Şengal’de soykırım yapan IŞİD’in kaçırdığı Ezidiler, DSG tarafından ailelerine ulaştırılıyor. Kurtarılanlarda derin travmalar olduğunu belirten Ezidi Evi Eşbaşkanı Ziyat Evdal, uluslararası mahkeme kurulmasını istedi

Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) Derazor’da IŞİD’i bitirme operasyonu olarak tarihe geçen “Cizre Fırtınası” hamlesi kapsamasında kurtarılan Ezidiler, ailelerine teslim ediliyor. Kurtarılan Ezidiler, 3 Ağustos 2014’te Şengal’de IŞİD’e esir düşen kişiler olarak bilinirken, Mala Ezidiya Cizire Bölgesi Eşbaşkanı Ziyat Evdal, çalışmaları hakkında bilgi verdi. DSG’nin kurtardığı Ezidilerle ilgilenen Mala Ezidiya, IŞİD’ten kurtarılan Şengallilerle özel olarak ilgileniyor. Kimileri yaşadıkları şoku atlatabilmeleri için günlerce burada tutuluyor. Ziyat Evdal, bu çalışma için belirli programlarının olduğunu kaydetti.

Fermanın boyutu

Evdal, 3 Ağustos 2014’te yaşanan fermanı hatırlatarak, şunları söyledi: “O tarihte büyük bir acı yaşandı. Sadece Ezidiler için değil tüm dünya için büyük bir acıydı. Bu acıya karşı direnen ve halkımızı savunmak için duran insanlar oldu. Şengal’e yönelik ferman, uluslararası bir anlaşmanın sonucu oldu. Dünyanın bazı güçleri içinde ne kadar cihatçı ve radikaller varsa hepsiniIŞİD’e gönderip, halkımızın üzerine saldı. Ancak kutsal dağlarımızın savaşçıları söz verdi ve halkının yanında durdu. O dönem Irak Ordusu ve KDP’ye bağlı güçler Ezidileri bırakıp, kaçtı. Özgürlük savaşçıları ise Şengal’i koruyup özgürleştireceklerine söz verdiler. Bunu da yerine getirdiler. Sadece bununla sınırlı kalmadılar, IŞİD’in elinde bulunan her kente gidip, onların elinde kalan Ezidileri kurtardılar.”

260 kadın ve çocuk

Bu durumun aşama aşama devam ettiğini belirten Evdal, en son Baxoz köyüne kadar gelindiğini kaydetti. IŞİD’e karşı gerçekleştirilen son operasyonların “Ezidi kadınların intikamı” adıyla yürütüldüğünün altını çizen Evdal, “Şiarları bu oldu. Onları yok ettiler. Kadın ve çocukları özgürleştirerek, ailelerine kavuşturdular. Bunu büyük bedellerle gerçekleştirdiler. Tüm dünyaya da ders vermiş oldular. Son dönemlerde yaklaşık 260 kişi IŞİD’in elinden kurtarıldı. Tamamı kadın ve çocuklardan oluşuyor. En son 25 kişiyi Şengal’e götürdük. Halen kurtarılanlar var” dedi.

Mala Ezidiya ilgileniyor

Mala Ezidiya’nın kurtarılanlarla özel olarak ilgilendiğini kaydeden Evdal, çalışmalarını şu şekilde anlattı: “Programımız dahilinde özel olarak ilgileniyoruz. Kimi Ezidiler canlı kalkan olarak kullanılmış, kimileri zorla savaştırılmış, kimileri de kurtulmak için kaçmaya çalışırken yakalanıp cezalandırılmış. Hatta bir dönem canlı kalkan olanlar için operasyonlar durdurulmuştu. Ancak tüm zor koşullara rağmen savaşçılar onları IŞİD’in pençelerinden kurtardı.”

Halk önünde yargılama

IŞİD’in henüz tam anlamıyla bitirilmediğini söyleyen Evdal, yaratılan tahribatın sürdüğünü ifade etti. Ziyat Evdal, şunları söyledi: “Çok sayıda katliamcı,tecavüzcü ve talancıtutuklanmış durumda. Bunların bugüne kadar yaşattıklarına ilişkin hesap sorulmalı. Bu bizim önceliklitalebimizdir. Bunların halk önünde mahkemelerde yargılanmaları gerekiyor. Bu mahkemelerin de uluslararası bir niteliği olmalıdır. Bu mahkemelerde katlettikleri kişilerin aileleri, onların elinde esir olanlar da bu mahkemelerde hazır olmalıdır.”

Kaynak: Yeni Yaşam
  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…