CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun yargılaması durdurulurken Yeşil Sol Parti Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in yargılamasının durdurulmadığını belirten Figen Yüksekdağ, “Cevap basit çünkü bu normal bir mahkeme değil. Bir darbe mahkemesi. Bir taraftan normal bir mahkeme, normal kararlar veriyor, diğer taraftan özel bir mahkeme, düşman hukuku, darbe hukuku perspektifinde bize yaklaşıyor” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın da aralarında bulunduğu 18’i tutuklu 108 ismin yargılandığı Kobane Davası’nın 32’nci duruşmasının 4’ncü periyodu Sincan Kapalı Cezaevi Kampüsü’nde bulunan Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Tutuklu yargılanan siyasetçiler duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden katıldı.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, savcı, tutuklu siyasetçilerin tahliye taleplerinin reddine karar verilmesini talep etti. Tutuksuz sanıklar hakkında ise yurt dışına çıkış yasağının devam etmesini istedi.

Duruşmada söz alan tutuklu siyasetçi Ayşe Yağcı, mütalaada kendisine yönelik somut bir suçun olmadığını belirtti. 3 yıldır aynı şeyleri tekrarladıklarını belirten Yağcı, “Evet bu bir siyasi dava, hukuki karşılığı da yok. Türkiye’deki yargı sistemi ayaklar altında” dedi.

Suç örgütü lideri Ayhan Bora Kaplan’ın eski Ankara Cumhuriyet Başsavcısı, Yargıtay üyesi Yüksel Kocaman’a villa ve lüks otomobil aldığı iddialarına değinen Yağcı, “Yüksel Kocaman bizim dönemimizde bu dosyaya ilişkin yetkilendirmeler yaptı. Bunun kiminle ilişkisi çıktı? Bir mafya ile ilişkisi çıktı. Türkiye’deki yargı bu haldeyken biz 3 yıldır ısrarla kendimizi ifade etmeye çalışıyoruz. Bu hukuksuzluğa son verin sayın heyet” diye konuştu.

Kürtçe savunma yapan Aynur Aşan, bulundukları, “Kürtler için Terörle Mücadele Anayasası geçerlidir. Kürtlere bu yasa uygulanmaktadır. Kürt halkının iradesiyle seçilenlerin tamamı mevcut TMK ile yargılanmaktadır. Bu dosyada bütün çalışmalarımız TMK çatısı altında toplanmıştır. Sonuç olarak, elinizde kadın özgürlük mücadelesi veren bu kadınları içeride tutmak için hiçbir gerekçe yok” dedi.

“Yüksel Kocaman bu kumpasın başlatıcısıdır” iddiası

HDP eski Eş Genel Başkanı Yüksekdağ ise tutukluluğun haksız ve hukuksuz olduğunu belirtti.

Yargıda çarpıcı gelişmelerin yaşandığını belirten Yüksekdağ, bunların bu dosyayı etkilediğini söyledi.

Yaşanan son gelişmede Yargıtay üyesi Yüksel Kocaman’ı anımsatan Yüksekdağ, “Bu ilk defa yaşanan bir gelişme değil. Bunun nereye uzandığını, nereye uzanacağını bilmiyorum. Çünkü bu tarz dosyalar siyasi iktidarın güdümü altında sürdürülüyor. Pek yakında bu zaman kadar gördüğümüz gerçeklerin dışında başka gerçeklerin ifşa olduğunu göreceğiz. Çünkü bu kadar çok yürütülen hukuksuzluk bir yerden patlayacaktır. Yüksel Kocaman bu kumpasın başlatıcısıdır. 2019 sürecinden itibaren bu işle görevlendirilmiş, kumpas kurmakla görevlendirilmiş yargı elemanıdır” diye konuştu.

“Yargıda sarsıntı var”

Yüksekdağ, söz konusu olayın basına yansıyan kısmına ilişkin olarak, “Bu işi, bu tezgahı kuranlar bunu bütün ayrıntısı ile planlıyor. Bizim dosyamız bir ayrıntı değil. Bu kirli ilişkiler ağının merkezinde duran, tarafların oluşturması noktasında duran bir dava. Kirli işlerde kendilerine yol açmak isteyenler geçmişten bugüne Kürtlere, sosyalistlere saldırdılar ve Kobane Kumpas Davası gibi davalar oluşturdular. Yüksel Kocaman da böyle bir karakterdir. Bugün hala Yargıtay üyesidir. Türkiye böyle bir memlekettir. Yargıtay üyesi bugün böyle, bizim haklarımızı, hukukumuzu çiğneyerek yükselir, yarın o Saray’dan lambur lumbur düşerler. Bu gerçeği herkes de biliyor ama siz burnunuzun ucuna bakarak, yargılama yapıyormuş gibi yapmaya devam ediyorsunuz. Siz o masaya tutunarak, ‘sarsıntı yok’ diyerek kendinizi telkin etmeye çalışın ama sarsıntı var. Bugün yargı cephesinde yaşanan korkunç olayları biz size daha önce de anlattık” ifadelerini kullandı.

