Fransa Cezayir’de komünist matematikçiyi işkenceyle öldürdüklerini kabul etti

Fransa, Cezayir’de sömürge döneminde Fransız ordusu tarafından tutuklanan ve sonrasında kaybolan matematikçi ve komünist parti üyesi Maurice Audin’in işkencede öldürüldüğünü kabul etti.

Fransa, Cezayir’de sömürge döneminde Fransız ordusu tarafından tutuklanan ve sonrasında kaybolan matematikçi ve komünist parti üyesi Maurice Audin’in işkencede öldürüldüğünü kabul etti. Audin 61 yıl önce Fransız ordusu tarafından tutuklandıktan sonra ortadan kaybolmuştu.

Sputnik’in haberine göre, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ofisinden yapılan açıklamada, Fransa’nın 1957’de kaybedilen matematikçi Maurice Audin’in ‘Cezayir’in hala Fransa’nın parçası olduğu dönemde teşvik edilen sistemden kaynaklanan işkence altında öldüğünü’ kabul edeceği duyuruldu.

Macron’un ayrıca “kaybedilen Cezayirli ve Fransız asker ve sivillerle ilgili arşivleri açacağını duyuracağı” açıklandı.

AUDİN: FRANSIZ SÖMÜRGESİNE KARŞI MÜCADELE YÜRÜTEN BİR KOMÜNİST

Alger Üniversitesi Matematik bölümünde asistan olan ve Cezayir Komünist Partisi üyesi Maurice Audin Fransız sömürgesine karşı bağımsızlık mücadelesi yürütmesi nedeniyle tutuklanmış, 10 gün sonra kaybolmuş, cesedi dahi bulunamamıştı.

Maurice Audin, Fransız askerlerince Cezayirli savaşçılara yardım ettiği gerekçesiyle 25 yaşında tutuklandı. 3 çocuk babası Audin başkent Cezayir’deki bir villada işkenceye uğramıştı. Eşi Josette’ye 10 gün sonra kocasının bir başka cezaevine nakladildiği sırada kaçtığı söylenmişti.

11 Haziran 1957’de Fransız Ordusu’na bağlı paraşüt birlikleri tarafından tutuklanan Audin’in Fransız General Jacques Massu’nun emriyle öldürüldüğü daha önce gazeteciler tarafından iddia edilmişti.

130 yıl süren sömürge döneminin ardından Cezayir’de 1954-1962 arasındaki bağımsızlık savaşı verildi. Savaşta Fransız ordusu, Cezayirli tarihçilere göre 1.5 milyon Cezayirliyi öldürmüştü.

Kaynak: ABC

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…