FLORMAR İŞÇİLERİ 226 GÜNDÜR EYLEMDE “Dayanışma Olduğu Sürece Kazanım Olacak”

Kadın örgütleri, sendikalı oldukları gerekçesiyle işlerinden çıkartılan Flormar işçilerini ziyaret etti.

Çok sayıda kadın örgütü ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, Kocaeli’nin Gebze ilçesinde 226 gündür sendikal hakları için eylemde olan Flormar işçilerini ziyaret etti.

Kadınları, Gebze Organize Sanayi’nde bulunan Flormar Fabrikası önünde eylemde olan kadın işçiler karşıladı. Ziyaret sırasında, “Flormar değil, direniş güzelleştirir” “Flormar direnişi dayanışmayla büyüyor” ve “Flormar ürünlerine boykot” yazılı pankartlar açıldı.

“Sesinizi Meclis’te duyuracağız”

HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, ziyareti sosyal medya hesabından da yayınladı.

Eylemde konuşma yapan Kerestecioğlu, şunları söyledi:

“Flormar işçileri büyük bir direniş sergiliyor. Bizim elimizden gelen, sizin mücadelenizi Meclis’te duyurmaya çalışmaktır. Kadın örgütleriyle birlikte geldik. Bu dayanışma olduğu sürece Türkiye’nin her yerinde işçiler hak ettiklerini alacak” dedi.

Ziyaret, sloganlarla sona erdi.

Sosyal medya eylemi yapılacak

Ayrıca, bu akşam sosyal medyada #flormarişçisikazanacak hashtag’li eylem yapılacak.

Ne olmuştu?Flormar’da çalışan işçiler daha iyi koşullarda çalışmak için 226 gün önce Petrol-İş Sendikası’na üye olmaya başlamış, sendika işyerinde çoğunluğu sağlayarak yetki belgesini alınca sendikalı işçiler işten atılmıştı.

İşten atılan çoğunluğu kadın 115’den fazla kadın şçinin fabrika önündeki eylemine alkışla destek veren işçiler de “mola saatlerinde ve muhtelif zamanlarda yasadışı eylem yapan kişilere destek vermeniz, çalışma ortamında huzuru bozmanız, doğruluk ve bağlılığa uymayan davranışlarda bulunduğunuz tespit edilmiştir” denilerek işten çıkarıldı ya da istifaya zorlanmıştı.

Eylemin 11. gününde, Flormar yetkilileri eylemdekilerin içeridekilerle iletişimini engellemek için fabrika önüne branda ve tel örgü de çekmişti.

Çok sayıda sivil toplum örgütü Yves Rocher ve Flormar ürünlerinin boykot edilmesi çağrısı yapmıştı, çok sayıda ünlü oyuncu da Flormar işçilerine destek verdiğini açıklamıştı.

(EMK)

* Kadınlar Birlikte Güçlü sosyal hesabı 

Kaynak: Bianet

İlginizi çekebilir