Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte’nin, Hristiyanlık inancının temel bazı doktrinlerini sorgulayan yorumları ülkede tartışmalara neden oldu.

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte

73 yaşındaki Duterte, dün memleketi Davao’da düzenlenen bilim ve teknoloji etkinliğinin açılışında yaptığı konuşmada, sadece vaftizle arınıldığına inanılan ilk günahın mantığını sorgulayarak, herhangi birinin ‘Tanrı’nın varlığını, onu gördüğünü ve onunla konuştuğunu’ kanıtlaması halinde derhal istifa edeceğini söyledi.Rodrigo Duterte, geçen hafta yaptığı bir konuşmada da Tanrı’ya hakaret içeren ifadeler kullanmıştı.

Filipinler Devlet Başkanının yorumları, nüfusun büyük bölümü Roman Katolik olan ülkede tartışmalara neden oldu.

Muhalifler, Hristiyan din adamları, hatta bazı siyasi müttefikleri Duterte’nin açıklamalarını tepkiyle karşıladı.

Filipinli muhalif Senatör Antonio Trillanes IV, açıklamalarının da “Duterte politikalarının zalimliğiyle çok örtüştüğü” yorumunu yaptı.

Filipinler Devlet Bakanlığı Sözcüsü Harry Roque ise geçmişte bir rahibin cinsel tacizine uğradığını itiraf eden Rodrigo Duterte’nin din konusunda fikrini dile getirme hakkı bulunduğunu söyledi.

2016 yılı Ekim ayında Duterte benzer bir haberle gündeme gelmişti.

Filipinler Devlet Başkanı Duterte: Tanrı bana ‘küfretme yoksa uçağını düşürürüm’ dedi

Küfürlü konuşmasıyla bilinen Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, Tanrı’nın kendisini “küfretme” diye uyardığını, kendisinin de bu uyarıyı dikkate alarak dilini düzelteceğini söyledi.

Duterte, “Tanrı’ya küfürlü konuşmayacağıma söz verdim, Tanrı’ya söz, Filipin halkına söz demektir” dedi.

Japonya ziyaretini tamamlayarak ülkesine dönen Duterte, Tanrı’nın uyarısını uçaktayken aldığını belirtti.

Duterte, ülkeye inişinde gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bir ses kulağıma küfretmeye son vermezsem uçağımı düşüreceğini söyledi, ben de küfretmemeye söz verdim” diye konuştu.

Sık sık Batı’yı hedef alan ve hakaret içeren sözlerinin, Filipinler’de Dutarte’ye desteği artırdığı düşünülüyor.

Duterte şimdiye kadar ABD Başkanı Barack Obama’ya “O….. çocuğu” diyerek küfretmiş, Avrupa Birliği’ne “iki yüzlü” demiş, ülkesini BM üyeliğinden çıkarmakla tehdit etmiş ve kendisiyle ilgili Hitler benzetmelerini onaylayarak, “Ben de 3 milyon uyuşturucu bağımlısını memnuniyetle katlederdim” ifadelerini kullanmıştı.

Duterte’nin, göreve seçildiği yaz aylarından bu yana Filipinler sokaklarında, uyuşturucu satıcısı olduğu söylenen binlerce kişi, polis ya da gönüllü çetelerce öldürüldü.

Katolik ama Papa’ya da küfretti

Rodrigo Duterte, Filipinler’de nüfusun çoğu gibi Katolik. Ancak Duterte’nin Papa’ya da ziyareti sırasında trafiği kitlediği için “O….. çocuğu” dediği biliniyor.

Duterte, çocukluğunda Amerikalı bir rahip tarafından cinsel tacize uğradığını siyasi görüşlerinin bu olaydan çok etkilendiğini söylemişti.

Filipinler lideri ülkesindeki Amerikan askerlerinin mümkünse iki yıl içinde ülkeyi terketmesini de istemişti.

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…