TMO’nun fındık fiyatı açıklamamasına tepki gösteren üretici köylülerin Ankara’ya yapacağı yürüyüş Ordu Valiliğince yasaklandı.

  

Hükümetin ve alım yapacak TMO’nun fındık fiyatı açıklamamasına dönük eylemlere de yasak gelmeye başladı. Tüm Üretici Köylüler Sendikası (Tüm Köy Sen) Ordu Şubesinin fındık üreticilerinin talepler

Hükümetin ve alım yapacak TMO’nun fındık fiyatı açıklamamasına dönük eylemlere de yasak gelmeye başladı. Tüm Üretici Köylüler Sendikası (Tüm Köy Sen) Ordu Şubesinin fındık üreticilerinin taleplerini Ankara’ya ulaştırmak için yapacağı yürüyüş yasaklandı.

Ordu Valiliğinin yasaklama kararı Tahıl Pazarı Meydanı’nda yapılan basın açıklaması ile kınandı. Tüm Köy Sen Ordu Şube Başkanı Zekayi Sağra, “Geçen hafta fenerlerle gündüz gözüyle hükümeti ve TMO’yu aradık bulamadık. Dedik ki, bir de Ankara’da arayalım. Ama olmadı. Hükümeti ve TMO’yu aramamız, derdimizi dile getirmemiz; uluslararası tarım ve gıda tekellerine karşı emeğimizi, ürünümüzü, geleceğimizi savunmamız sakıncalıymış. Ordu Valiliği Ankara’ya yürümemizi sakıncalı buldu ve yasak koydu” dedi.

SÖZLEŞMELİ TARIMI HIZLANDIRMAK İSTİYORLAR

Tarım politikalarının üreticiyi mağdur ettiğini belirterek açıklamasını sürdüren Sağra şunları söyledi:

“Buradan bir kez daha yineliyoruz. Tarımda dışa bağımlı hale getirilmemiz özellikle 2000 yılındaki tarım politikalarıyla hızlandırıldı. Dışarıya tarım ürünleri satan Türkiye dışarıdan tarım ürünleri alır duruma getirildi. Bu, hatalı tarım politikaları nedeniyle olmadı. Bile bile isteyerek uluslararası tarım ve gıda tekellerine teslim edildi ülke tarımımız. Emperyalist dayatmalara boyun eğmenin sonucunu yaşıyoruz. Ferrero’nun adının duyulması da tesadüf değil. Artık devlet üretici köylüye ve ürününe sahip çıkmayacak. Fındıktan geçim sağlanamadığı için topraklarımızdan kopuyoruz. Bahçelerimizi bir bir kiralayarak, satın alarak bizleri tarım işçisi haline getirecekler. Yani sözleşmeli tarımı dayatacaklar. Geçen yıllarda Tarım Bakanı ‘Ya üretici şirketleşecek ya da tarımı şirketler yapacak’ diyerek bunu açıktan söylemişti. Ürünümüzün yağmalanmasına izin vermeyeceğiz.”

Fındık üreticileri talepleri için Ordu’dan Ankara’ya yürüyecek

BU TALEPLERİN HANGİSİ YANLIŞ

‘Tüm Köy Sen olarak emeğimize, ürünümüze, geleceğimize sahip çıkmaya; talana ve soyguna karşı mücadele etmeye devam edeceğiz” diyerek taleplerini sıralayan Sağra ‘Bunların hangisi yanlış?’ diye sordu:

– Fındık en az 18 TL olsun diyoruz. Yanlış mı? Fazla mı istiyoruz?

– Tarım politikaları yeniden belirlenmeli, yasal düzenlemeler yapılsın diyoruz, yanlış mı?

– Serbest piyasa denilen uygulamadan memnun olan bir üretici var mı?

– Kooperatifler aracılığıyla üretim ve pazarlama yapalım diyoruz, yanlış mı düşünüyoruz?

– Üreticilerin kendi çıkarını koruması, devletin buna katkı sunması yanlış mı?

– Üretici olarak ürünümüzün fiyatının belirlenmesinde taraf olmak istiyoruz, yanlış mı düşünüyoruz?

– Sanayici ürettiği ürünün fiyatını kendi belirliyor da üretici köylünün belirleme isteği mi yanlış?

EMEP: YASAKLAR İKTİDARIN ASIL İŞİ HALİNE GELDİ

Emek Partisi Ordu İl Başkanı Hikmet Poyraz da Tüm Köy Sen’in taleplerini dile getirmek için yapacakları yürüyüşün yasaklanmasına tepki gösterdi. Fındık üreticilerinin Ankara yürüyüşüne destek için geldiklerini ancak yasaklama ile karşılaştıklarını belirten Poyraz, “Yasak, baskı iktidarın asıl işi haline geldi” dedi.

Mağdur üreticinin sesinin duyurmak istediğini söyleyen Poyraz, “Şu an üreticiler geçen yıllara göre daha fazla mağdur. Haklarını dillendirmek, haykırmak için yöntemler geliştiriyorlar. Mağduriyet, üreticilerin siyasi tercihine, inanç farklılığına bakmıyor. Herkes mağduriyeti eşit yaşıyor. Üretici köylünün fındığına gereken fiyatın verilmesini istemesi kadar masum bir talep olamaz. Tüm üreticiler hangi nedenle olursa olsun birlikteliklerini engelleyen güçlere izin vermemeliler. Umut, üreticilerin kendileridir” tespiti yaptı.

https://www.evrensel.net/haber/360755/findik-ureticileri-talepleri-icin-ordudan-ankaraya-yuruyecek

Kaynak: Evrensel

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…