Futbol ve Basketbol Dünyasının “Şampiyonlar”ı – Ekin Karaca

Tekir Kitap tarafından yayınlanan “Dünden Bugüne Futbolun Kahramanları” ve “Dünden Bugüne Basketbolun Kahramanları” sadece futbol ya da basketbol meraklılarına değil, yedi yaş üstü bütün okurlara hitap ediyor.

Yayıncılık dünyasına yeni adım atan ve Selda Çilingir ile mizah dergilerinden bildiğimiz Memo Tembelçizer tarafından kurulan Tekir Kitap, “Şampiyonlar” serisinden iki kitabı okurlarla buluşturdu.

Mark Menozzi’nin kaleme aldığı “Dünden Bugüne Futbolun Kahramanları” geçmişten bugüne futbol yıldızlarının futbol öncesi hayatları ve kariyerlerini son derece kısa ama kapsayıcı şekilde özetleyen kitabın yaratıcı görselleri ise Giuseppe Ferrario’ya ait.

Luca Cognolato tarafından yazılan, çizimlerini Matteo Piana’nın yaptığı “Dünden Bugüne Basketbolun Kahramanları”nda da dünya basketbol tarihinde önemli yer tutan 30 ismin hikayelerini bulabilirsiniz.

Elif Kahyaoğlu’nun Türkçe’ye kazandırdığı her iki kitap da sadece futbol ya da basketbol meraklılarına değil, yedi yaş üstü bütün okurlara, hayallerinin peşinden koşma, zorlukların her türünü aşacak bir yol bulma konusunda esin kaynağı olacak nitelikte.

Ayrıca kısa hikayeler, pek çok isim için arama motorlarına yönelmenize de neden olacak kadar merak uyandırıcı.

Futbolun kahramanları

Aralarında George Best’ten, Zinedine Zidane’a; Michel Platini’den Lionel Messi’ye; Zico’dan Marco Van Basten’e, Andriy Shevchenko’ya, Pele’ye, Gianluigi Buffon’a kadar 30 futbolcunun hayatına dair pek bilinmeyen detaylar kısa özetlerle futbolseverlerin ilgisini çekecektir.

Kitapta sadece erkek futbolcuların yer aldığı düşünülmesin.

ABD’li dünyaca ünlü kadın kaleci Hope Solo ve FIFA Dünya’nın en iyi kadın futbolcusu ödülünü 2006’dan 2010’a kadar beş yıl üst üste kazanan Brezilyalı Marta Vieira Da Silva da kitapta yer bulan isimlerden.

Bakalım kitapta bugün dünyanın en ünlü futbolcularından Messi için özetle neler yazılmış:

Lionel Messi: Doksanların başında, Arjantin’deki Rosario şehrinde çukur, taş ve çam parçalarıyla dolu bir saha. Sahanın kenarındaysa küçük torununu destekleyen bir büyükanne. ‘Pas verin! Topu şu ufaklığa paslayın da gol atsın!’ diye bağırmaktadır sahadaki diğer çocuklara.

Ufaklığın adı Lionel, nam-ı diğer Leo’dur. Rosario’da doğmuştur ve İtalyan kökenlidir.

Arkadaşları topu ona paslamak istemez, çünkü topu asla geri vermeyeceğini bilirler. Herkesi geçer ve doğrudan kaleye gider. Ama tek maçta yedi tane de gol atar… Yani topu ona paslasalar daha iyi olacaktır!

Narin yapılı ve kısa boylu olduğu için ona El Piqui, ‘Bücür’ ya da Pulga, Pire’ derler. Kendisinden daha iri rakipleri ona sert davranmaktan kaçınmazlar.

Ama yere düşürdüklerinde sızlanmaz, kalkar ve koşmaya devam eder.

Rosario kulüplerinden Newell’s Old Boys’a geçer ,ama bir gün antrenmana gelmez. “Nerelerde bu?” diye herkes birbirine sorar. Birisi hasta olduğunu söyler. Gerçekten de öyledir. Vücudunda bir hormon yetersizliği vardır. Yetişkinken de vücudu ve görünüşü bir çocuğunki gibidir. Takımlar onunla ilgilenmeyi bırakırlar .Onu deneme için çağıran şanlı River Plate bile tedavi masraflarını ödeyemez.

