Öcalan’ın avukatları aracılığıyla açıklanan mesajını ve Ortadoğu’daki gelişmeleri değerlendiren yazar Faik Bulut, “Öcalan Kürt tarafına ‘İşlerinizi iyi bir diplomasi, akıllı bir diplomasiyle çözün. Silah tek seçenek değil’ diyor. Türkiye’ye ise, ‘Akıllı ol. Sen rasyonel bir diplomasiyle sorunu çözmeye yanaşırsan sana Rojava’dan bir tehlike gelmez’ demek istiyor” dedi

Suriye Demokratik Güçleri’nin (QSD) IŞİD’i bitirmesi sonrası Suriye’de yaşanan son gelişmeleri, ABD’nin Türkiye’ye tanıdığı İran muafiyetlerini kaldırması ve PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları aracılığıyla yaptığı açıklamaları değerlendiren Ortadoğu Uzmanı Yazar Faik Bulut, Suriye özelinde süren pazarlıklara dikkat çekti.

“İran ve Suriye durumdan rahatsız”

IŞİD’in bitmesiyle birlikte QSD’nin uluslararası anlamda daha fazla diplomatik faaliyetlerde bulunduğunu belirten Bulut, bu diplomasiyle QSD’nin artık resmi olarak tanınır hale geldiğini vurguladı.

Suriye’de birçok bölgenin El Nusra ve IŞİD benzeri gruplardan temizlendiğini ve sadece İdlip bölgesinin kaldığını hatırlatan Bulut şöyle konuştu:

Rusya ve Suriye rejimi artık burayı da bombalamaya başladı. Bombalamanın ilk sebebi de Türkiye’nin daha önce verdiği taahhütlerin yerine getirilmemiş olmasından kaynaklanıyor. Türkiye deyim yerindeyse geçen sene eylül ya da ekim ayına kadar bu işi çözecekti. Rusya baktı, Türkiye bunu çözmeye yanaşmıyor. Türkiye’nin elini sıkıştırmak için böyle bir şeye başvurdu.

İkinci olarak Türkiye orada koridor bölgesine bir duvar çekmeyi planlıyor. Henüz başlamış değil ama duvarın örülmesi Afrin’den başlayarak, Münbiç ve Tel Rıfat’a kadar kendi sınırları içinde görmesi ve orada kalıcı olması anlamına geliyor. Bundan hem Suriye hem de İran çok rahatsız. Rusya da Türkiye’nin bu niyetini aşağı yukarı anlamış ama Rusya, Türkiye’nin elini bırakmak istemiyor.

“ABD orta yolu bulmaya çalışıyor”

Türkiye’nin desteklediği ÖSO gruplarının son zamanlarda Tel Rıfat’a yönelik saldırılarının olduğuna dikkat çeken Bulut, şöyle devam etti:

Tel Rıfat’ı alırlarsa bu Halep’e saldırıların önünü yeniden başlatmış olacaktır. Suriye ve İran bundan korktukları için harekete geçtiler. Bu konuda İran, Suriye ve Rusya arasında görüşmelerin olduğu çok açık. Bunlar Türkiye’yi buradan çıkarmak istiyorlar. Ama burada Rusya hala ikili, üçlü oyun peşinde.

Bir de son dönemlerde ABD’nin bir atağı oldu. ABD’nin Suriye temsilcisi gelip hem Türkiye’yle görüştü hem de QSD’yle görüştü. Görüşmelere baktığımızda Türkiye’ye bir tampon bölge verme konusunda pazarlıklar sürüyor. Kürtler burada Türkiye’ye “İlk önce Afrin’de iyi niyetinizi görelim. Afrin’den çekilin, gerisine bakarız” diyor. Türkiye’nin tezi ise Rojava bölgesinde kendilerine bağlı aşiretler. Kürtlerin kendilerine göre 30, 40 kilometre geri çekilmesini istiyor. ABD ise “Bir elimde Kürtler olsun, diğer elimde Türkler olsun ki İran’a karşı istediğimi yapabileyim” derdinde. Ama bunlardan hiçbirisi daha kesinleşmiş değil. QSD de açıklama yaptı zaten. Görünen o ki ABD üzerinden bu görüşmeler sürüyor.

“Köşe kapmaca oynanıyor”

Türkiye’nin şimdiye kadar Suriye üzerinden planladığı hiçbir hedefine ulaşmadığını ifade eden Bulut, şimdi ise sadece varlığını sürdürmesi için büyük bir çaba içerisine girdiğini söyledi.