“Berberoğlu’nun yargılaması durdurulurken Sırrı Süreyya Önder’inki neden devam ediyor?”

Yüksekdağ, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sırrı Süreyya’nın yargılamasını bu dava kapsamında durdurmadınız. Başka bir mahkeme aynı gün, Enis Berberoğlu için yargılamayı durdurma kararı aldı. Sizin uygulamanız hukuk ise diğer mahkemenin kararı nedir? Buna cevap verebilir misiniz? Enis Berberoğlu için hukukun gereği olarak yargılamanın durdurulması kararı verilirken, Sırrı Süreyya Önder yargılaması neden devam ediyor?

“Bir darbe mahkemesi”

“Cevap basit çünkü bu normal bir mahkeme değil. Bir darbe mahkemesi. Bu ülkede hiç darbe mahkemesi görülmedi. Siyasi iktidar darbeyi hep sandığında taşıdı. Siz o sandıktan çıkarılan darbe uygulamalarından biri olarak karşımıza çıkarıldınız. Bir taraftan normal bir mahkeme, normal kararlar veriyor, diğer taraftan özel bir mahkeme, düşman hukuku, darbe hukuku perspektifinde bize yaklaşıyor. Sırrı Süreyya Önder’in yargılanması bunu göstermektedir.

“Kirli ve karanlık ağ patlamaya devam edecek”

“Bu iktidar IŞİD’i ‘Bunlar kışkırtılmış çocuklar’ diyerek savundu. Ahmet Güneş, işlediği cinayet sabit olmasına rağmen serbest bırakılmış. Katliam taleplerini tahliye ettikten sonra planlamış. Bu memlekette maalesef adalet ve yargı kavramları birbirinden ayrıldı. Sivas katliamı davasında ağır ceza almış bir kişi Cumhurbaşkanı affıyla serbest bırakılıyor. Bir mahkeme kendi görevini adaletin görevi olarak görmezse bu tip kararları kendi konusu olarak almaz. Ama biz bunu söylemeye devam edeceğiz. Açık açık cinayetler işlediği sabit olan IŞİD’liler, HÜDA-PAR’lılar serbest bırakıldı. Madımak katliamı zaman aşımından düşürüldü. Bunlar unutulmaz yargılamalar, tıpkı Kobane davası gibi.

“Kürtler, sosyalist, kadın özgürlükçü bu memleketin yurttaşları bu yargılamayı unutacak mı? İşte toplumsal hafıza böyle oluşturuluyor. Şimdi bu memleketin geleceğinden aydınlık bekleyeceğiz öyle mi? Bizi kullanarak kendi ikbaline basamak yapanlar başarılı olamayacak. Bu kadar büyük bir kötülüğün boşa çıkmaması mümkün değildir.

“Kobane Kumpas Davasının etrafında oluşmuş bu karanlık ağ içerisinde bir dizi kir birikti ve bu kirlilik ileriki günlerde çok daha büyük olarak patlamaya devam edecek. Sonuçta siz de yakında muradınıza ereceksiniz ama emin olmayın. Bu zamana kadar tutuklu olan arkadaşlarımızın gördüğü zararı ne kadar erken sürede son verirseniz, o kadar iyidir. Ben bu nedenle tutuklu arkadaşlarımın tahliyesini talep ediyorum.”

“Herhalde savcı, gizli tanıklardan biri oldu”

Daha sonra Kürtçe savunma yapan Meryem Adıbelli, savcının iddianamede HDP için “legal görünümlü” dediğinin altını çizerek, şunları belirtti: “Savcı mütalaanın başından sonuna kadar HDP çalışanlarının bu şekilde suçlandığını gördüm. Herhalde savcı, gizli tanıklardan biri oldu. Çünkü mütalaanın tamamında bize yönelik yorumlar yapmıştır. Sayın heyet bizim konuşmalarımızdan haz almıyor, bir şekilde bundan rahatsız da oluyorsunuz. Ancak bu denli büyük iftiralar karşısında sizin de bunu görmeniz gerekiyor. Savcı nerede ne duymuşsa, bu benim işime yarıyor diyerek tamamını toplayıp bu mütalaanın içine koymuştur.”
n
Kaynak: (Kısa Dalga)

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…