Fenerbahçe, Alex’in gidişinin ardından o pozisyona transfer ettiği isimlerden istediği verimi bir türlü alamadı. Sarı-lacivertliler son olarak büyük umutlar beslediği Giuliano ile yolları ayırdı.

Fenerbahçe, eski Brezilyalı efsane oyuncusu Alex de Souza’nın ardından 10 numara pozisyonunda istikrarı yakalayamıyor. Sarı-lacivertlilerde geçen sezon başında transfer edilen Giuliano Victor de Paulo’nın takımdan ayrılışının ardından akıllara yeniden 10 numara pozisyonu eksiği geldi. Fenerbahçe tarihinin en iyi futbolcuları arasından gösterilen Alex de Souza’nın 2012 yılında takımdan ayrılmasının ardından sarı-lacivertlilere gelen 10 numaralar, Brezilyalı ismi arattı.

9 sezon forma giymişti

Alex’in ayrılışının ardından 6 yıl geçmiş olmasına rağmen, sarı-lacivertliler bu bölgeyi beklentileri karşılayacak bir futbolcuyla dolduramadı. Brezilya Ulusal Takımı ile 2004 yılında Copa America’yı kazandıktan sonra Fenerbahçe kadrosuna katılan Alex de Souza, sarı-lacivertli formayı 9 sezon giydikten sonra 2012-2013 sezonu başında sözleşmesini sonlandırmıştı. Fenerbahçe, bahsi geçen sezonu yıldız futbolcunun vatandaşı Cristian Baroni’yi o pozisyonda değerlendirerek geçirirken, teknik direktör Ersun Yanal ile şampiyon olunan 2013-2014 sezonunda ise 10 numara pozisyonuna transfer yapamamıştı.

Alex de Souza’nın ardından Fenerbahçe’ye gelen ilk 10 numara Diego Ribas oldu. Brezilyalı futbolcu, 2014-2015 sezonunda sarı-lacivertli formayı giydi. Bonservisi elinde olmasına rağmen yaklaşık 5 milyon avroya yakın imza parası ödenerek transfer edilen Diego, 2 sezon giydiği sarı-lacivertli formayla ne taraftarın, ne de kulübün beklentilerini karşıladı. Fenerbahçe’den ayrılan son 10 numara Giuliano oldu. Sarı-lacivertli takıma geçen sezon başında gelen Giuliano, tıpkı Alex gibi Brezilya’nın Coritiba kentinde doğmuş ve 27 yaşındayken Fenerbahçe’nin yolunu tutmuştu. Giuliano, aynı zamanda Fenerbahçe’ye transfer olduğunda Alex gibi Brezilya Ulusal Takımı’nda oynuyordu.

fenerbahce-10-u-ariyor-501852-1.

Giuliano ıslıklandı

Giuliano, 10 numaranın Robin van Persie’de olması nedeniyle sarı-lacivert kariyerine Alex gibi 20 numaralı formayla başlamıştı. Benzer özellikleri sebebiyle Fenerbahçe taraftarıyla çabuk kaynaşan ve geçen sezon takımın en etkili isimleri arasında gösterilen Giuliano, bu sezon UEFA Şampiyonlar Ligi’ndeki Benfica maçındaki performansıla Kadıköy’de taraftarın protestosuna maruz kalmıştı.

Fenerbahçe, Alex de Souza’nın ardından 3 sezonu 10 numarasız geçirdi. Alex’in takımdan ayrıldığı 2012-2013 sezonunu 10 numarasız kapatan Fenerbahçe, bir sonraki sezon da bu pozisyona takviye yapamadı. Fenerbahçe, tıpkı Alex de Souza gibi Diego Ribas’ın ayrılışının ardından da 2016-2017 sezonunu yine 10 numarasız tamamladı. Sarı-lacivertlilerde, 2017-2018 sezonunun devre arasında takımdan ayrılan Robin van Persie’nin ardından da yarım sezon 10 numara boşta kalmıştı.

Kaynak: Birgün

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…