Football Leaks Belgeleri Nedir? – Ogün Işık

2015’te ortaya çıkan futbol piyasasındaki yolsuzlukları belgeleyen 70 milyondan fazla belge, Der Spiegel’e teslim edildi. 15 medya kuruluşu ve 80’e yakın gazeteci belgeleri inceliyor. Türkiye ayağını The Black Sea oluşturuyor.

Football Leaks, dünyanın en büyük belge sızıntı olaylarından biri ve futbol üzerine yapılan gizli ve yasa dışı işleri ortaya çıkarma amacı güden bir proje.

Belgeleri Türkçeye çeviren The Black Sea adlı oluşum Football Leaks’i şöyle tanımlıyor: “Football Leaks kulüp yetkililerinin, federasyonların, menajerlerin ve yatırımcıların gizli anlaşmalar ile dünyanın en sevilen sporunu nasıl yozlaştırdığını ortaya çıkaran uluslararası bir araştırmacı gazetecilik projesidir.”

John adlı bir Portekizli

70 milyondan fazla belgenin sızdırıldığı olayın mimarı, kendisine John adını veren bir Portekizli. 2015 yılında belgeleri ilk önce kendi internet sitesinden yayınlayan John, kısa bir süre sonra artık yayın yapmayacağını duyurdu. John 2016 yılının şubat ayında elindeki tüm belgeleri Almanyalı Der Spiegel dergisine teslim etti.

Belgeler Der Spiegel’de

80’e yakın gazeteci Der Spiegel ve European Investigative Collaborations (EIC) çatısı altında yürüttüğü çalışmalarda birçok belgeyi tasnif etti, kontrol etti. 2016 yılının aralık ayında tamamlanan ilk çalışmaların ardından yayınlanan haberler sonucunda birçok ünlü futbolcunun vergi kaçırdığı anlaşıldı.

Türkiye’den The Black Sea dahil oldu

Alman Der Spiegel’in European Investigative Collaborations (EIC) gazetecilik konsorsiyumuyla paylaştığı bu belgeleri incelemek için Avrupa’nın her yerinden 15 medya kuruluşu ve 80’e yakın gazeteci bir araya geldi. The Black Sea, projeye Türkiye’den dahil olan tek medya platformu.

Ronaldo yargılandı

Onlardan biri olan Cristiano Ronaldo, vergi kaçırma suçundan dolayı İspanya’da yargılandı ve 18 milyon Euro ödeyerek hapse girmekten kurtuldu.

Şu ana kadar yayımlanan hiçbir Football Leaks belgesi sahte çıkmadı. Belgelere yapılan yalanlama sayısı oldukça az. Black Sea açıklamasına göre, kulüpler ya da zan altındaki isimler genellikle “Hacklenmiş ya da çalınmış ve bağlamından uzaklaştırılmış bilgiler hakkında yorum yapmayacağız” demeyi tercih ediyor.

Projeye katılan uluslararası kuruluşlar: Der Spiegel, Reuters, The Romanian Centre for Investigative Journalism/The Black Sea, L’Espresso, Le Soir, NRC, Mediapart, Politiken, Nacional, Expresso, VG, Premieres Lignes, NDR, De Standaard, Tamedia.

Türkiye belgelerinde ne var?

The Black Sea, Türkçeye çevirdiği belgelerle birçok habere imza attı. Oluşumun yaptığı haberlerde bahsedilen konular şöyle:

* UEFA, Paris Saint-Germain ve Manchester City’nin finansal fair play uygulamasını yüzlerce milyon Euro delmesine göz yumdu ve örtbas etti. Fakat Doğu Avrupa kulüplerinin en ufak hatasında ceza yağdırılmıştı.

* Avrupa’nın en büyük 16 kulübü kendilerinin organize ettiği bir ‘Avrupa Süper Ligi’ projesi üzerinde çalışıyor. Ortaya çıkan gizli yazışmalara göre, kulüpler UEFA yönetiminden çıkarak kendi organizasyonlarında yer almak istiyor.

* Rusya’daki devlet şirketleri 2018 Dünya Kupası öncesinde dört büyük Rusya takımına 1,5 milyar Euro para aktardı.

* Portekizli menajer Jorge Mendes, 2010-2011 yıllarında Beşiktaş’a getirdiği oyuncular için kulüpten 6 milyon Euro kazandı. İddia edilen belgelere göre sözleşmeler usulsüz bir şekilde imzalandı.

 

The Black Sea – Football Leaks Belgelerinden bir örnek.

* Demirören, Bulut ve Mendes ilişkisi Beşiktaş’a toplam 63 milyon Euro’ya mal oldu.

* Belgelere göre menajer Ahmet Bulut bu süreçte Mendes’le beraber çalıştı ve kazandığı 5,5 milyon Euro’yu başka ülkelerdeki off-shore şirketlerine aktardı.

* Belgelerden çıkarılan Türkiye’yle ilgili en son haber 6 Aralık 2018 günü yayınlandı. Bu habere göre Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), kulüplerin lisanssız menajerlere yaptığı 30’dan fazla ödemeden haberdardı.

Ortaya çıkan belgeler hakkında TFF ve Yıldırım Demirören’den hiçbir yalanlama gelmedi.

Galatasaray Başkanı TFF’yi istifaya çağırdı

Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz, 24 Kasım 2018’de düzenlediği basın toplantısında Football Leaks belgelerine de değindi ve TFF’yi istifaya davet etti. Cengiz’in ifadeleri şu şekilde olmuştu:

“TFF dünyanın gündemindeki Football Leaks belgelerini neden yok saymaktadır? Son aldığı kararların hepsi tartışılan TFF, şüpheyle yaklaşılan bir kurum olmuştur. TFF tüm kurullarıyla derhal istifa etmelidir.” (OI/HK)

Belgeleri Türkçeye çeviren The Black Sea’nin haberlerine theblacksea.eu adresinden ulaşılıyor.

Tüm dillerdeki belgelere ise eic.network adresinden ulaşmak mümkün.

Kaynak: Bianet

İlginizi çekebilir