Cumhuriyet Gazetesi davasında aldığı 2 yıl 6 ay hapis cezasının kesinleşmesi üzerine Çağlayan Adliyesi’ne giden gazeteci Kadri Gürsel, cezaevine gönderilmişti.

Cumhuriyet Gazetesi davasında aldığı 2 yıl 6 ay hapis cezasının kesinleşmesi üzerine, infazı için 20 Mayıs’ta adliyeye davet edilen Gazeteci Kadri Gürsel, saat 14:00 sıralarında Çağlayan Adliyesi’ne geldi.Adliyedeki muhabirlerin soruları üzerine açıklama yapan Gürsel, “Bana 20 Mayıs’ta tebligat geldi. 10 gün içinde savcılığa gelmem istenildi. Ben de süre dolmadan geldim. Bana yapılan suçlama tamamen gazetecilik faaliyetidir. 11 ay cezaevinde yattığım için şu an yasaya göre, benim denetimli serbestlik hakkını kazanmış olmam lazım. Normalde hiç cezaevine girmemem gerekiyor. Ama yasadaki bu durum nedeniyle şimdi tekrar cezaevine gireceğim. Anayasa Mahkemesi de hak ihlali başvurumuzu kabul etmiş ve haklılığımız kanıtlanmıştır. İnfazın durdurularak yeniden yargılanmam ve beraat kararı verilmesi gerekiyor” dedi.

Kadri Gürsel’in Çağlayan Adliyesi’ne gitmesinin ardından eşi Nazire Kalkan Gürsel, ‘İletişimimiz kesildi’ açıklaması yaptı.

Nazire Kalkan Gürsel@NazirekalkanGur
T24

@t24comtr

Kadri Gürsel: 2,5 yıllık hapis hükmünün infazı için savcılık çağırdı, yeniden hapsedilmem söz konusu!https://t24.com.tr/haber/kadri-gursel-2-5-yillik-hapis-hukmunun-infazi-icin-savcilik-cagirdi-yeniden-hapsedilmem-soz-konusu,823577 

Resmi Twitter'da görüntüle

İLK ÖNCE METRİS CEZAEVİNE ARDINDAN SİLİVRİ CEZAEVİNE GÖNDERİLECEK

Gürsel sağlık kontrolünün ardından polis eşliğinde önce adliye karakoluna götürüldü. Bir süre burada bekletilen Gürsel, daha sonra polis aracına bindirilerek cezaevine gönderildi. Gürsel’in prosedür gereği önce Metris Cezaevi’ne daha sonra da Silivri Cezaevi’ne gönderilmesi bekleniyor. Gürsel’in denetimli serbestlik başvurusu kabul edilirse işlemlerinin ardından cezaevinden çıkacak.

Kadri Gürsel

@KadriGursel

Cumhuriyet davasında verilen&11 aylık süresini tutuklu geçirdiğim 2,5 yıllık hapsin infazı, yasa gereği denetimli serbestlik yoluyla olmak zorundadır. Buna rağmen hapse konulmam söz konusudur

‘HAPSEDİLMEM HUKUKSUZLUĞU BÜYÜTÜYOR’

Twitter’dan paylaştığı mesajlarda, “Cumhuriyet davasında verilen 11 aylık süresini tutuklu geçirdiğim 2,5 yıllık hapsin infazı, yasa gereği denetimli serbestlik yoluyla olmak zorundadır. Buna rağmen hapse konulmam söz konusudur. Cumhuriyet davasında verilen ve tutuklulukta peşinen infaz edilmiş olan haksız ve delilsiz hüküm nedeniyle, değil birkaç gün, bir saniye için dahi hapsedilmem hukuken mümkün değildir, olursa, bu hukukun ağır bir ihlalidir. AYM’nin hak ihlali başvurumdan 28,5 ay sonra nihayet 2 Mayıs’ta verdiği, ifade özgürlüğü hakkımın ihlal edildiği yönündeki kararı, aleyhimdeki sözde delili, dolayısıyla suçlamayı ve mahkumiyeti düşürür niteliktedir. Aleyhimdeki delili, suçlamayı ve mahkumiyeti hukuken geçersiz kılarak yeniden yargılanıp beraat etmemin yolunu açması gereken AYM kararı varken, tutukluğum sırasında infaz edilmiş bir hüküm için hapsedilmem hukuksuzluğu büyütüyor” diyen Kadri Gürsel’in denetimli serbestlik işlemlerinin ardından tahliye edileceği belirtiliyor.

