Foça’da termik santral yangınları

Foça’nın ormanla çevrili Gölyüzü mevkiinde, Termik santral ve demir çelik cüruf atıkları ve geri dönüşüm tesisi alanında çıkan yangına ilişkin Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP), Foça Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu. EGEÇEP, yangının termik santral kaynaklı olduğunu, yangınlarda kasıt ve ihmal olduğunu kaydetti.

Kasıt ve ihmal iddiası

Foça yangını ile ilgili suç duyurusunun ardından savcılık önünde yapılan basın açıklamasında konuşan EGEÇEP dönem sözcüsü Alime Yalçın Mitap, yangınlarda kasıt ve ihmal olduğunu söyledi. Mitap, 7 Eylül 2017’de aynı bölgede çıkan başka bir yangında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin itfaiye tutanaklarında yangının Geri Kazanım Plastic Stok Sahası içerisinde naylon yakılmasının neden olarak gösterdiğini, termik santralin yargı kararlarını hiçe sayarak faaliyetlerini sürdürdüğünü ve sıklıkla yangına neden olan tesislerin faaliyetinde ihmal veya kasıt olduğunu belirtti.

Kararlar uygulanmıyor

Açıklamada Aliağa’daki iki ayrı termik santral hakkında mahkemelerin iptal kararı vermesine rağmen İzdemir Enerji II termik santralinin çalışmaya devam ettiği belirtilirken alınan mahkeme kararları şöyle sıralandı: “*SocarPower Termik Santrali Entegre Projesi” ile ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen 10.07.2013 tarihli Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) olumlu; İzmir 3. İdare Mahkemesi’nin 21.12.2018 tarihli kararı. *İzdemir Enerji Santralı-II İkinci Ünite İlavesi Projesi için verilen 19.02.2016 tarihli ÇED olumlu kararı da İzmir 1. İdare Mahkemesi’nin 07.01.2019 tarihli kararıyla iptal edildi.

‘Verileri açıklayın’

Mahkeme kararlarında termik santral projelerinin bütün olarak, kül ve cüruf atıklarıyla bölgenin orman varlığı, faunası, tarım alanlarında yaratacağı çevresel olumsuz etkileri vurgulandığını belirten Alime, 2009/7 sayılı genelge bahane edilerek tesislerin çalıştırıldığını, mahkeme kararlarının yok sayıldığını söyledi. Alime, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve İzmir Valiliği’nden mahkeme kararlarının uygulanması, Aliağa’daki termik santralin kapatılması, Aliağa, Bozköy, Yeni Foça, Menemen Hava Ölçüm istasyonları verilerinin açıklaması çağrısında bulundu.

Kaynak: Yeni Yaşam

İlginizi çekebilir