Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT), Bolu’da iki günlük kampa gidiyor. Burada bundan sonraki süreçte neler yapılacak, EYT’liler nasıl bir yol haritası izleyecek gibi konular tartışılacak. EYT Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Gönül Boran Özüpak 1 Mayıs’ta da miting alanlarında olacaklarını söyleyerek, “Yerel seçimde sarı kartımızı gösterdik” diyor.

Miting düzenliyorlar, seslerini duyurmak için otobüslerle Ankara’ya gidiyorlar, siyasetçilerden sorunlarının çözümü için randevu talep ediyorlar… EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar)’liler bugünden itibaren Bolu’da iki günlük kamp sürecine giriyor. Burada konuşulacak konular ise örgütlenme, mücadele biçimleri ve bundan sonra yapılacakların yol haritası çizilip tartışılacak. EYT Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Gönül Boran Özüpak ve EYT Gebze Temsilcisi Engin Dengiz’le konuştuk.

‘PARTİLERLE İŞİMİZ YOK’

EYT’liler kazanılmış haklarını istedikleri için mücadele edeceklerini söylüyor. Özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz Ekim ayında EYT’lilerle ilgili sert sözleri EYT’lilerden tepki aldı. EYT’liler bu sözlerin ardından Erdoğan’dan randevu talep etti, miting düzenledi, otobüslerle Gebze’den Ankara’ya geldi. Fakat yetkili herhangi bir isimden olumlu yanıt alamadılar. EYT’liler önümüzdeki süreçte nasıl bir yol haritası çizeceklerine ilişkin bugün Bolu’da kamp düzenleyecek.

Kamp öncesi EYT Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Gönül Boran Özüpak’la konuştuk. Özüpak, hak gaspına uğradıklarını söyleyerek, “Bizim mücadelemiz yaklaşık 10 yıldır sürüyor. Partilerle işimiz yok. Ortada bir hak gaspının olduğu bilincinde olan insanlarla yan yana omuz omuza emek vererek kocaman bir aile olarak haklarımızın peşindeyiz. Büyük sayıda mağdur edilmiş bir kitle ve gelecek söz konusu. İlerleyen süreçte toplantılarımız sürecek, mitinglerimiz devam edecek. Başka neler yapabilirizi değerlendireceğiz. Bu süreci değerlendireceğimiz kamp süreçlerimiz de devam edecek” diyor.

Özüpak 1 Mayıs’ta da miting alanlarında olacaklarını söylüyor: “Bütün illerimizde EYT’liler pankartlarımızla, afişlerimizle ve dövizlerimizle birlikte 1 Mayıs alanlarında olacağız. İstanbul’da da aynı katılımla mitingte olacağız.”

‘YEREL SEÇİMDE SARI KART GÖSTERDİK’

EYT’lilerle ilgili tartışılan başka bir şey ise seçimlerde nasıl bir tavır alacakları konusu oldu. Daha önce de Meclis’te EYT’liler önergesi AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildi. Özüpak 31 Mart yerel seçimleri için “Seçimlerde sarı kartı gösterdik” diyerek şöyle devam ediyor: “Biz çok ikaz ettik. Buradaki mağduriyetler o kadar çok artı ki bu seçimlerde oy pusulalarına ‘EYT’ yazılıp insanlar tepkilerini gösterdi. Bizim de yaptığımız görüşmeler sonucunda bize söylenen EYT sandıklardan seçimin üçüncü partisi olarak çıktı. İstanbul Ankara ve İzmir’i baz aldığımızda seçimlerde EYT’lilerin tepkisini gördük. Sorunun çözümü olana kadar bütün arkadaşlarımızla birlikte mücadele etmeye devam edeceğiz. Bizi anlayan bizi görenlerle yol alacağız. Yerel seçimde sarı kartımızı gösterdik. Haksızlığın devam etmesi canımızı acıtıyor. Cumhurbaşkanımızdan randevu talebimiz var ama yanıt alamadık. Umuyoruz ki yanıtsız kalmayacağız.”

‘KARAR VERDİĞİMİZDE TAM KATILIM SAĞLANIYOR’

EYT’liler nasıl bir araya geliyor? EYT Gebze Temsilcisi Engin Dengiz ise bu soruya şu yanıtı veriyor: “Burada sadece benim 5 grubum var. Bu gruplarda 2 bin 500 kişi var. Bir etkinliğe vs. karar verdiğimizde haber veriyorum ve tam katılım sağlanıyor. Yarından itibaren Bolu’da bir kamp süreci başlayacak. İki gün boyunca bir yol çizelgesi hazırlayacağız. Sonuç alana kadar mücadelemize devam edeceğiz. Biz var olana kadar da derneklerimiz olacak. Bugüne kadar görüştüğümüz hiçbir devlet kurumundan olumlu yanıt alamadık. ‘Paramız yok’ diyorlar ama bu paraları başka alanlara harcamayı biliyorlar. Biz sadece hakkımızı istiyoruz. 1 Mayıs’ta Kocaeli’de olacağız. İstanbul’da olacağız…”

Kaynak: Gazete Duvar

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…