Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, bir televizyon programında yaptığı açıklamalarla kuraklığın ısınma değil soğuma nedeniyle meydana geldiğini iddia etti.

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan dün akşam (13 Eylül) TV100’de katıldığı bir televizyon programında iklim kriziyle ilgili açıklamalarda bulundu.

“İklim değişikliğinin abartıldığını ve çarpıtıldığını düşünüyorum,” diyen Erbakan TV100 Ankara Temsilcisi Deniz Gürel’in “Nasıl, küresel ısınma yok mu?” sorusuna ise “Abartıldığı kadar bir ısınma yok,” diye yanıt verdi.

“Kuraklık, ısınmayla olmuyor”

Önümüzdeki günlerde partisinin iklim kriziyle ilgili detaylı bir basın açıklaması düzenleyeceğini söyleyen Erbakan, konuşmasına şöyle devam etti:

“Kaldı ki ısınmayla kuraklık olmuyor, soğumayla kuraklık oluyor. Bununla ilgili bilim adamlarının çok güzel açıklamaları, bilimsel makaleleri var. Siz küresel ısınma olacak, açlık olacak, kıtlık olacak diyorsunuz; halbuki ısınma yağmura engel değil. Tam tersine -20’lerde yağmur yağmıyor, kuraklık oluyor.”

Avrupa Birliği (AB) ülkelerindeki sera gazı salınımı azaltım önlemlerine de dikkat çeken Erbakan, bu nedenle “ineklerin itlaf edildiğini” ve böyle devam ederse pandemi dönemindeki gibi yeni kapanmaların söz konusu olabileceğini söyledi.

İklim inkârcılığı

Erbakan’ın açıklamaları, sağ popülist siyasetteki hakim yaklaşımlardan biri olan “iklim inkârcılığı”nı çağrıştırdı. Peki, iklim inkârcılığı nedir?

İklim inkârcılığı veya iklim krizi inkârcılığı, bilimsel kanıtlara dayanan iklim krizi gerçeğini reddeden veya küresel ısıtmanın insan faaliyetleri tarafından neden olduğuna dair şüpheci veya inkârcı bir tutum sergileyen bir görüş veya hareketin adı.

İklim inkârcıları genellikle iklim bilimine veya iklim krizine dair kanıtlara karşı çıkarak, iklim krizi endişelerini küçümseyebilir veya görmezden gelebilirler.

İklim krizi inkârcıları, iklim bilimcilerinin ve uzmanların yaptığı araştırmaları sorgulayabilirler, bilimsel verileri çarpıtabilirler veya bilimsel olmayan argümanlar sunabilirler.

Kaynak: Bianet

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…