Dünya’yı üzerindeki tüm bileşenlerin oluşturduğu bir canlı olarak gören Gaia Hipotezi’nin kuramcısı James Lovelock: İnsanların Dünya üzerindeki vakti dolmuş olabilir. Yerimizi yapay zeka alabilir.

Gaia Hipotezi’nin yaratıcısı olarak tanınan ünlü İngiliz bilim insanı James Lovelock, iklim değişikliğinin yeryüzündeki hava olaylarında yarattığı değişimlere ilişkin değerlendirmesinde ‘insanların miadının dolmuş olabileceğini’ söyledi. Lovelock, yapay zekânın kısa süre içinde insanların yerini alabileceğini savundu.

BBC’nin Today programında konuşan Lovelock, Dünya’nın çok büyük bir sıkıntı içinde olduğunu ve kısa süre içinde iklim değişikliği kaynaklı felaketlerle karşı karşıya kalabileceğini belirtti. Lovelock, kendisinin bir iyimser olduğunu da ekleyerek, yapay zeka formundaki yeni yaşam türlerinin Dünya üzerindeki varlığını sürdüreceğini söyledi.

‘ÇOK YAŞLI AMA BİRAZ DAHA VAKTİ VAR’

100 yaşına girmesine az bir süre kalan Lovelock, Dünya’yı kendisine benzeterek “Çok yaşlı ama hâlâ biraz daha vakti var” dedi. Ünlü bilim insanı, “Ben bu güzel yerde birkaç yıl daha kalmayı istiyorum ve gezegen de öyle, ama buna güvenemezsiniz” diye konuştu. ‘Tehlikeli bir aşamaya’ geçildiğini söyleyen Lovelock, “Tıpkı benim gibi. Çok daha genç olduğumda yaptığım şeyleri yapamıyorum” dedi.

Lovelock, tuhaf hava olaylarının giderek daha sık yaşandığına dikkat çekse de, iklim değişikliğinin sonucunda ortaya çıkması beklenen büyük felaketlerin henüz meydana gelmediğini ekledi. İngiliz bilim insanı, bu tür felaketlerin yaşanmasının, insanların miadının dolduğu anlamına geleceğini söyledi. Lovelock, insanların yerine, değişmiş bir Dünya’da çok uzun yıllar yaşabilecek yapay zekanın geçebileceği tezini ortaya attı. “Yeni yaşam formları görmenin eşiğinde olduğumuzu düşünüyorum… Yapay zeka fikrine dayalı yeni yaşam formlarının dünyayı ele geçirip çok, çok uzun zaman boyunca yönetmesinin çok uzak olmadığını düşünüyorum” dedi.

GAIA HİPOTEZİ NEDİR?

Lovelock’un kuramcısı olduğu Gaia Hipotezi, basit bir ifadeyle, Dünya’nın bir şekilde ‘canlı’ olduğu, biyosfer ile yerkürenin fiziki bileşenleri sayılan atmosferin, kriyosferin, hidrosferin ve litosferin, karmaşık bir karşılıklı etkileşim sistemi içinde bir araya gelerek bir bütünlük oluşturduğu belirtilir. Bu modelde, canlı ve cansız unsurların etkileşimi, çevre üzerinde düzenleyici ya da yıkıcı bir etkiye yol açar.

Kaynak: Gazete Duvar

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…