Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, 24 Türkiye bankasının yabancı para birimi cinsinden temerrüt notunu indirdi, bankaları negatif izlemeden çıkardı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings,  24 Türkiye bankasının yabancı para birimi cinsinden temerrüt notunu düşürdü ve bankaları negatif izlemeden çıkardı. Fitch ayrıca, 12 bankanın finansal kapasite notunu indirdi.

Fitch, bugün sabah saatlerinde yaptığı açıklamada da, 11 Türk şirketinin notlarını da gözden geçirdiği kaydederek, bunlar arasında sekiz tanesinin uzun vadeli kredi notu (IDR) hakkında değerlendirme yaptı.

Şirket, Coca-Cola İçecek, Emlak Konut GYO, Rönesans Gayrimenkul, Türk Telekom, Turkcell, Turkcell Finansman ve Tüpraş’ın kredi notunu bir kademe indirdi. Arçelik’i ise teyit etti.

FITCH YEDİ ŞİRKETİN NOTUNU KIRDI

Kuruluş 13 Haziran tarihinde Türkiye’nin kredi notunu ‘BB+’dan ‘BB’ seviyesine indirmiş, not görünümünü de durağandan ‘negatif’e çevirmişti.

YENİ KABİNEYE İLK KREDİ NOTU ŞOKU

Yapılan açıklamada kararın gerekçeleri şöyle belirtildi:

“Bankaların finansal kapasite notlarındaki indirim, performanslarındaki artan riski, varlık değerlerini, likidite ve fonlama profillerini yansıtıyor. Yabancı sahiplik ilişkisi olan bankaların notu, ülke notunun bir yansıması olarak BBB-‘den BB’ye indirildi. Devlet bankalarının notu ise aynı gerekçelerle BB+’dan BB-‘ye düşüldü.”

Kaynak: Artı Gerçek

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…