECİ: İşçiler şimdiye kadar yüzlerce işçinin işten çıkarıldığını söylüyor. İşten çıkarmalar artarak devam edecek. Bir bölümde geçen gün vardiya çalışanlarını iş yok diye ücretsiz izne gönderdiler.

SANKO: En az 300 işçinin işten çıkarıldığı söyleniyor. Kimi işçiler bu sayının kat be kat fazla olduğunu söylüyor. Sanko kendisine ait birkaç işletmesini kapattı.

ZEKİ MENSUCAT: 3. fabrikayı kapattı. 150-200 işçinin işten çıkarıldığı söyleniyor.

FESTİVAL HALI: En az 70 işçinin çıkarıldığı, bayramdan sonra söylenenin daha fazla işçinin çıkarılacağı söyleniyor. İşçilere tazminat vermemek için her türlü hakaret edildiği ve yine işten atma nedeni olarak işçilere fabrikanın çok büyüdüğü, küçülmeye gidildiği söyleniyormuş.

MUTAŞ HALI: Son 1 haftada 4 işçi çıkarıldığı bilgisine ulaştık.

DURKAR HALI: İşçiler “dolar artıyor gerekçesiyle işten çıkartılıyoruz. Çok kazanınca işçiye ne verdiler ki en ufak dalgalanmada faturayı işçiye kesiyorlar. Her vardiyadan 5 kalfa, 5 telci, kalite kontrolcüler çıkarıldı. Vardiya ustasını bile çıkardılar. 20 kişiden fazla, 40 kişi çıkarılacakmış” diyorlar.

ZAFER TEKSTİL: Doları bahane edip işçi çıkarıyorlar.

FLORA HALI ve GÜRTEKS: Ortaklar, son birkaç ay içinde 300 işçi çıkardıkları söyleniyor. GÜRTEKS’in dört işletmesi vardı, ikisi yarıdan yarıya düştü. Üretim var fakat ihraç olmadığı için nakit sıkıntısı bulunuyormuş, bu yüzden işçi çıkarıyorlarmış.

HAKPA TEKSTİL: Yarım ücretle çalışan işçiler var. İşçilere dolarda ki dengesizlik gerekçe gösteriliyor. Yeni kurulan bu işletmede çalışan işçiler “bizi öyle bir köleleştirmişler ki maalesef çoğu zaman evdeki çocuğumuzdan bile haberimiz olmuyor” diyor. Çalışma koşulları çok ağır.

MERİNOS: Bir bölümünü kapatmış. 250 işçi çıkarmışlar.

ANGEL İPLİK: 3 vardiya çalışıyor. Mevcut vardiya sayısı 26 iken 16’ya düşürdüler. Panoya yazı asmışlar: “Vardiya amirinin dikkatine, her vardiya 16 kişi olacak” diye. Cumartesi günü itibariyle 2 bakımcı daha çıkarıldı. Yemekler kötü. İşçilere elbise, ayakkabı verilmiyor. Maaşlar geç yatıyor.

AYKAR HALI: En son işten çıkarılan işçi sayısı 22 kişiydi.

NAKSAN HOLDİNG: 100’e yakın işçi çıkartılmış.

CEMRE TEKSTİL: 50 kişi çıkarmışlar. Geri kalanlar ücretsiz izne çıkarılmış.

GÜR İPLİK: 25 işçinin çıkarıldığı söylendi. Devamı olacakmış.

YASİN KAPLAN: İşler durdu. İzni olanları izine gönderiyorlar.

SELÇUK İPLİK: Bize ulaşan bilgiye göre şimdilik 8 işçinin işten çıkarıldığı söyleniyor.

RİVA HALI: Telefon yasak gerekçesiyle sürekli tazminatsız çıkışlar veriliyor. Nerdeyse her işçinin başına bir kamera konularak köle gibi çalıştırıyor. Gaziantep organize sanayide en düşük maaşı verdiği halde hala zam vermemekte direniyor. Maaşı asgariden gösterip vergi kaçırıyor. AKP’ye yakınlığı ile tanındığı için Riva Halı’da denetim hiç olmuyor.

ANGORA HALI: Hala maaşlar yatmadı, işçiler maaşlarının yatmasını bekliyor.

SİM CARPET: Bize aktarılanlara göre işten atmalar sürüyor. Genelde kayıt dışı Suriyeli işçi çalıştırıyorlar.

OBA MAKARNA: İşten çıkarılan işçi sayısının 40 olduğu söyleniyor.

Akınal Sentetik, Canan Tekstil, Gülsan, Sırma Halı, Oba Makarna, İmperial Halı, Milat Halı, Kartal Tekstil’de de işçilerin atıldığını söyleyen Dev Tekstil, Linea Halı’da da işçilerin ücretsiz izne çıkarıldığını ifade etti.

Kaynak: Sendika.Org

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…