Futbolcu Jenni Hermoso’yu öperek taciz eden eski federasyon başkanı Rubiales, İspanya’daki ‘Sadece evet evettir’ yasası kapsamında hapis cezası alabilir.

İspanya Kraliyet Futbol Federasyonu (RFEF) eski başkanı Luis Rubiales, Dünya Kupası finali sonrası madalya töreninde futbolcu Jenni Hermoso’ya dudağından öperek cinsel saldırıda bulunduğu gerekçesiyle bugün başkent Madrid’de hakim karşısına çıktı. Rubiales, söz konusu öpücüğün Hermoso’nun rızasıyla gerçekleştiğini iddia ederken, savcı Rubiales’in Hermoso’ya yaklaşmasının yasaklanmasını talep etti. Hakim, Rubiales hakkında 200 metre uzaklaştırma kararı verdi.

BBC’nin haberine göre, ülkede tartışma yaratan hareketinin ardından bugün ilk kez mahkemeye çıkarılan Rubiales, kendisine yöneltilen cinsel saldırı ve cebir suçlamalarını reddetti. Jenni Hermoso, rızasının olmadığını yinelerken, savcılar Rubiales hakkında uzaklaştırma kararı çıkarılmasını, Rubiales’in Hermoso’ya 500 metreden daha fazla yaklaşmamasını ya da kendisiyle iletişim kurmamasını talep etti. Hakim, talebi kabul etti, ancak Rubiales’in Hermoso’ya 200 metreden daha fazla yaklaşmamasına hükmetti. Mahkeme, yargı sürecinin davaya dönüşüp dönüşmeyeceğine daha sonra karar verecek.

‘SADECE EVET EVETTİR’ YASASI: RUBİALES HAPİS CEZASI ALABİLİR

Basına kapalı görülen duruşmanın ardından adliye önünde basın mensuplarına açıklama yapan Jenni Hermoso’nun avukatı Carla Vall, herkesin ne olduğunu gördüğünü söyleyerek, “Bu resimler, toplumsal değişim ve kanundaki değişiklikler sayesinde kesinlikle şunu söyleyebiliriz ki kendisinin rızası yoktu” diye konuştu.

İspanya’daki ‘Sadece evet, evettir’ yasası uyarınca, rıza gösterilmeyen bir öpücük cinsel saldırı olarak kabul edilebiliyor. Luis Rubiales’in hakkında dava açılması ve suçlu bulunması durumunda para ya da hapis cezası alabileceği ifade ediliyor.

Ne olmuştu?

FIFA Kadınlar Dünya Kupası’nın 20 Ağustos’taki finalinde İngiltere’yi 1-0 yenerek tarihinde ilk defa dünya şampiyonu olan İspanya Kadın Milli Futbol Takımı’nın Sidney’deki maç sonrasındaki madalya töreni ve kutlamalar sırasında RFEF Başkanı Rubiales’in bazı hareketleri tepki almıştı. İspanya’nın maçı kazanmasının ardından Rubiales, madalya töreninde İspanyol futbolcu Jennifer Hermoso’yu dudağından öperek taciz etmişti.

RFEF Başkanı Rubiales, İspanya’da bazı siyasetçiler, basın ve sivil toplum örgütlerince sert bir şekilde eleştirilse de istifa etmeyeceği açıklamıştı. Bunun üzerine de İspanya hükümeti, Kültür ve Spor Bakanlığı’na bağlı Spor Yüksek Konseyi aracılığıyla Rubiales’in görevden alınması için Spor Tahkim Mahkemesi’ne başvurmuştu. FIFA da Rubiales’i hakkındaki soruşturma nedeniyle 90 gün görevden uzaklaştırma kararı almıştı.

Rubiales’in annesi, oğluna yönelik ‘insanlık dışı yaklaşımı’ gerekçe göstererek açlık grevine girme kararı alırken, İspanyol savcılar 28 Ağustos Pazartesi günü Rubiales hakkında ‘cinsel taciz’ suçlamasıyla soruşturma başlattı. Hermoso da 6 Eylül’de Rubiales’i savcılığa şikayet etti. Rubiales, 10 Eylül’de istifa etti. (DIŞ HABERLER)

Kaynak: Duvar
  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…