ABD’nin, Pastör Andrew Brunson’ın serbest bırakılması için Türkiye’ye ültimatom verdiği öne sürüldü. İddiaya göre, dün Washington’da yapılan görüşmelerde Türkiye’ye ‘çarşambaya kadar süre tanındı’.

ABD ile Türkiye arasında Pastör Andrew Brunson ve iki bakana yaptırım uygulanması nedeniyle tırmanan krizde yeni bir iddia ortaya atıldı. Buna göre Amerikan tarafı, Washington’da dün yapılan heyetler arası görüşmelerde ‘Türkiye’ye Brunson’ı serbest bırakması için önümüzdeki çarşambaya kadar süre verdi’.

İngiliz finans gazetesi Financial Times iddiayı, Washington Yakın Doğu Araştırmaları Enstitüsü’nden Türkiye uzmanı Soner Çağaptay’a dayandırdı. Çağaptay gazetenin TL’deki değer kaybına ilişkin haberi için verdiği demeçte, ‘ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı John Sullivan’ın Türk yetkililere, Ankara’nın Brunson’ı bırakmak için önümüzdeki hafta çarşambaya kadar süresi olduğunu söylediğini‘ öne sürdü.

Atlantik Konseyi isimli düşünce kuruluşundan Türkiye uzmanı Aaron Stein de, ‘ABD Dışişleri’nde yapılan görüşmelerde Türk heyetine Brunson’ın bırakılması için bir ültimatom verildiğini‘ iddia etti. Stein, “ABD’nin pozisyonu net – artık anlaşma pazarlığı yok” dedi.

NE OLMUŞTU?

ABD’nin Türkiye’den iki bakana yaptırım kararı alması sonrasında Ankara’dan dokuz kişilik bir heyet Washington’a gitmişti. Görüşmelerin ardından diplomatik kaynaklar, Amerikan tarafının Türkiye’den sadece Brunson’ın değil, bazı diğer tutuklu kişilerin de serbest bırakılmasını istediğini, 15 kişilik bir liste verdiğini ve yazılı taahhüt talep ettiğini aktarmıştı.

Amerikan basını ise görüşmeden somut sonuç çıkmadığı için Trump yönetiminin ek yaptırım kararı alabileceğini öne sürmüştü.

Son olarak, ABD Dışişleri Sözcüsü Heather Nauert ‘görüşmelerin sürdüğünü’ söylemekle yetindi.

Kaynak: Gazete Duvar

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…