Resmi Twitter'da görüntüle

IPI@globalfreemedia
IPI Executive Board member has been jailed again in . IPI calls for his immediate release on probation in accordance with Turkish law. 

Kadri should not spend one more day in prison for his journalism.

ULUSLARARASI BASIN KURUMU: GÜRSEL’İN ARKASINDAYIZ

Kadri Gürsel’in cezaevine gönderilmesinin ardından sosyal medyadan açıklama yapan Uluslararası Basın Kurumu (IPI), Gürsel’in arkasında olduklarını vurgulayarak “IPI Yönetim Kurulu üyesi #KadriGürsel bugün savcılığa giderek cezai süresinin geri kalanını geçirmek üzere teslim olmuştur. Tüm IPI üyeleri ve global ağı, saygın gazeteci ve dostumuz Gürsel’in arkasında yer aldığını bir kez daha vurguluyor” mesajı paylaştı.

Nazire Kalkan Gürsel@NazirekalkanGur

Kadri Gürsel’in cezaevine gönderilmesi haberini ajansların kelepçeli fotoğraflarla servis etmesine tepki gösteren Nazire Kalkan Gürsel, sosyal medyadan paylaştığı mesajla kullanılmamasını istedi. Kelepçeli fotoların tarihe not düştüğünü belirten Nazire Kalkan Gürsel, fotoğrafların hem Oğlu hem de kamuoyunda korkuyu büyütmemesi için yayınlanmamasını talep etti.

2 yıl 6 ay hapis cezası onanan ve denetimli serbestlik hükümleri için bugün Metris Cezaevine gönderilen Kadri Gürsel akşam saatlerinde tahliye edildi.

Kararın, Gürsel’in avukatı tarafından yapılan ‘denetimli serbestlik başvurusu’ üzerine alındığı kaydedildi. Karar Metris Cezaevi’ne tebliğ edildi.

Bakırköy İnfaz Hakimliği kararında, Metris 1 Nolu T Tipi Ceze İnfaz Kurumu Müdürlüğü aracılığı ile dilekçe gönderen Kadri Gürsel’in kalan cezasını denetimli serbestlik tedbiri altında geçirme isteminde bulunduğunu belirtti.

İnfaz Hakimliği kararında şöyle dedi: “Kadri Gürsel’in 5275 sayılı yasanın 105/A maddesinden yararlanabileceği sabit olmakla güvenlik gerekçesi dikkate alınarak kapalı ceza infaz kurumunda kendi iradesi dışındaki bir nedenle kalmakta olduğunun kabulünün gerektiği, koşullu salıverilme tarihinin 15 Mayıs 2020 olduğu, ceza infaz kurumunda iyi halli bir hükümlü olup, herhangi bir disiplin cezasının bulunmadığı bildirildiğinden ve yine yasanın getirmiş olduğu ana unsurlardan olan kendi iradesi dışında bir nedenle ceza infaz kurumunda bulunma koşulunun da gerçekleştiği anlaşılmakla yönetmeliğin açık ceza infaz kurumuna ayrılamayacak gruplar arasında saydığı bir suçtan dolayı hükümlü olmadığı görülmekle talebin kabulüne karar vermek gerekmiştir.”

Kadri Gürsel tahliye kararını twitter hesabından duyurdu:

Kadri Gürsel

@KadriGursel