Ezidi kadınlar Lafarge’a dava açtı

IŞİD’in Irak’ta kaçırdığı ve cinsel şiddete maruz bıraktığı bir grup Ezidi kadın Fransız çimento firması Lafarge’ı dava etti. Ezidi kadınlar Lafarge’ı IŞİD’e parasal destek sağlamakla suçluyor.

Euronews’ın haberine göre, Ezidi kadınların avukatları Lafarge hakkında açılan soruşturmanın sivil kanadı olmak istediklerini belirtti. 2014 yılında yaklaşık 7000 Ezidi kadın ve kız çocuğu IŞİD tarafından kaçırıldı. Musul’a götürülen kadınlar burada işkence ve tecavüze maruz kaldı.

Lafarge hakkında, Suriye’nin kuzeyindeki fabrikasını 2011-14 yılları arasında açık tutabilmek için IŞİD’e ödeme yaptığı iddiasıyla resmi bir soruşturma yürütülüyor.

Şirkete “insanlığa karşı suça iştirak” gerekçesiyle dava açılmıştı. Söz konusu soruşturma uluslararası bir Fransız şirketlerinin yurt dışındaki faaliyetlerinden ötürü araştırılması bakımından tarihi bir dava olarak yorumlanıyor. Şirketin 2’si üst düzey toplamda 8 yöneticisi “terörizmi finanse etmek, başkalarının hayatlarını tehlikeye atmak ve insanlığa karşı işlenen ortak suçlarda işbirliği yapmak”la suçlanıyor. Şirket, daha önce yayınladığı basın bültenlerinde “hataların” yapıldığını kabul etmişti.

Kaynak: Artı Gerçek

İlginizi çekebilir