ABD’nin doğu sahillerine yaklaşmakta olan Florence Kasırgası’nın çok sayıda insanı öldürebileceği uyarısında bulunuldu. Ülkenin doğusundaki Kuzey Carolina eyaletinin valisi “Felaket kapıda, yaklaşıyor” derken, ABD Başkanı Trump da “Bu, ülkemizde görülen en büyük kasırgalardan biri olacak” diye belirtti.

Florence Kasırgası, ABD’nin doğu yakasına git gide yaklaşıyor.

Yaklaşık 10 milyon kişiyi etkileyebileceği belirtilen kasırganın, çok sayıda insanı öldürebileceği de açıklandı.

Federal Acil Durum Kurumu (FEMA), su baskınlarının denizden uzak bölgelerde de felaketlere yol açabileceği uyarısında bulundu.

Kuzey Karolina, Güney Karolina ve Virginia eyaletlerinde toplam 1,7 milyon kişinin yaşadığı bölgeler için tahliye emri verildi.

‘Felaket kapıda, yaklaşıyor’
BBC Türkçe’nin haberine göre Kuzey Karolina Valisi Roy Cooper da yaptığı açıklamada, “Hazırlıkları tamamlamak için süre neredeyse doldu. Felaket kapıda, yaklaşıyor” dedi.

Florence Kasırgası için “En şiddetli kasırga olabilir” uyarıları yapılırken, ABD Başkanı Donald Trump da videolu bir mesaj yayımlayıp, “Bu, ülkemizde görülen en büyük kasırgalardan biri olacak… En büyük öncelik kendinizi korumanız” dedi.

Elektrik kesintileri ve su baskınları başladı


Dün akşam itibarıyla Kuzey Carolina’da, yaklaşmakta olan kasırganın sert rüzgarları ve yoğun yağışı etkili olmaya başladı ve 10 binin üzerinde elektrik kesintisi vakası bildirildi.

Rüzgarların saatte 165 kilometre hıza ulaşması beklenirken, fırtına tüm etkisini göstermeden bazı bölgelerde su baskınları da yaşanmaya başladı.

‘Okyanus yükselmeye başlayacak’

Kasırganın kategorisi 2. dereceye düşürülse de FEMA yöneticisi Brock Long, rüzgarın daha geniş bir alanda hissedileceğini ve beklenen yağış miktarının da sabit kaldığını söyledi:

“Bu çok tehlikeli bir fırtına. İç bölgelerde su baskınları çok fazla kişiyi öldürüyor ve maalesef buna tanıklık etmek üzereyiz. Evlerini tahliye etmeyenler için zaman dolmak üzere. Okyanus yükselmeye başlayacak.”

Olağanüstü hal ilanları

Daha önce Kuzey ve Güney Karolina ile Virgina, Maryland ve Washington’da ilan edilen olağanüstü hal son olarak Georgia eyaletinde de uygulanmaya başlandı.

Kaynak: Gazete Karınca

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…