Üniversite öğrencisi Feray Şahin’in öldürülmesine ilişkin açılan davada, sanık polis Fatih Burak Aykut’a ‘iyi hal’ indirimi uygulandı. Aykut’a verilen hapis cezası, 5 yıl 3 aya düşürüldü.

Mersin’de, 19 Eylül 2017 tarihinde üniversite öğrencisi Feray Şahin’in polis kurşunuyla öldürülmesine ilişkin açılan davanın altıncı duruşması Kartal’daki İstanbul Adliyesi’nde bulunan 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Tutuklu yargılanan sanık polis Fatih Burak Aykut ile avukatının hazır bulunduğu duruşmaya, Şahin’in ailesi ile avukatları da katıldı.

Bir önceki duruşmada iddia makamı, sanık hakkında mütalaasını vererek, “taksirle öldürmek”ten cezalandırılmasını talep etmişti.

Sanık polise ‘iyi hal’ indirimi

Şahin ailesinin avukatı mütalaaya tekrardan itiraz ederek, sanığın “kasıtlı bir şekilde öldürmek”ten cezalandırılmasını istedi.

Ailenin itirazını reddeden mahkeme heyeti, sanık Aykut’un “taksirle öldürme” iddiasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezası almasını kararlaştırdı. Mahkeme, cezada “iyi hal indirimi” yaparak cezayı 5 yıl 3 aya düşürdü.

Kararı duyan anne Aysel Şahin duruşma salonunda fenalık geçirdi. Şahin, daha sonra hastaneye kaldırıldı.

Avukat Akdağ: Öldürme kasıtlı

Duruşmadan sonra açıklamalarda bulunan Şahin ailesinin avukatı Özgür Akdağ, “Burada açık açık kasıtlı bir şekilde öldürme var” diye konuştu. Akdağ, “Bugün verilen karar ne hukuki ne de vicdanidir. Bir üst mahkemeye taşıyacağız. Sanığın gereken cezayı alması için ellimizden geleni yapacağız” sözlerini kaydetti.

“Yargıçların vicdanı rahat mı?”

Baba Bekir Şahin de karara tepki gösterdi.

Kızının tanımadığı bir kişi tarafından öldürüldüğünü belirten Şahin, “Adalet neden bir katili koruma gereği duyuyor?” dedi ve ekledi: “Ortada deliller ve raporlar var. Katilin yalan ifadeleri var. Neden bunlar dikkate alınmadı? Bu kararı veren yargıçların vicdanı rahat mı?”

Kaynak: Gazete Karınca

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…