Nature Climate Change dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, küresel ısınmayla birlikte dünyanın birçok bölgesi birden fazla iklimsel felaketle aynı anda karşı karşıya kalacak.

Hawai Üniversitesi Deniz Biyolojisi Enstitüsü uzmanlarınca yapılan çalışmada bugüne kadar küresel ısınmaya dair yapılan araştırmalar da incelenerek, ısınmanın sonucu olarak birden fazla iklimsel felaket olasılığı üzerinde duruldu. Bu felaketler arasında kuraklık, yangınlar, okyanus sularının asitlenmesi, seller ve kasırgalar örnek gösterildi. Araştırmaya göre, küresel ısınma kaynaklı felaketlerin özellikle deniz ve okyanus kıyısındaki tropikal bölgeleri vuracak. Buna karşın kutuplara yakın bölgeler birden fazla felaketi aynı anda yaşama konusunda daha korunaklı yerler olacak.

BM tarafından 2015 yılında kabul edilen İklim Anlaşması’nda konan ve küresel ısınmanın en fazla 2 derece ile sınırlandırılması hedefinin gerçekleşmesi halinde dahi birçok yerde birden fazla yerde felaket olabilecek. Küresel ısınmayla birlikte daha çok kuru iklimin olduğu bölgelerde kuraklık ve yıkıcı yangınların yaşanması söz konusu olacak. Nemli bölgelerde ise aşırı yağışlar ve seller görülecekken, ısınmanın olduğu okyanuslarda ‘süper fırtınaların’ görülme ihtimali artacak. Buna örnek olarak geçtiğimiz yıl ABD’nin Florida eyaletin ağır bir kuraklık ve rekor düzeydeki sıcaklıkların yol açtığı yüzlerce yangın meydana gelirken, Michael kasırgası da milyarlarca dolarlık tahribata yol açmıştı.

Kaynak: Yeni Yaşam

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…