Kozmetik bakım ürünleri fabrikası Flormar işçilerinin, firmanın Gebze Organize Sanayi Sitesi’ndeki fabrikası önündeki eylemleri 17. gününe girdi.

Petrol-İş Sendikası Gebze Şube Başkanı Süleyman Akyüz, bu sabah işçilere alkış tutan iki işçinin Ramazan Bayramı sonrasına kadar izne gönderildiğini belirtti.

Flormar işçileri sendikaya üye oldukları için işten çıkarıldı. Sosyal medya üzerinden protestolar ve dayanışma mesajları yaygınlaşıyor.

Flormar boykotu da devam ediyor. Boykot sosyal medyada #FlormarDeğilDirenişGüzelleştirir etiketiyle yaygınlaştırılırken, Flormar ürünlerinin satıldığı reyonlara, işçilerin sendikal örgütlenme sonrası işten çıkartıldığına dair notlar yapıştırılarak kamuoyu bilgilendiriliyor.

Bu şekilde, kendi kendilerini de bitiriyorlar. Ya beraber büyüyeceğiz, ya beraber yok olup gideceğiz. Biz, ‘Oturalım, konuşalım’ diyoruz. İçeride yönetimi değiştirerek, baskıyı arttırarak düzelmez. Bir işçi için ekmeğinden, işinden edilmekten daha büyük baskı olur mu?”

“İlk kez bir direnişin içinde olduklarını” söyleyen kadınlar, Flormar’ın reklam sloganını hatırlatıyor: “Kadınlar isterse her şeyi başarır”.

Yahşi Cazibe, Ufak Tefek Cinayetler gibi yapımlarda rol alan oyuncu Aslıhan Gürbüz de Instagram hesabından bir mesajla işçilere destek verdi:

“@flormarturkiye İşçilerinizi (%80’i kadın) sendikaya üye oldukları için işten çıkardığınız doğru mudur? Kadına yönelik kozmetik ürünü üretirken kendi işçisini Ramazan’da işten atan, üstelik de bunu sırf sendikaya üye oldular, atılan arkadaşlarına el salladılar, destek oldular diye yapıyorsan @flormarturkiye olarak, bu konuya hassasiyet gösterecek tüketicinin boykotunu da hak ediyorsun.”

https://youtu.be/tH6czvpaX-w

Ne olmuştu?

Flormar’da çalışan işçiler daha iyi koşullarda çalışmak için beş ay önce Petrol-İş Sendikası’na üye olmaya başlamış, sendika işyerinde çoğunluğu sağlayarak yetki belgesini alınca sendikalı işçiler işten atılmıştı.

İşten atılan çoğunluğu kadın 115 işçinin fabrika önündeki eylemine alkışla destek veren işçiler de “mola saatlerinde ve muhtelif zamanlarda yasadışı eylem yapan kişilere destek vermeniz, çalışma ortamında huzuru bozmanız, doğruluk ve bağlılığa uymayan davranışlarda bulunduğunuz tespit edilmiştir” gibi tebligatlarla işten çıkarıldı ya da istifaya zorlanmıştı.

Eylemin 11. gününde, Flormar yetkilileri eylemdekilerin içeridekilerle iletişimini engellemek için fabrika önüne branda ve tel örgü de çekmişti.

 

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…