Sarı Yelekliler’in zaferi: Akaryakıt zammı 6 ay ertelendi

Fransız hükümeti, ülkeyi saran Sarı Yelek eylemlerinden sonra geri adım attı: Tepki çeken akaryakıt zamları altı ay ertelendi. Bu süreçte başka formüller düşünülecek.

Fransız hükümeti, ülkeyi ayağa kaldıran akaryakıt zamlarından geri adım attı. Başbakan Edouard Philippe “Halkın öfkesini duymamak için sağır olmak gerekir” diyerek zammın şu an için altı ay ertelendiğini duyurdu. Philippe, ‘halkın öfkesini duyduktan sonra’, aralarında akaryakıt zammının da bulunduğu üç bütçe önlemini askıya aldığını söyledi.

Fransa Başbakanı, “Devlet huzurun ve kamusal düzenin garantörü olmalı. Hiçbir vergi artışı ulusal birliği tehlikeye atmamalı” dedi. Philippe sözlerine, “Bu şiddet son bulmalı” diyerek devam etti.

**

Ocak ayında akaryakıtta yapılması planlanan vergi artışının askıya alındığı iddia edildi

Fransa genelinde “Sarı Yelekliler” adı altında örgütlenen eylemcilerin, 17 Kasım’dan bu yana üç haftadır sürdürdüğü eylemler sonuç verdi. Ocak ayında akaryakıtta yapılması planlanan vergi artışının askıya alındığı iddia edildi.
AFP’nin hükümete yakın kaynaklardan aktardığına göre Fransa başbakanı vergi artışlarının askıya alındığıyla ilgili bir açıklama yapacak.

Dış basında yer alan bazı kaynaklar geçtiğimiz günlerde Macron’un vergi kesintisine gidebileceğini iddia etmişti.

 

Kaynak: T24

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…