Sıkışmış olan Türkiye’nin bir Rusya’nın kapısına bir ABD’nin kapısına gittiğini vurgulayan Bulut şöyle devam etti:

Türkiye bu şekilde bir politika güdüyor. Ama Rusya, Türkiye’yi kesin olarak İdlip’ten çıkarmak istiyor. Fakat burada İran ve Suriye’nin tavrı başkadır, Rusya’nın tavrı başkadır. Rusya mümkün olduğu kadar Türkiye’yi kendisine yaklaştırıp, ABD’den uzaklaştırmaya çalışıyor. Şimdiye kadar herhangi bir ilerleme sağlanmış değil.

Ama Türkiye’nin İdlip’te fazla bir kozu kalmadı. Kalmadığı için de zamana oynuyor. Türkiye herhangi bir masaya oturulacaksa İdlip’teki çeteler üzerinden bir koz oynamak istiyor. Yani ister Cenevre olsun, ister Soçi olsun veya başka bir şey; eğer Suriye’yle ilgili bir masaya oturulacaksa elinde vurucu bir güç olmasını istiyor.

Rejim eskiden Rusya ile İran’ın müttefiki olmasına rağmen Rusya’ya daha fazla güveniyordu. Rusya’nın planını, vizyonunu daha çok beğeniyordu. Ancak Putin artık hem İsrail’e göz kırpıyor hem de Türkiye’ye. İkisi de Suriye açısından ciddi tehlike arz ediyor. Putin’in son iki yılda en fazla görüştüğü liderlerden biri Netanyahu, diğeri Erdoğan’dır. İkisi de IŞİD’i koruyup kolluyor. Bu konuda hem Suriye rejimi hem de İran rahatsız. Suriye rejimi artık bu yüzden Rusya’dan çok İran’a güveniyor. Kısaca Suriye’de net bir şey yok. Herkes bir köşe kapmaca oynuyor. Bu köşe kapmacada her ülke bir şeyler istiyor.

“Türkiye tefeci kurumlardan para alıyor”

Türkiye’nin, Rusya ve ABD üzerinden dönen S-400 ve F-35 uçakları sorununu da değerlendiren Bulut, şunları dile getirdi:

Türkiye’nin ekonomisi uzun süredir kırılgan bir hal aldı. Damat Albayrak (Berat Albayrak) ekonomi için ABD’ye gitti. Fakat oradakiler ülkeyi yönetenlerin sözlerine bakarak gülüyorlar. Ekonominin bu şekilde çözülemeyeceğini onlar da biliyorlar. Bir de benim bildiğim kadarıyla Türkiye uluslararası tefeci kurumlardan para alıyor. Dolayısıyla ABD bunun farkında. Trump o zaman “Ekonominizi mahvederim” demişti. Bunun için demişti. Yani “IMF, Dünya Bankası varken nereye gidiyorsun?” demeye getirmişti.

Keza bu S-400’ler meselesi var. Evet, her ülke savunmasını güçlendirip, çeşitlendirebilir. Ama bunu sadece inat için yaparsa ABD de bunu üzerine alır ve ekonomini de çökertmek için elinden geleni yapar. Nitekim de öyle oldu. Türkiye S-400’ler için bir ara formül önerisinde bulundu. Ama bu formül ABD Senatosu tarafından reddedildi. Bunun üzerinde Türkiye’nin İran’a karşı muafiyetini kaldırdılar. Muafiyetin kaldırılması Türkiye ekonomisi için bir darbedir. Türkiye ABD’nin yanında yer alırsa, İran Türkiye’ye karşı başka türlü bir koz oynar. Burada Suriye kozu var, Hizbullah kozu var. Yine Kürt kozu var.  Dolayısıyla Türkiye’nin ufku pek iyi görünmüyor. Ve kurtuluşu da çok zor görünüyor.

“İki tarafa da mesaj veriyor”

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları aracılığıyla yaptığı açıklamada, Suriye’ye yönelik vurgusunu da değerlendiren Bulut, sözlerini şöyle tamamladı:

Bence Öcalan hem QSD’ye hem de Türkiye’ye tavsiye de bulunuyor. Öcalan, Kürt tarafına “Siz çok ileri adım atmayın. Mevcut sınırlar içinde haklarınızda ısrar edin. Çok da kendinizi abartmayın ve güçler dengesini iyi okuyun” demeye getirdi. Yani zekice bir diplomasiyle ve olabilirliğine bakarak sorunları çözmelerini istedi. Silahın tek seçenek olmadığını ifade ediyor. Türkiye’ye de aslında dolaylı yoldan “Akıllı ol. Kimsenin burada senin toprağında gözü yok. Rojava’dan sana bir tehdit gelmez. Sen rasyonel bir diplomasiyle sorunu çözmeye yanaşırsan sana oradan bir tehlike gelmez” demek istiyor.

Kaynak: SENDİKA.ORG

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…