Cumhuriyet Vakfı’ndaki yönetim değişikliğinin ardından bugün yeni künyesiyle yayınına devam eden Cumhuriyet’te işten çıkarmalar ve istifalar başladı. Dün Yazı İşleri Müdürleri Faruk Eren ve Bülent Özdoğan görevden alınmıştı. Eren ve Özdoğan’a henüz resmi tebligat yapılmadığı öğrenildi.

Yaklaşık 2 yıldır yayın yönetmenliği görevini sürdüren Murat Sabuncu’nun da bugün işine son verildi. Sabuncu’nun veda yazısının yayınlanmasına izin verilmezken, işten çıkarıldığının kendisine resmi olarak tebliğ edildiği öğrenildi.

Yönetim değişikliğiyle birlikte işten çıkarmaların yaşandığı gazeteden istifa haberleri de geliyor. Karikatürist Musa Kart, köşe yazarları Özgür Mumcu, Tayfun Atay, Aslı Aydıntaşbaş ve Bağış Erten ile Cumartesi eki yayın yönetmeni Zeynep Miraç’ın istifa ettiği gelen haberler arasında. Aslı Aydıntaşbaş istifa haberini sosyal medya hesabından şu sözlerle duyurdu: Bu zamana kadar Cumhuriyet gazetesinde yazmaktan şeref duydum. Oradaki dostların mağduriyeti ve verdiği demokrasi mücadelesi, altın harflerle tarihe geçmiştir. Ben de bundan sonra yazmamaya karar verdim. Cumhuriyet’e ve okurlarına teşekkür ederim.asli aydintasba

Yine sosyal medya hesabından bir açıklama yapan Zeynep Miraç ise “Cumhuriyet gazetesindeki yönetim değişikliği sonucunda ‘gördüğüm lüzum üzerine’ Cumartesi eki yayın yönetmenliği görevimden ayrıldım. Bana bu fırsatı veren Murat Sabuncu ile Aydın Engin’e ve 19 hafta beraber çalıştığım bütün arkadaşlarıma teşekkür ederim” diye yazdı.

BARBAROS ŞANSAL DA AYRILDI

Cumhuriyet’te yazan moda tasarımcısı Barbaros Şansal da akşam satlerinde yazılarına son verdiğini duyurdu. Twitter hesabından açıklama yapan Şansal, “Sayın Tayfun Atay’ın daveti ile Cumhuriyet PA7AR’da başladığım makale denemelerinin de sonu varmış. Farklılık ve çeşitlilik zenginliktir, berekettir. Bir gün bir başka mecrada buluşmak ümidi ile….. Hoşça kalın, son yazı yarın” dedi.

MUHABİRLER YOLLARINI AYIRDI

Gazetenin deneyimli muhabirlerinden Canan Coşkun ve Selin Görgüner’in de gazeteyle yollarını ayırdığı öğrenildi.

Gazetenin yazarı ve okur temsilcisi Güray Öz de “Sondan Bir Önceki Yazı” başlığı ile yazdığı yazısında ayrılacağını duyurmuştu. Öz’ün Pazartesi günü istifasını vereceği öğrenildi. Güray Öz, Cumhuriyet gazetesine açılan dava kapsamında dokuz ay tutuklu kalmıştı.

ERDEM GÜL’ÜN DE İSTİFASI BEKLENİYOR

Cumhuriyet’in Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün de istifa etmeye hazırlandığı gelen bilgiler arasında. Gül’ün hafta başı istifa etmesi bekleniyor.

İNSEL’İN YAZISI YAYINLANMADI

Öte yandan Ahmet İnsel’in bugün yayınlanacak yazısını dün gazeteye gönderdiği, ancak yazının yayınlanmadığı belirtiliyor.

DİSK’ten Cumhuriyet açıklaması: Sonunda başardılar

DİSK Basın-iş yönetim değişikliğinin ardından Cumhuriyet’te yaşanan görevden almalara ilişkin açıklama yaptı.

DİSK Basın-iş’in, “Yeni Cumhuriyet Yönetiminin İlk Hedefi DİSK’liler oldu” başlığıyla yayımlanan açıklaması şöyle:

AKP iktidarının eli uzun süredir Cumhuriyet gazetesinin üzerinde. Gazetecileri tutsak ettiler, onlarca yıllık hapis cezaları ile yargıladılar. Her şeyi denediler ama orada direnen gazeteciler vardı. Gazetenin yöneticileri ve yazarları tutuklandığında dayanışma için onların yerini dolduranlar vardı. Gurur duyarak söylüyoruz, onlardan biri de Genel Başkanımız Faruk Eren’di.

Dışarıdan müdahalelerle Cumhuriyet’i yıkamayanlar, bu kez ‘Her ağacın kurdu özünde olur’ dediler ve ‘Ne olursa olsun, küçük olsun, benim olsun’ diyenlerle yola devam ettiler. Saray’a yazılan ihbar mektubu ile gazetecilere dava açıldı, tutuklandılar. Yurt içinde ve yurt dışında gazeteciler dayanışma örgütlerken onlar iddia makamının tanıkları olarak ortaya çıktılar.

Sonunda başardılar, çok sevdikleri koltuklarına oturdular. Cumhuriyet çalışanlarının aleyhinde tanıklık yapan Alev Coşkun Vakıf Başkanlığı, Aykut Küçükkaya ise Genel Yayın Yönetmenliği koltuğuna oturdu.

Koltuğa oturur oturmaz ilk icraatları belki de günler öncesinden üzerinde çalıştıkları planı uygulamaya koymak oldu. Bir yandan gazetenin birinci sayfasını değiştirirken, diğer yandan gazetenin zor günlerinde yükü omuzlayanlar arasında yer alan Genel Başkanımız ve gazetenin sorumlu müdürü Faruk Eren ile üyemiz ve gazetenin Yazı İşleri Müdürü Bülent Özdoğan’ı yazı işleri müdürlüğü görevinden aldılar.

Bu kararın altına imza atanları tanıyoruz, iktidar hırsının nasıl gözlerini kararttığını biliyoruz. Onları Cumhuriyet matbaası emekçilerinin grevi sırasında grev kırıcılığı yaptıkları zamandan da tanıyoruz.

Bizim onları bildiğimiz gibi onlar da bizi biliyor. Arkadaşlarımızın koltukta oturmak adına onlara biat etmeyeceklerini biliyorlardı. Her koşulda gazeteciliği ve editoryal bağımsızlığı savunmaya devam edeceklerini biliyorlardı. Bu nedenle ilk hedefleri DİSK’liler oldu. Daha iki gün önce söylemiştik, editoryal bağımsızlığı savunmaya devam edeceğiz. Cumhuriyet emekçilerine yönelik her hareketinizde karşınızda DİSK’lileri bulacaksınız.

Cumhuriyet’te yaşanan bu tasfiye operasyonu karşısında başta gazetecilik meslek örgütleri olmak üzere tüm emek, meslek ve demokratik kitle örgütlerini haber alma hakkına ve gazetecilik mesleğine sahip çıkmaya çağırıyoruz.

NE OLMUŞTU?

Cumhuriyet Vakfı üyeleri ve gazete yazarlarının tutuklanmasına ve toplam 81 yıl 45 gün hapis cezası almalarına yol açan davada, ifadeleriyle savcılık makamına dayanak olan Alev Coşkun ve ekibi dün yapılan seçimle yeniden iş başı yapmıştı. Yeni yönetimin ilk icraatı 17 ay cezaevinde kalan Murat Sabuncu’nun yerine Aykut Küçükkaya’yı getirmek olmuştu.

Kaynak: Artı Gerçek

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…