Özgür Denizli

FEMEN’in kurucularından Ukraynalı Oksana Shachko intihar etti

FEMEN’in kurucularından Ukraynalı Oksana Shachko, Paris’teki evinde ölü halde bulundu.

Sıra dışı eylemleriyle zaman zaman gündeme gelen FEMEN grubunun kurucusu Oksana Shachko’nun intihar ettiği belirtildi. FEMEN’in kurucularından biri olan 31 yaşındaki Ukraynalı Oksana Shachko’nun Fransa’nın başkenti Paris’te intihar ettiği ortaya çıktı.

Shachko’nun arkasında İngilizce, ‘Hepiniz sahtesiniz’ yazılı bir not bıraktığı belirtildi. Ukraynalı aktivist geçtiğimiz 2 yıl içersinde iki kez daha intihara teşebbüs ettiği de belirtildi. Ukraynalı feminist aktivistin intihar etme sebebine ilişkin yakınları ya da soruşturmacılar tarafından herhangi bir açıklama yapılmadı.

Çıplak protesto eylemleriyle tanınan feminist örgüt FEMEN 2008’de Ukrayna’da kurulmuş ve 2012’de Fransa’da tescillenmişti. Organizasyonun birçok ülkeden üyesi olsa da çoğunluğunu Ukraynalı kadın öğrenciler oluşturuyor.

“PARİS’İN BOHEM HAYAT BİÇİMİ ONU TÜKETTİ”

Sosyal medya üzerinden açıklama yapan bir arkadaşı, Saçko’nun resim sergileri düzenlediğini ve pek çok varlıklı insanla arkadaşlık ettiğini belirtirken, “Paris’in bohem hayat biçimi onu tüketti” ifadelerini kullandı.

Femenin kurucularından Oksananın, Paris’te ölü bulunmasına ilişkin FEMEN’in açıklaması

“Huzur içinde uyu Oksana.

Onu tanıyın, ona saygı duyun, onu hiçbir zaman unutmayın. Oksana Shacko, zamanımızın olağanüstü kadınlarından biri. Farkına vardığı haksızlıklara, toplumun adaletsizliğine karşı kendisi ve bütün kadınlar için mücadele etmiş en büyük savaşçılardan biri.

Kiev Özgürlük Meydanı’nda gökyüzüne bayraklarımızı sallarken, sessizliği attığımız sloganlarla bozarken, birlikte ayağa kalkmıştık, Belarus ormanlarında gördüğümüz işkencelerden birlikte kurtulduk, yeni kadın savaşçı birliklerini kurarken, Paris sokaklarında birlikte yürüdük. Oksana her zaman gerçek bir mücadeleciydi. Aramızdan ayrıldı ama o hala burada ve her yerde. Yan yana duran her birimizde, kurucularından olduğu FEMEN’de. Sanatsal yeteneğini gösterdiği tablolarında. O, feminizmin tarihinde.”

OKSANA SHACHKO KİMDİR?

Oksana Shachko, 31 Ocak 1987 tarihinde dünyaya geldi. Khmelnitski’de doğdu ancak Kiev’e taşındı. Aynı zamanda oyuncu ve ressam olan Oksana Shachko, Nisan 2008’de Anna Hutsol ve Alexandra Shevchenko ile birlikte FEMEN’i kurdu. 2014’te “Ye Suis Femen” (Ben Femen’im) yayınlandı ve bu proje belgesel ödülüne layık görüldü.

Aynı zamanda ressam olan Shacko, Iconoclast isimli son projesinde, Ortodoks ikonları eleştirel detaylarla sentezlediği tablolar yapıyordu. İlk solo sergisini Mayıs 2016’da Paris’te açmıştı.

 

Exit mobile version