Fransa’da Noel Pazarı yakınlarında silahlı saldırı; ölü ve yaralılar var

Saldırıda 4 kişinin hayatını kaybettiği, 9 kişinin de yaralandığı bildirildi

Fransa’nın Strasbourg kentinde kurulan bir Noel panayırı yakınlarında düzenlenen silahlı saldırıda dört kişinin öldüğü bildirildi. Olayda ilk belirlemelere göre dokuz kişinin de yaralandığı açıklandı. Polis, olayın ardından kaçan silahlı kişinin henüz yakalanamadığını duyurdu. Saldırganın 29 yaşında ve  Strasbourg doğumlu bir kişi olduğu açıklandı. Fransız medyası, şüphelinin evine bu sabah polis gittiği ancak şüphelinin evde bulunamadığını bildirdi.

Fransa İçişleri Bakanlığı, kent sakinlerini evlerinde kalmaları için uyardı. Bakanlığın Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “Strasbourg’da ciddi bir kamu güvenliği olayı yaşanıyor. Kent sakinlerinden evlerinde kalmaları isteniyor. Yetkililerden gelecek talimatları izleyin” denildi.

Strasbourg Belediye Başkan Yardımcısı Alain Fontanel de halka, kentteki “durum açıklık kazanana kadar evlerinde kaldıkları için” teşekkürlerini sundu.

AFP’nin haberine göre, Strasbourg’daki Avrupa Parlamentosu da olayın ardından kapılarını kapattı. Bölgedeki AFP muhabiri, parlamenterler, gazeteciler ve binadaki personelin dışarı çıkmasına izin verilmediğini bildirdi.

“10 dakika sürdü”

BFM TV’ye konuşan bir dükkân sahibi, “Silah sesleri duydum. İnsanlar sağa sola koşuyordu” açıklamasında bulunurken olayın yaklaşık 10 dakika sürdüğünü söyledi.

Fransız savcılığından bir kaynak, Reuters’a yaptığı açıklamada, olayın terör bağlantısı olup olmadığının incelendiğini belirtti.

Macron toplantısını yarıda kesti

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un olay nedeniyle Elysee Sarayı’ndaki toplantısını yarıda kestiği kaydedildi.

Bu arada, Strasburg’da bulunan Avrupa Parlamentosunun güvenlik sebebiyle sıkı korumaya alındığı ifade edildi.

Olayla ilgili bilgilendirilen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un İçişleri Bakanı’nı Strasbourg’a gönderdiği açıklandı.

 

Kaynak :T24

İlginizi çekebilir