Kişisel veri gizliliğini ihlalden ABD Kongresi’ne hesap veren Facebook’un, kişilerin geleceğini tahmin edebilecek ve telefonlarını dinleyerek televizyonda ne izlediğini tespit edebileceği algoritmalar için patent aldığı öğrenildi.

Facebook’un 2012’den bu yana yaptığı patent başvurularından bazıları tartışma konusu oldu. Sosyal medya devinin dikkat çeken patent başvuruları arasında evlilik, işe başlama hatta ölüm gibi yaşamın önemli kilometre taşlarını ‘tahmine’ yönelik bir algoritmanın da yer aldığı ortaya çıktı.

Teknolojioku sitesinin aktardığı gelişmeye göre, bu algoritma paylaşım ve kullanım tarzından kişinin ne zaman evlenebileceğini, sosyo-ekonomik statüsündeki olası değişimleri dahi ‘öğrenmeyi’ amaçlıyor.

Telefonları dinleyerek televizyonda ne izlediğimizi tespit edebilecek

Facebook, mesajlar, paylaşımlar, kredi kartı tüketimi ve konumu yoluyla kullanıcının ‘geleceğini’ de tahmin edebiliyor. Bir diğer patent başvurusu ise çevreyi ‘dinleme’ ile ilgili olan. Bu algoritma da cep telefonunun mikrofonu yoluyla kişinin televizyondan ne izlediğini öğrenmeyi amaçlıyor.

Facebook: “Bu teknolojiyi kullanmayacağız”

Tartışma yaratan patentin alındığının öğrenilmesinin ardından gözlerin çevrildiği Facebook’tan açıklama yapıldı. Facebook, algoritmanın kişi değil ortam dinlemesiyle ilgili olduğunu belirtti. Açıklamada ayrıca bu teknolojinin kullanılmayacağı kaydedildi.

 

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…