‘Futbolda şike’ davası: Aziz Yıldırım’ın aralarında bulunduğu 23 sanık beraat etti

Yeniden görülen ‘futbolda şike’ davasında Fenerbahçe’nin eski başkanı Aziz Yıldırım’ın aralarında bulunduğu 23 sanık beraat etti.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada Yıldırım, eski Fenerbahçe yöneticilerinden Şekip Mosturoğlu, Sivasspor Kulübü Başkanı Mecnun Otyakmaz ve eski futbolcu Ümit Karan’ın da arasında bulunduğu toplam 23 sanık hakkında ‘şike ve teşvik primi suçlarından’ beraat kararı verildi. İki sanık hakkında ise farklı suçlardan ceza verildi.

Aralarında Yıldırım’ın bulunduğu beş sanık ile aralarında Şekip Mosturoğlu, Ümit Karan ve Mecnun Otyakmaz’ın bulunduğu 20 sanık hakkındaki davalar ayrı ayrı görüldü.

Mahkeme ilk olarak eski Fenerbahçe yöneticilerinden Şekip Mosturoğlu, Ümit Karan ve Mecnun Otyakmaz’ın bulunduğu 20 sanıklı davayı ele aldı.

‘Ali Koç da izledi’

Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Koç her iki duruşmaya izleyici olarak katıldı.

Duruşma savcısı esas hakkındaki mütalaasında, 19 sanık hakkında şike ve teşvik primi suçlarından delil yetersizliğinden beraat istedi. Sanık Hakan Karaahmet hakkında ise ‘konut dokunulmazlığı ihlaline azmettirme’ suçundan altı aydan bir yıla kadar hapis talep etti. Söz verilen sanıklar da beraatlerini talep etti.

Mahkeme kısa bir aranın ardından Mecnun Otyakmaz, Ümit Karan ve Şekip Mosturoğlu’nun arasında bulunduğu 19 sanığın ‘şike ve teşvik primi’ suçlarından beraatine karar verdi. Sanık Hakan Karaahmet’e ise ‘işyeri dokunulmazlığı ihlaline azmettirme’ suçundan 6 bin TL adli para cezası verildi.

‘Dokuz yıldır yargılanıyorum, beraatimi talep ederim’

Aziz Yıldırım’ın da arasında bulunduğu beş sanıklı dava görüldü. Bu duruşmada da Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın davaya katılma talebini reddedildi. Duruşma savcı esas hakkındaki mütalaasında, sanıklar Aziz Yıldırım, İlhan Yüksel Ekşioğlu, Abdullah Başak ve Ahmet Çelebi hakkında ‘şike ve teşvik primi’ suçlarından beraatini talep etti. Sanık Selim Kımıl hakkında ise ‘tehdit’ suçundan ceza talep etti.

Mütalaaya karşı söz verilen sanıklardan Aziz Yıldırım, “Dokuz yıldır yargılanıyorum. Beraatimi talep ederim” dedi. Diğer sanıklar da beraatlerini talep etti.

Mahkeme kısa bir aranın ardından kararını açıkladı. Mahkeme, sanıklar Aziz Yıldırım, İlhan Yüksel Ekşioğlu, Abdullah Başak ve Ahmet Çelebi hakkında ‘şike ve teşvik primi’ suçlarından beraat kararı verildi. Sanık Selim Kımıl ise ‘tehdit’ suçundan bir yıl sekiz ay hapis cezasına çarptırıldı.

Beraat kararını duyan sanıklar ve avukatları alkışladı.

Ne olmuştu?

Aziz Yıldırım ve diğer sanıklar, dönemin özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı, ‘FETÖ’den aranan Zekeriya Öz’ün talimatıyla 3 Temmuz 2011’de başlayan soruşturma ve 2 Temmuz 2012’de sonuçlanan davada hapis cezası almış, bu cezalar da Yargıtay tarafından onaylanmıştı.

Fenerbahçe’nin 2010-2011 sezonunda şampiyon olmasının ardından açılan davada mahkum edilen Yıldırım, kendisine ve kulübüne kumpas kurulduğunu iddia ederek, 21 Nisan 2014’te yeniden yargılanma talebiyle başvurmuştu. Savcı Abdullah Mirza Coşkun, ‘infazın durdurulmasını ve yeniden yargılama yapılmasını‘ istemişti. İstanbul 13′üncü Ağır Ceza Mahkemesi, Coşkun’un talebini 23 Haziran 2015’te kabul etmişti.

İstanbul 13′üncü Ağır Ceza Mahkemesi, yeniden yargılama sonunda, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ve 36 sanığın, ‘şike yapmak‘ ve ‘örgüt kurmak‘ suçlamasından beraatine karar vermişti. Böylece 3 Temmuz 2011’de başlayan dava, Fenerbahçe’nin 2010-11 sezonunda şike yapmadığı kararıyla sonuçlanmıştı.

Bu kararla hakkında altı yıl, üç ay hapis cezası kararı verilen Yıldırım ve diğer sanıkların kesinleşmiş cezaları da bozulmuştu.

Yargıtay 5’inci Ceza Dairesi, 2 Ocak’ta temyiz incelemesini tamamlayarak İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nin ‘futbolda şike’ davasına dair kararlarını ‘usul eksikliği’ nedeniyle bozmuştu.

36 sanık hakkında verilen beraat kararlarını usulden bozduğu davası 16 Temmuz’da yeniden görülmeye başlanmıştı.

Kaynak: DİKEN

İlginizi çekebilir