Öcalan üzerindeki mutlak tecridin kaldırılması talebiyle başlayan açlık grevi eylemleri devam ederken, eylemcilere bir destek de Fransız aydınlardan geldi. Ortak çağrı metni yayımlayan aydınlar Fransız yetkililere seslenerek ‘Uyanmanız için ölmeleri mi gerekiyor’ dedi

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle DTK Eşbaşkanı ve Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in başlattığık açlık grevi eylemi 162. gününde. Güven’in ardından 66 cezaevinde yaklaşık 300’ün üzerinde tutuklunun başlattığı açlık grevi eylemi 124. gününde devam ederken 1 Mart itibariyle tüm cezaevlerinde başlatılan açlık grevi eylemleri de yaklaşık 7 bin tutuklunun katılımıyla sürüyor. Şimdiye kadar 7’si tutuklu olmak üzere 8 eylemci tecridi protesto etmek amacıyla yaşamına son verdi.

Açlık grevi eylemleri Güven ve cezaevleriyle sınırlı kalmadı. Dünyanın bir çok yerinde yankı bulan eylemlerde, Fransa’nın Strasbourg kentinde 14 eylemcinin ve Birleşik Krallık Bölgesi’ne bağlı Gallerde İmam Şiş’in açlık grevi eylemi 123. gününde. Yine Irak Federe Kürdistan Bölgesi’ne bağlı Hewler’de açlık grevine başlayan Nasır Yağız’ın eylemi ise 149. gününde. Yine dünyanın bir çok yerinde gerek eylemler gerek açıklamalar ve mektuplarla dayanışma ağı da genişletiliyor. Fransız aydınlar tek talepleri tecridin kaldırılması olan açlık grevi eylemcileriyle dayanışma içinde olduklarını belirterek ortak bir çağrı metni yayınladı.

Aydınlar metinde Fransız yetkililerin ve yurttaşların sessizliğine tepki göstererek, “Uyanmanız için eylemcilerin ölmesi mi gerekiyor” dedi. ‘Topraklarımızda tek bir Kürt bile ölmemeli’ başlığıyla yayınlanan metinde, hem siyaset hem de medyada tecride karşı açlık grevlerine karşı sessiz tutum kınandı. Ortak metinde, “Kızgınız, çünkü bundan birkaç gün önce DAİŞ’in Suriye’deki kalesi Baxoz düştüğünde Kürtler selamlanırken, 2019 yılında ülkemizin toprakları üzerinde açlık grevinde olan Kürt kadın ve erkekler genel bir umursamazlık içerisinde ölebilirler” denildi. Humanité gazetesindeki metinde, devamla cezaevlerinde şimdiye kadar 7 tutuklunun yaşamını yitirdiği hatırlatılırken, şu ifadelere yer verildi: “Binlerce Kürt muhalif cezaevlerinde çürümekte.
8 Kasım 2018’de ise Milletvekili Leyla Güven açlık grevine başladı ve bugün hayatı artık pamuk ipliğine bağlı. Cezaevlerindeki binlerce başka tutuklu da şu anda yaşamlarını kaybetme pahasına bu açlık grevini sürdürüyorlar. Kimse bundan bahsediyor mu?”

‘Sessizlik mazur görülemez’

Açlık grevlerinin tecridin sonlandırılmasının yanı sıra müzakerelerin başlamasını amaçladığı ve bu kapsamda 17 Aralık’tan bu yana 14 kişinin Strasbourg’da açlık grevinde olduğu hatırlatılan metinde şunlar belirtildi: “Öcalan, üç yıldan bu yana ne ailesiyle ne de avukatlarıyla görüşemiyor. Açlık grevinde olanlar bu tecridin sonlandırılmasını ve müzakere sürecinin yeniden başlamasını talep ediyor. Strasbourg’taki eylemcilerin de hayatı tehlikede. Fransız ve Avrupalı otoriteler ile medyanın sessizliği mazur görülemez. Bu sessizlik eylemcilerin yaşamına yitirmesine katkıda bulunabilir. Biz bunu kabul etmiyoruz.”

Özgürlüğümüz için sesleri duyulmalı

“Vicdanların uyanması için çağrı yapıyoruz” denilen metinde, Fransız hükümetine de eylemciler nezdinde girişimde bulunulması çağrısı yapıldı. Çağrı metninde, devamla şöyle denildi: “Özgürlüğümüz için Kürtlerin sesleri duyulmalı. Fransız hükümetinden eylemcilerle Strasbourg’da yerinde görüşmesini istiyoruz.” Fransız medyasının sessizliğinin de eleştirildiği metinde, “Medyayı sessizliğini bozmaya, eylemler hakkında bilgilendirmeye ve taleplerini duyurmaya çağırıyoruz” ifadelerine yer verildi. Fransa’daki tüm demokratik kesimlere de seslenilen metinde, “Fransa’nın tüm demokratlarını, eylemcilerin yaşamına mal olabilecek bu umursamazlığın kırılması için seferber olmaya çağırıyoruz” denildi. Çağrı metninin sonunda, “İnsan hakları ülkesi Fransa’nın uyanması için Strasbourg’daki açlık grevi eylemcilerinden birisinin ölmesi mi gerekiyor?” ifadeleriyle, açlık grevi direnişine yönelik sessizliğe son verilmesi çağrısı yapıldı.

İmzası bulunan isimler

Humanité gazetesinde yayınlanan metinde imzası bulunan isimler şunlar: Ariane Ascaride (Sinema sanatçısı), Josiane Balasko (Yönetmen, senaryo yazarı), Rony Brauman (Doktor, Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü -MSF eski Başkanı), Pierre Laurent (Senatör, Fransız Komünist Partisi eski Genel Sekreteri), Gérard Mordillat (Roman yazarı, sinemacı) Robin Renucci (Aktör-Yönetmen).

Kaynaklar: Yeni Yaşam

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…