Özgür Denizli

Gazete Karınca’ya Musa Anter Gazetecilik Ödülü

Bu yıl 26’ncısı düzenlenen Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri’nin sahipleri belli oldu. Gazetemizin editörlerinden Bekir Avcı, “Çanak Anten’den Wireless’a: Kürt illerinde değişen haber alma pratiği” haberiyle Türkçe haber dalında ödüle layık görüldü.

Beş ayrı dalda verilen ve bu yıl Yeni Yaşam gazetesi tarafından düzenlenen Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri’nin sonuçları belli oldu.

Gazete Karınca editörlerinden Bekir Avcı, “Çanak Anten’den Wireless’a: Kürt illerinde değişen haber alma pratiği” haberiyle Türkçe haber dalında ödülün sahibi oldu.

Türkçe haber dalında Jüri Özel Ödülü, “Faili meçhul dosyaları yakılması için SEKA’ya gönderiliyordu” haberiyle Artı Gerçek’ten Rıfat Doğan’a ve “Günde 300 kamyonun geçtiği sakin şehir: Trakya’yı tamamen gözden çıkarmışlar” haberiyle BirGün’den Uğur Şahin’e verildi.

Kürtçe habere Jüri Özel Ödülü

Kürtçe haber dalında ise jüri, katılan haberler arasında birincilik kriterlerine uygun haber bulamadığını açıkladı.

Kürtçe haber dalında Jüri Özel Ödülü, e-rojname’den Zeynel Bulut’un “Li Ser şopa dîrokê: Gundê Melekê Tawîs Tawîsî” haberine gitti.

Fotoğraf ödülü Tunç ve Arık’a

Vedat Arık

Yarışmada fotoğraf ödülü ise iki eser arasında paylaştırıldı. Jüri, Gazete Fersude’den Hayri Tunç ve Cumhuriyet gazetesinden Vedat Arık’ın Cumartesi Anneleri’nin yasaklanan 700. hafta eyleminden çektiği fotoğraflara birincilik ödülünü verdi.

Hayri Tunç

Bu yıl fotoğraf dalında Jüri Özel Ödülü, Mezopotamya Ajansı’ndan (MA) Nazım Daştan’ın Afrin’de çektiği 21 sivilin yaşamını yitirdiği bombardımanda yaralanan bir aileye ilişkin fotoğrafa verildi.

Nazım Daştan

Karikatür ödülü iki esere

Karikatür dalında da birincilik ödülü iki eser arasında paylaştırıldı. Jüri, birincilik ödülünü Özgür Evran ve Beşir Geroğlu’nun karikatürlerine verdi.

Kadın haberciliğinde ödül MA’ya

Kadın Haberciliği dalında ise ödülün sahibi Mezopotamya Ajansı’ndan “Telhamut Çadır Kenti’nde mülteci kadınlar bir paket süt için fuhuşa zorlanıyor” haberiyle Arjin Dilek Öncel oldu.

Onur Ödülü Cumartesi Anneleri’ne

Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri’nde yarışma jürisi Onur Ödülü’nü Cumartesi Anneleri’ne verdiğini açıkladı.

Jüride kimler vardı?

Vurulduğu yerde anma

Musa Anter için ilk tören 20 Eylül’de saat 11.30’da 26 yıl önce vurularak öldürüldüğü Diyarbakır Seyrantepe’deki sokakta yapılacak.

Aynı gün öğleden sonra Mardin’in Nusaybin ilçesi Akarsu köyünde Anter’in mezarı başında saat 15.00’te anma düzenlenecek.

Ödül töreni İstanbul’da

Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri, 22 Eylül Cumartesi günü İstanbul’da düzenlenecek törenle sahiplerine verilecek.

Tören, saat 18.00’de TMMOB Mimarlar Odası’nın Beyoğlu Karaköy’de bulunan binasındaki konferans salonunda düzenlenecek.

Kaynak: Gazete Karınca

Exit mobile version