Petrol-İş Gebze Şube Başkan Yardımcısı Şivan Kırmızıçiçek’le Flormar direnişini konuştuk: Flormar kazanırsa, örgütsüz işçiler için de kazanım olacak.

Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde Petrol-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Flormar işçilerinin direnişi 116. gününde devam ediyor. Tüm baskılara rağmen İşçiler arasındaki dayanışmanın ve birlikteliğin her geçen gün artığını söyleyen Petrol-İş Gebze Şube Başkan Yardımcısı Şivan Kırmızıçiçek, kamuoyuna destek çağrısında bulundu.

KENETLENME DİRENİŞİ BUGÜNE TAŞIDI

İşçiler arasında dayanışmanın ve birlikteliğin her geçen gün artığını dile getiren Kırmızıçiçek, “Burada müthiş bir kardeşleşme ve birliktelik oluştu. Çünkü direnişe çıktığımız ilk günlerde ne kadar aynı fabrikada çalışsalar da aralarında bir kopukluk vardı. Burada otururken bile grup halinde oturuyorlardı. Ancak burada bu gruplaşma kırıldı. Burada ortak çıkar etrafında, ekmek davası etrafında herkes kenetlendi. İşte bunlar 3-5 gün durup dağılacaklar, bölünecekler, parçalanacaklar ve gidecekler diye bakılıyordu. Ama tam tersine buradaki o kenetlenme bu direnişi bugüne taşıdı” diye konuştu.

DEVLET KURUMLARI SERMAYEDEN YANA TUTUM ALIYOR

Henüz herhangi bir gelişme olmadığını söyleyen Şivan Kırmızıçiçek, polis baskısının devam ettiğini, pankart asamadıklarını, kapının önünde toplu şekilde duramadıklarını belirtti. Aynı zamanda ses araçlarının yasaklandığını ifade eden Kırmızıçiçek şöyle konuştu: “Gerekçe olarak valilikten gelen talimatı gösteriyorlar. 127 arkadaşımız işinden olmuş, ekmeğinden olmuş, burada kapıda duruyor. Valisinden hükümetine kadar hiçbir devlet kurumu bundan rahatsız olmuyor. Valilik ve devletin diğer kurumları tarafsız davranmıyorlar. Tamamen taraflı, işverenden, sermayeden yana bir tutum içerisindeler.”

OSB’DEKİ ÖRGÜTSÜZ İŞÇİLERİN GÖZÜ FLORMAR’DA

Gebze’nin sanayi kenti olduğuna vurgu yapan Kırmızıçiçek şöyle devam etti: “Burası Marmara Bölgesi’ndeki sanayinin kalbi. Bulunduğumuz yer itibariyle de Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nin göbeğindeyiz. Burada yüzlerce örgütsüz işyeri var. Bu kadar mücadele sonunda kazanım elde edilecek mi diye tüm işçilerin gözü şu anda burada. Eğer burada bir kazanım elde edersek inanıyorum ki tüm örgütsüz işyerlerine ümit olacağız. Demek ki birlik olunduğu zaman elde ediliyormuş inancı doğacaktır. Eğer bir başarısızlık söz konusu olduğu zaman da işverenlere cesaret verecek, işçiler açısından da ‘Yüzlerce gün direndiler, işin sonunda yine başaramadılar’ diye bir umutsuzluk yaratacak. Dolayısıyla buradaki bir kazanım işçi sınıfının kazanımı olacak. Sınıf örgütlerinin, sınıf dostlarının, bütün işçilerin bu duruma bu şekilde yaklaşmaları, buna uygun hareket etmeleri geriyor. Bu yüzden bütün herkesi Flormar işçileri etrafında kenetlenmeye ve hep birlikte kazanmaya davet ediyoruz.”

Kaynak: Evrensel

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…