Filmmor Kadın Filmleri Festivali 7 Mart’ta başlıyor

17. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali 7 Mart’ta kadınlarla buluşmak üzere yola çıkıyor.

Filmmor Kadın Kooperatifi tarafından düzenlenen 17. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali bu yıl 7 Mart – 7 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Kadınlar ile birlikte kadınlar için sinema yapma şiarıyla yola çıkan Kooperatif’in düzenlediği festival, bu yıl 7 ilde izleyici ile buluşacak.

İstanbul Modern, Fransız Kültür Merkezi, Sinematek işbirliğiyle yapılan, feminist sinemanın “yaratıcı-tanık” ustası Agnès Varda’nın 19 uzun, 14 kısa metraj olmak üzere 33 filmini içeren retrospektifi; ‘Agnès Hakkında Her Şey’ 7 Mart – 30 Mart tarihleri arasında İstanbul Modern ve Caddebostan Kültür Merkezi’nde izlenebilecek.

Festivalde Türkiye ve dünyadan toplam 80 film izleyici ile buluşacak.

Sinemadan atölyelere

Etkinlik kapsamında; Kadınların Sineması, Kendine Ait Bir Cüzdan, Bedenimiz Bizimdir, Cins-iyet-ler, Feminist Bellek; Ursula K. Le Guin, Kadınların Seçimi; Yerel Adımlar, Geniş Alanlar bölümlerinde 80 film; Hikaye Anlatıcısı Kadınlar, Sinemada Cinsiyet Temsilleri ve Performansları, Feminist Kadraj panelleri; kadınların sinema yapma temaşasını kolaylaştırmak için atölyeler, söyleşiler, forumlar, yönetmenlerle buluşmalar da gerçekleştirilecek.

Festivalin gideceği şehir ve tarihler şöyle:

9-10 Mart Giresun, 11-17 Mart İstanbul, 6-7 Nisan İzmir, 13-14 Nisan Mersin, 20-21 Nisan Antalya, 27-28 Nisan Adana ve 4-5 Mayıs Diyarbakır.

Filmler ve etkinliklerin her sene olduğu gibi ücretsiz olacağı etkinlikte Agnès Varda Retrospektifi ise Filmmor Kartları ile izlenebilecek.

Kaynak: Gazete Karınca

İlginizi çekebilir