Ama pire oynamaya devam eder ve ünü okyanusu aşar. Bir gün telefon çalar; Barcelona onu görmek istiyordur…

Kitapta yer alanlar: Pele, Diego Armando Maradonna, Johan Cruijff, Lionel Messi, Cristiano Ronaldo, Francesco Totti, George Best, Zlatan Ibrahimovic, Ronaldo, Valentino Mazzola, Gianluigi Buffon, Zinedine Zidane, Andres Iniesta, Zico, Marco van Basten, Andrea Pirlo, Michel Platini, David Beckham, Roberto Baggio, Ronaldinho, Roberto Carlos, Franz Beckenbauer, Ferenc Puskas, Dino Zoff, Andrij Sevcenko, Gigi Riva, Lev Jasin, Gary Lineker, Hope Solo, Marta Vieira Da Silva.

Basketbolun kahramanları

Micheal Jordan’ın çocukluğunda ailesi tarafından “işe yaramaz” kabul edilerek ev işleri kursuna gönderilmesi, Larry Bird’ün çöpçülük kariyeri, Kareem Abdul Jabbar’ın dünyayı değiştirmek için öğretmen olma hevesi, sonrasında bu kararını basketbolla gerçekleştirme kararı ve fazlasını “Dünden Bugüne Basketbolun Kahramanları” kitabında bulabilirsiniz.

Ayrıca oyunculuğuyla değil koçluğuyla dünya çapında ünlenen Dan Peterson, ABD’li kadın basketbolcu Elena Delle Donne ve İtalya tekerlekli sandalye milli takımı kaptanı Simone De Maggi de kitapta yer alan diğer isimlerden.

Burada aslında basketbol yıldızı olmayan ama kitapta yer alan bir isme de yer verelim:

Jay Mullen: Uganda, 1972. Sovyetler Birliği zalim diktatör Amin’i Birleşik Devletler’e karşı casusluk savaşında destek vermeye ikna eder ve Sovyet yıldızlar yeni müttefikleriyle bir dostluk maçında karşı karşıya gelirler.

Afrika’ya üniversitede ders vermek için gelen Jay Mullen amatör bir antrenördür, ama bu işe yüreğini koymuştur. Oyuncuları profesyonel değildir, formaları uyumsuzdur, çok hevesli ama teknik olarak az bilgilidirler. Yabancı yıldızlara karşı yapabilecekleri fazla bir şey yoktur.

Rakipler, takımı aşağılamaya, hakemler de korkudan bir sürü faulü görmezlikten gelmeye başlayınca, Jay sahaya iner ve rakiplerle burun buruna gelir.

Karşılaşmayı profesyoneller kazanır ama Amin’in işkencecileri bu tehlikeli koçun ismini alırlar. Ancak koç çok sevdiği takımına veda bile etmeden ellerinden kaçar.

Peki ben bu hikayeyi neden anlattım? Çünkü Uganda takımının koçu aslında Sovyetler’in hareketlerini kontrol etmekle yükümlü bir gizli ajandır. Ama basketbol bir bakıma üstünlüğü ele geçirmiştir.

Kitapta yer alanlar: Micheal Jordan, Larry Bird, Earvin (Magic) Johnson, Wilton Chamberlain, Hakeem Olajuwon, Peter Maravich, Giannis Antetokounmpo, James Naismith, Dennis Rodman, Divac Vlade E Drazen Petrovic, Kareem Abdul Jabbar, Shaquille O’Neal, William Russel, Oscar Robertson, Kobe Bryant, Kevi Durant, Julius Erving, Dirk Nowitzki, Lebron James, Steven Nash, Allen Iverson, Stephon Curry, Dan Peterson, Elena Della Donne, Dino Meneghin, Simone De Maggi, Marco Belinelli, Tyrone Bogues, Yao Ming, Jay Mullen.

Kaynak: Bianet  (Ekin Karaca)

İlginizi çekebilir